1 травня 1931 – День народження однієї з найвищих будівель світу «Емпайр Стейт Білдінг»

П'ятниця, 1 травня 2015, 10:57
1 травня 1931 року в Нью-Йорку пройшла офіційна церемонія відкриття найвищої у світі будівлі - 102-поверхового «Емпайр Стейт Білдінг», збудованого за проектом архітектора Вільяма Лема всього за 15 місяців. Зведена на розі 34-ї вулиці і 5-ї авеню будівля вартістю 40 мільйонів доларів залишалась найвищою у світі до 1972 року, коли в Манхеттені було збудовано башти Міжнародного торгового центру.
1 травня 1931 – День народження однієї з найвищих будівель світу «Емпайр Стейт Білдінг»

З кінця 19 століття Манхеттен на перетині П'ятої авеню і 34-ї вулиці став престижним районом Нью-Йорка. Ідея зведення в цьому місці елітного офісного центру належить Джону Раскобу, фінансовому директору компанії Дюпон, який разом і з власником компанії П'єром Дюпоном, були головними спонсорами проекту, розробленого архітектором Вільямом Лемом всього за два тижні. Оскільки будівля задумувалась не тільки як офісний центр, але й як термінал для дирижаблів, то проектування будівлі велось зверху вниз. Ідея виявилась недоцільною, проте завдяки їй у Емпайр Стейт Білдінг такий велетенський шпиль і окремий ліфт між 86-м і 102-м поверхами. Швидкості проектування сприяло і використання попередніх проектів для будівництва ряду інших хмарочосів.

Земляні роботи почались 22 січня 1930 року, а зведення самої будівлі - 17 березня. На будівництві працювало 3400 робітників, головним чином емігрантів з Європи та індіанців з канадського племені племені могавк. Воно тривало лише 410 днів, замість запланованих 550, і відбувалось зі швидкістю 4 поверхи за тиждень (рекорд - 14 поверхів за десять днів). За цей час вдалось випередити інші хмарочоси, які зводились в той час у Нью-Йорку - Уолл-стріт, 40 і Крайслер Білдінг, будівництво яких почалось значно раніше, ніж Емпайр Стейт Білдінг. За офіційними даними за час будівництва загинуло лише 5 робітників, хоча за нормами техніки безпеки того часу не використовувалось ніякого страховочного обладнання. Завдяки швидкості будівництва вдалось не лише вкластися в кошторис, але й зекономити його - хмарочос обійшовся у 24,7 мільйона доларів замість запланованих 43 мільйона.

1 травня 1931 року Емпайр Стейт Білдінг був офіціно відкритий - президент США Герберт Гувер включив вогні будівлі натисканням кнопки з Вашингтона, а внуки губернатора штату Альфреда Сміта перерізали символічну стрічку. Відкриття будівлі збіглося з Великою депресією в США, і в результаті більшу частину свого офісного приміщення тривалий час не могли здати в оренду. Причиною цього була віддаленість Емпайр Стейт Білдінг від залізничних і автобусних маршрутів та зупинок громадського транспорту - за перший рік роботи дохід від туристів, що відвідували оглядовий майданчик на 86-у поверсі, перевищив орендну плату офісів будівлі. Будівля лишалася збитковою до 1950 року і в 1951 році була продана за рекордні на той час 51 мільйон доларів. Сьогодні її вартість оцінюється у майже 41 мільярд доларів.

Емпайр Стейт Білдінг, назва якого походить від прізвиська штату Нью-Йорк ("Імперський штат"), збудований у стилі арт-деко, був найвищою будівлею світу до 1972 року. Він має 102 поверхи (першим у світі перевищив показник у 100 поверхів) загальною площею 257 тисяч кв. метрів, 73 ліфти, здатні за годину перевезти до 10 тисяч чоловік, і висоту 381 метр (443 метри разом зі шпилем); станом на квітень 2013 року він третій за висотою у США і 22-й у світі. В ньому орендують офіси більше 1000 компаній, в яких щоденно працює 21 тисяча чоловік. З часу відкриття оглядовий майданчик хмарочоса на 86-у поверсі, який має круговий кут огляду, відвідало більше 110 мільйонів туристів.

У 1964 році на верхніх поверхах була встановлена система прожекторного освітлення, яка підсвічує верхівку хмарочоса в кольоровій гамі, відповідно певній події, пам'ятній даті, святу або дню тижня. У 1986 році Емпайр Стейт Білдінг був визнаним національним пам'ятником США, а в 2011 році, після проведення 550-мільйонного ремонту, - найбільш екологічночистою і енергетично ефективною будівлею США.

 

comments powered by HyperComments