14 листопада – усім світом боремося з діабетом

П'ятниця, 14 листопада 2008, 09:48
Ця дата відзначається щорічно з 1991 року в день народження Фредерика Бантінга, канадського фізіолога, що відкрив разом із професором Джоном Маклеодом гормон інсулін.
14 листопада – усім світом боремося з діабетом

Друг дитинства Бантінга вмер від захворювання, що тепер називається цукровим діабетом. Цей трагічний випадок став поштовхом для пошуку ліків від цієї хвороби. 

Цукровий діабет було описано у І ст. н.е. римськими лікарями Цельсом та Аретом, які відзначали в деяких хворих рясне сечовиділення, надмірну спрагу та втрату ваги. У XVІІ ст. англійський лікар Томас Уїлліс помітив, що у пацієнтів з такими симптомами сеча має солодкуватий смак. Пізніше, в XІ в., було встановлено, що в тонкій кишці відбувається перетворення крохмалю в глюкозу, що потім надходить із кровоносного русла в печінку, де й відкладається у формі глікогену (крахмалоподібної речовини, що складається із залишків молекул глюкози, з'єднаних у ланцюжки). 

У січні 1922 року нікому не відомий молодий канадський учений Фредерик Бантінг уперше в історії врятував життя, зробивши ін'єкцію інсуліну 14-річному хлопчику, який страждав на важку ювенільну форму цукрового діабету. Замість того щоб одержати патент на інсулін і згодом казково розбагатіти, Бантінг передає усі права Торонтському університету. Надалі права на виробництво інсуліну перейшли до Канадської ради з медичних досліджень, і наприкінці 1922 року новий препарат з'явився на лікарському ринку.

Також у цей день...

...1666 р. Семюел Піпс повідомив про перше переливання крові, зроблене від одного собаки іншому.

1770 р. шотландський дослідник Джеймс Брюс виявив джерело Блакитного Нила на північному заході Ефіопії, основу потоку Нила.

1851 р. у Нью-Йорку опубліковано роман Германа Мелвілла «Мобі Дік» про кита-вбивцю. 

1925 р. у Парижі відкрилася виставка мистецтва сюрреалістів, що включає роботи Макса Ернста, Мана Рея, Джоан Міро та Пабло Пікассо. 

1918 р. в Україні сформувалася Директорія на чолі з С. Петлюрою, який скинув гетьмана П. Скоропадського.

1968 р. відбулася перша в Європі трансплантація легені.

Щодо знаменитих світу цього

1840 р. народився Клод Моне, французький живописець, основоположник імпресіонізму.

1889 р. – Джавахарлал Неру, відомий також як Пандит (Вчений) Неру, один з лідерів лівого крила індійського національно-визвольного руху та Індійського національного конгресу, який став першим прем'єр-міністром Індії після здобуття країною незалежності 15 серпня 1947 р. 

1940 р. – Олексій Хвостенко, російський поет-авангардист, художник, автор пісень, найвідомішою з яких стала канцона «Місто золоте» на слова Анрі Волохонського, що пролунала потім у виконанні Бориса Гребенщикова у фільмі С. Соловйова «Аса». 

1954 р. – Кондоліза Райс, помічник президента США з національної безпеки з 2001 року.

1959 р. – Дмитро Дібров, тележурналіст. 

1968 р. – Світлана Сурганова, музикантка, співачка, одна з фундаторок групи «Нічні снайпери», лідер групи «Сурганова та оркестр».


 

comments powered by HyperComments