Коли і як підписувати з лікарем декларацію, або 18 питань про медреформу

Олена Хитрова, юристка ILF та Харківської експертної групи підтр  |  Середа, 28 березня 2018, 16:01
З 1 липня вступає в силу перший етап реформи охорони здоров'я, а з 2 квітня — приписна кампанія (можливість вибрати сімейного лікаря і підписати з ним декларацію). І, як завжди буває з реформами, навколо цього народжується багато міфів — іноді від нерозуміння, а іноді і просто від спекуляцій.
Коли і як підписувати з лікарем декларацію, або 18 питань про медреформу

Мені задають питання самі різні люди — тут я зберу найпопулярніші з них в уявному діалозі з Пацієнтом, який дуже хоче розібратися, але якого весь час заплутують.

Пацієнт: У мене на дверях під'їзду висить оголошення, що я зобов'язаний з'явитися і підписати договір з нашим дільничним лікарем. А в фейсбуці мені написали, що договір потрібно підписувати з поліклінікою. Що з цього правда?

Неправда і те, і інше.

По-перше, ви не зобов'язані, а маєте право. Можете їм не скористатися і нічого не підписувати (правда, тоді держава не зможе оплачувати вашу профілактику і лікування).

По-друге, ви можете назавжди забути про свого дільничного лікаря і навіть про свою районну поліклініку, якщо вони вам чомусь не підходять.

Вибрати можна будь-якого лікаря первинної ланки (терапевт, педіатр, сімейний лікар), хоч би і в іншому місті. Правда, тоді він навряд чи приїде до вас на виклик додому, так що все ж краще вибирати ближче.

Повторюся: взагалі будь-якого (навіть якщо він приватно практикуючий лікар або працює в приватній клініці), якщо з ним НСЗУ (Національна Служба Здоров'я України) уклала договір.

По-третє, ви не підписуєте договір, а подаєте декларацію.

Договір — це те, що укладають НСЗУ і медзаклад, або лікар-ФОП.

Декларація — це документ, за допомогою якого пацієнт як би приєднується до цього договору і закріплює свій вибір лікаря, у якого він хоче отримувати первинну медичну допомогу

Чому це важливо розрізняти: тому що інакше вам будуть говорити, що нібито ви підписуєте договір з поліклінікою, а в ній вас може обслуговувати хто доведеться. Ні, це не так. Ви подаєте декларацію конкретного лікаря і цей конкретний лікар отримує за вас гроші і несе відповідальність за ваше здоров'я.

А як буде відбуватися подача і підписання декларації?

Ви прийдете до лікаря, якого плануєте обрати.

Вам потрібно буде мати з собою паспорт і код ІПН (якщо він у вас є) Але для розмови з доктором, звичайно, добре мати ще й картку — щоб він зміг познайомитися з вашими даними.

(Якщо ви змінюєте поліклініку — візьміть в реєстратурі картку, щоб зробити копію. Оригінал поверніть. Якщо картку не дають — скаржтеся головлікаря. Якщо головлікар теж впирається — скаржтеся в міськ - або облздороввідділ.)

Ще раз задасте лікарю питання, які для вас важливі. Наприклад, чи готовий він приїжджати до вас додому на виклик, може він консультувати вас по телефону, через фейсбук або інший месенджер, приймає він у зручний для вас час (наприклад, після 8 вечора до 9 ранку або на вихідних), є у нього досвід роботи з вашим хронічним захворюванням і так далі.

Корисно ще задати питання — на що орієнтується доктор при призначенні препаратів? Хороша відповідь — на міжнародні (або хоча б національні) протоколи лікування. Що думає про призначення антибіотиків при вірусному отиті? Правильна відповідь — це маячня, віруси не лікуються анпибиотиками. І так далі.

Після цього лікар вносить ваші дані в електронну систему охорони здоров'я, реєструє декларацію у системі (для реєстрації декларації в системі на ваш телефон прийде код, який потрібно передати лікарю), підписує декларацію електронним підписом системи і роздруковує декларацію у двох примірниках. Обидва примірники підписує пацієнт. Один примірник декларації залишається у пацієнта..

Почекайте, ви сказали — "хоч би і в іншому місті". Але якщо у мене реєстрація, приміром, у Чугуєві, я ж не можу вибрати лікаря в Харкові?

Чому не можете? Можете. Головне, щоб вам було зручно до нього їздити або щоб він був готовий приїхати до вас.

І що, я можу вибрати взагалі будь-якого сімейного лікаря в Україні?!

І так, і ні.

З одного боку, закон ніяк не обмежує вас у виборі, у цьому один із сенсів реформи — щоб кожен знайшов того доктора, з яким йому комфортно і ефективно.

Але, на жаль, вимога уряду така, що отримувати за вас гроші за новою системою фінансування (принцип "гроші йдуть за пацієнтом") можуть тільки лікарі автономізованих поліклінік та центрів медико-санітарної допомоги (ЦПМСД), приватних клінік або лікарі-ФОПи. Якщо, зрозуміло, НСЗУ підпише з ними контракт.

У Харкові, наприклад, автономізованих поліклінік немає — значить, НСЗУ може підписувати контракт тільки з ФОПами і приватними клініками, вибирати серед комунальних поліклінік харків'яни не можуть.

Подивитися список медустанов, з лікарями яких ви можете підписати декларацію (тих, з ким НСЗУ підпише договір), можна буде на сайті системи eHealth (я сподіваюся, вже з квітня).

(Ті медустанови, які ви зараз бачите на e-Health, — це ті, хто приєднався до системи електронної охорони здоров'я, наприклад, для прозорості закупівель, а не ті, з ким вже сьогодні можна підписати контракт.)

Також їх можна буде дізнатися за спеціальним знаком — синій щит з написом "тут можна обрати свого лікаря"

Стривайте, що таке "автономізовані поліклініки"?

Зараз більшість медустанов в Україні існують у формі бюджетних установ. Це означає, що вони не можуть самі приймати управлінські рішення та ефективно працювати. В тому числі — не можуть платити зарплату лікарям за принципом "гроші йдуть за пацієнтом".

Для того, щоб отримати нові можливості, поліклініка або ЦПМСД повинні стати комунальними підприємствами — тобто, автономізуватимя. Рішення про автономізацію приймають місцеві ради, яким вони належать.

Що звичайна людина може зробити для того, щоб поради автономізували поліклініки?

Вимагати цього — на різноманітних зустрічах з депутатами і чиновниками. І якщо ви активний член своєї громади, після автономізації ви можете спробувати увійти в Наглядову раду такого медпідприємства (якщо воно буде створене)

Так якщо поліклініка стає "підприємством" — це означає, що її послуги будуть платними?

Ні, "підприємство" — це всього лише форма власності.

Закон чітко говорить, що послуги первинної медицини для пацієнта будуть безкоштовними.

У цьому основна суть реформи: сьогодні похід до лікаря — лотерея: він зажадає грошей чи ні? А після 1 липня ваш сімейний лікар вже просто не ризикне вимагати з вас оплату — адже після цього ви відразу ж виберете собі іншого лікаря або НСЗУ розірве договір з ним або з медучрждением, де він працює.

Звичайно, автономізована поліклініка може ввести у себе платні послуги: наприклад, масаж, але це вже сервіси, які не входять до гарантованого державою пакету первинної допомоги.

А ось огляд, консультації, профілактика, основні аналізи — входять.

Стоп, я можу вибрати собі іншого лікаря? Хіба наша з ним декларація не зобов'язує мене обслуговуватися саме у нього?

Ви можете змінювати лікаря скільки завгодно разів.

І коли ви перейдете до наступного лікаря, гроші, які держава виділила на вас, "підуть" слідом за вами.

Весь час чую це вираз, "гроші йдуть за пацієнтом", але не до кінця розумію, що це означає?

Раніше поліклініки та центри первинної медико-санітарної допомоги отримували гроші за "ділянки" і приписаних до них людей. Що виходило: у одних лікарів стояли черги, до інших ніхто не ходив, а отримували вони однакові (однаково малі) гроші. При цьому на кожне медзаклад виділялася фіксована сума, і збільшити зарплату лікарям було неможливо.

Пацієнту ж часто доводилося йти до лікаря не своєї поліклініки (тому що у своїй його не влаштовувало або це ближче до роботи) — і платити за його послуги.

Тепер зарплата кожного лікаря автономізованої медустанови буде залежати від реальної кількості пацієнтів, які підписали з ним декларацію. За вас як за пацієнта поліклініка буде отримувати 370 грн на рік. Частина цієї суми піде на утримання закладу і адміністративні витрати, частина — на зарплату лікаря, яка, за розрахунками, складатиме від 15 тис грн на місяць.

А якщо "семейник", якому я довіряю, — ФОП або працює в приватній клініці? Я можу підписати з ним договір?

А це найсмачніше в медреформі! Так, можете. За умови, що ця приватна клініка або лікар як ФОП уклав договір з НСЗУ. Раніше у вас часто був неприємний вибір: йти до лікаря безкоштовного, але він приймає лише до 15 годин, до нього можуть бути постійні черги і його кваліфікація може бути недостатньою, або гарного і зручного — але за гроші.

Тепер держава буде платити лікареві за пацієнта незалежно від того, працює він в державній поліклініці, або приватній, або як приватно практикуючий лікар.

Давайте розберемося з датами. Чому підписувати — 1 квітня, а реформа — з 1 липня?

Реформа фінансування впроваджується поетапно. Перший крок — реформа на первинній ланці. Уряд визначив, що старт змін — 01 липня 2018 року. Але приписну кампанію вирішили почати 1 квітня, щоб до моменту укладення договору з НСЗУ кожен встиг вибрати собі того лікаря, який йому підходить.

Підписати декларацію вже навесні або вибирати далі — виключно ваш вибір і право, у вас є час до січня 2020 року.

Так а послуги сімейного лікаря стануть для мене безкоштовними з 1 квітня або з 1 липня?

Отримувати за вас гроші за новою системою фінансування лікар почне лише з 1 липня.

Якщо ви вибираєте лікаря в тій поліклініці, до якої приписані, він зобов'язаний вас безкоштовно приймати і зараз. Якщо це поліклініка іншого району — формально, за законом, до 1 липня лікар не зобов'язаний надавати вам послуги, але тут все буде залежати від нього. Ті лікарі, які зацікавлені в тому, щоб набрати і зберегти пацієнтську базу, у приватних розмовах кажуть, що так, і до 1 липня прийматимуть тих, хто після 1 квітня підпише з ними декларації. От заодно і перевірити — чи доктор у вас зацікавлений.

А вже зрозуміло, які саме послуги будуть безкоштовними? А то кажуть, що практично ніякі.

Навколо цього питання дуже багато спекуляцій. І противники медреформи дійсно поширюють чутки, що безкоштовний список майже нічого не увійде.

Це не так, це б суперечило змістом реформи. Буквально тільки що, 27 березня, МОЗ затвердив Порядок надання первинної медичної допомоги та список тих послуг, які будуть безкоштовними.

До нього увійшли: базова діагностика, лікування найбільш поширених хвороб, гострих станів, травм, отруєнь, патологічних, фізіологічних (під час вагітності) станів;спостереження за хронічними станами; направлення до лікарів вторинної та третинної допомоги; вакцинація та інше. Безумовно -- профілактика та рекомендації щодо здорового способу життя. Також до компетенції сімейного лікаря входять спостереження за здоровою дитиною, вагітністю без ускладнень і окремі послуги паліативної допомоги. Зрозуміло, видача довідок, лікарняних листів, направлення на медико-санітарну експертизу і т д.

Зараз формується перелік лабораторних і діагностичних досліджень, які будуть безкоштовними: загальний аналіз крові, сечі, аналізи на загальний холестерин і глюкозу крові, вимірювання артеріального тиску; ЕКГ в стані спокою, швидкі тести на вагітність, ВІЛ, вірусні гепатити та інше.

А якщо з мене все одно вимагають гроші?

Ні в якому разі не платіть. Посилайтесь на статтю 2 Закону України "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення". Якщо це не змінить підхід лікаря, можете поскаржитися в НСЗУ: відправити заяву поштою із зазначенням ваших даних і описом обставин (хто, коли, скільки і за що з вас вимагав).

Ось у мене немає впевненості, що я правильно розумію, хто такий "сімейний лікар — це лікар, який обслуговує всю мою сім'ю? А якщо у мене немає?

"Сімейний лікар — це назва, що збереглося з тих часів, коли лікарі не ділилися на вузьких спеціалістів та лікарів загальної практики. Звичайно, якщо у вас є сім'я, добре, коли її "веде" один загальний лікар, так як багато хвороб — спадкові або пов'язані з умовами життя в родині. Але це не обов'язково, у кожного може бути свій окремий доктор.

Строго кажучи, це той же терапевт, тільки з більш широким набором умінь. Наприклад, на відміну від звичайного терапевта, він повинен вміти проводити базовий гінекологічний огляд і вести звичайну вагітність без ускладнень. І, звичайно, бути хорошим діагностом.

У країнах, вже провели медреформу (а це майже всі країни Європи, США, Канада та інші), сімейний лікар сам справляється приблизно з 80% випадків, і лише у 6% направляє на прийом до вузького спеціаліста.

Так що починати потрібно з нього — щоб не бігати по зайвим кабінетах, намагаючись зрозуміти, який саме лікар вам допоможе. Сімейний лікар — це "гейткіпер", тобто воротар: саме він визначає, чи вам потрібен вузький фахівець, і якщо так — то який.

А ще він може проаналізувати, не входять призначення інших фахівців у конфлікт один з одним: тому що добре вас знає.

Ну добре, а як же вибрати лікаря? Де почитати відгуки? Є міністерський сайт з базою?

На жаль, загальнонаціонального реєстру лікарів, та ще й з рейтингами і оцінками, не існує — можливо, він з'явиться в майбутньому. Для кількох міст є непоганий сервіс пошуку лікарів doc.ua.

Зараз можна порадити тільки особистий контакт, рекомендації друзів, відгуки на форумах. Але не забувайте, що думки можуть розходитися і оціночний фактор суб'єктивний.

У деяких невеликих містах можуть проходити так звані "Ярмарки здоров'я" — там можна побачити всіх сімейних лікарів міста, поспілкуватися, поспостерігати — і вибрати.

А що робити, якщо поліклініка примушує підписати договір саме з дільничним?

Сміятися, звичайно. Це нерозумно і незаконно. Ви доросла людина, як вас можна взяти і примусити?

Якщо в поліклініці, до якої ви "приписані", вам відмовляються надати медичну допомогу без декларації, нагадайте їм, що вибір лікаря — ваше право, а не обов'язок. А ось обов'язок лікаря комунальної поліклініки — надавати безкоштовну медичну допомогу. Додатково можете написати скаргу головному лікарю.

А якщо навпаки, не дають підписати з тим, з ким хочеш?

Можливо, у цього лікаря вже сформований список пацієнтів і більше він просто фізично не може прийняти. Якщо ні, тоді вам не мають права відмовити.

Але все таки — коли все зміниться?

"Все" зміниться ще нескоро. Для "всього" потрібна нова система освіти лікарів, участь громад у долі своєї медицини, правильний розподіл фінансів, відповідальність пацієнтів за своє здоров'я і багато іншого.

Але що зміниться найближчим часом — пацієнти перестануть платити за послуги первинної медицини, а лікарі при цьому зможуть отримувати більш високу зарплату.

І це почне відбуватися вже з 1 липня. А підписувати декларації, нагадаю, можна вже з 1 квітня.

 

comments powered by HyperComments