Сьогоднi – Міжнародний день шкільних бібліотек

Понеділок, 22 жовтня 2012, 08:30
Цього року в тринадцятий раз у всьому світі відзначатиметься Міжнародний день шкільних бібліотек (четвертий понеділок жовтня).
міжнародний день шкільних бібліотек

Міжнародний день шкільних бібліотек відзначається з 1999 року за ініціативою ЮНЕСКО. Вперше його проголосив президент Міжнародної асоціації шкільних бібліотек Бланш Вуллз. У 2005 році офіційний статус свята підтвердив уже новий президент цієї організації Пітер Дженко.

У 2008 році ця подія вийшла на новий рівень – в січні координатор проекту Рік Малхолланд оголосив, що Міжнародний день шкільних бібліотек перетвориться на місячник – теж міжнародний. У жовтні цього ж року відбувся перший Місячник шкільних бібліотек під  девізом «Грамотність і навчання – у вашій шкільній бібліотеці».

Учасники акції могли вибрати будь-який день протягом місяця для проведення заходів, присвячених шкільним бібліотекам. Деякі, втім, не обмежувалися одним днем і навіть тижнем, а оголошували довготривалі заходи – такі, наприклад, як збір книг протягом всього місячника.

Також цього дня...

У  1721 році російський Сенат, скасував титул царя, проголосив Петра І імператором. Росія стала імперією.

1797 – француз Андре Жак Гарнерен здійснив перший стрибок з парашутом, стрибнувши з висоти 1000 м з повітряної кулі над одним з парків Парижа.

1883 – в Нью-Йорку відкрилася «Метрополітен-Опера». У перший вечір звучала опера Гуно «Фауст».

1933 – у Львові член ОУН Микола Лемик на знак протесту проти Голодомору в Україні вбив співробітника консуляту СРСР, агента спецслужб Майлова.

1938 – День народження першої ксерокопії. Копіювальна техніка посіла гідне місце серед устаткування сучасного офісу. Винахідник апарату – американець Честер Карлсон, який розробив метод сухого електростатичного друку, що одержав пізніше назву «ксерографії». На своєму винаході він заробив $ 150 млн. доларів, віддавши майже $ 100 млн. з них на благодійні потреби. Через два роки після винаходу він запатентував свій винахід, в 1947 році знайшлася фірма, яка зацікавилася ім. Наприкінці 50-х років у продажу з'явилися перші апарати.

1960 – Кассіус Клей (майбутній Мохаммед Алі) виграв свій перший бій на професійній арені.

1962 – вибухнула Карибська криза: президент США Джон Кеннеді виступив із зверненням про встановлення морської блокади Куби у відповідь на розміщення на острові радянських ракет середнього радіусу дії. Америка вперше відчула себе незатишно в атомне століття, а світ опинився на межі нової війни.

1964 – французький філософ і письменник Жан-Поль Сартр відмовляється від Нобелівської премії.

1969 – вийшов альбом «Led Zeppelin» «Led Zeppelin II», який стане першим і у Великобританії, і в США, а група в наступному році буде названа кращим колективом року, перервавши багаторічну гегемонію «Бітлз».

1975 – радянська космічна станція «Венера-9» здійснила м'яку посадку на поверхню Венери і передала на Землю перші знімки поверхні іншої планети Сонячної системи.

1980 – Папа Римський скасував вердикт 1633 року, що засуджує Галілея.

1982 – на екранах США з'явився фільм «Перша кров» з Сильвестром Сталлоне в ролі ветерана в'єтнамської війни на прізвисько Рембо.

1987 – Йосипу Бродському присудили Нобелівську премію з літератури.

2000 – рух Талібан заборонило населенню Афганістану займатися спортом вечорами. Тобто, індивідуально, зачинившись у кімнаті або особистому спортзалі, звичайно, можна. А зіграти ввечері в футбол, баскетбол та інші командні ігри не можна – віруючі відволікаються від молитви.

2009 – офіційний вихід Windows 7.

Про знаменитих світу цього...

У 1811 році народився Ференц Ліст, угорський композитор, піаніст, диригент («Прелюди», «Фауст-симфонія», «Угорська рапсодія»).

1844 – Сара Бернар, французька актриса.

1870 – Іван Бунін, російський письменник, лауреат Нобелівської премії з літератури 1933 року («Суходіл», «Життя Арсеньєва», «Мітіна любов», «Темні алеї»).

1922 – Тімоті Лірі, видатний американський письменник, психолог, пропагандист, учасник кампанії з досліджень психоделічних наркотиків, розробник комп'ютерного програмного забезпечення. Свою скандальну популярність Лірі отримав за дослідження впливу психоделіків на психіку та нервову систему людини. Його дослідження були в самому розпалі, коли психоделіки (і насамперед ЛСД) оголосили поза законом. Експерименти довелося припинити, але відмовлятися від психоделіків Лірі не збирався і пожертвував заради досліджень професійною кар'єрою і репутацією академічного вченого.

1926 – Спартак Мішулін, актор Театру сатири і кіно («Біле сонце пустелі», «Добре сидимо») і пан Директор з телевізійного «Кабачка 13 стільців». Візитною ж карткою Мішуліна була роль Карлсона, яку він грав більше 30 років – як в театрі, так і на екранах.

1929 – Лев Яшин, футболіст, воротар московського «Динамо» і збірної СРСР, олімпійський чемпіон 1956 року, переможець Кубка Європи 1960 року, володар «Золотого м'яча» кращому футболісту Європи 1963 року, заслужений майстер спорту. Визнаний найкращим голкіпером світового футболу XX століття, з 1992 року кращому воротареві світової першості вручається приз його імені.

1930 – Вілен Калюта, український кінооператор, володар Шевченківської премії (2000 р.).

1935 – Борис Олійник, український поет, дійсний член НАНУ, багатолітній голова Українського фонду культури.

1938 – Крістофер Ллойд, американський актор (Док Браун з «Назад в майбутнє»).

1943 – Катрін Деньов, французька актриса. Справжнє прізвище – Дорлеак. У кіно дебютувала, не отримавши спеціальної освіти.

1948 – Робертіно Лоретті, італійський співак.

1952 – Джефф Голдблюм, американський кіноактор («Муха», «Парк Юрського періоду», «День незалежності»).

Не чокаючись...

У 1883 році помер Томас Майн Рід, американський письменник.

1892 – Олександр Навроцький, український громадсько-політичний і культурний діяч, поет і перекладач, член Кирило-Мефодіївського братства.

1906 – Поль Сезанн, французький художник.

1939 – Олександр Лотоцький, український громадсько-політичний діяч, письменник, публіцист, науковець. Співзасновник видавництва «Вік», ініціатор повного видання «Кобзаря» 1907 р. та рішення Російської Академії наук «Об отмене стеснения малорусского печатного слова» 1910 р. У 1919 – 1920 рр. – голова дипломатичної місії УНР в Туреччині. Як міністр ісповідань за Директорії домігся проголошення автокефалії Української православної церкви 1919 р. Засновник і директор Українського Наукового Інституту у Варшаві (1930 – 1938 рр.).

1963 – Елвін Джеллінека, американський фізіолог, першим став вивчати природу і причини алкоголізму. Еллінек доводив, що до алкоголіків треба ставитися як до людей, уражених важкою хворобою.

1987 – Ліно Вентура, французький кіноактор.

2001 – Георгій Віцин, радянський і російський актор.

У Харкові...

У 1896 року в Харкові відкрита Торгова школа. «Швидкий прогрес в області торгівлі і промисловості Російської імперії за останні 10-15 років, все зростаюча конкуренція з іноземними державами за володіння ринками збуту, що змінили умови торгівлі, необхідність суворої звітності та порядку в справах – все це в сукупності вимагало від купця і його службовців солідної комерційної підготовки».

Іменини відзначають...

Абрам, Андрон, Опанас, Максим, Петро, Яків.

comments powered by HyperComments