13 грудня - день Андрія Первозванного
Це свято є особливим для нас, українців, бо апостолаАндріявважають фундатором Української Православної Церкви. Саме вінпринісхристиянствона теренинашої Батьківщини. Ось чомув Україніпобудовано дуже багато храмов на його честь.
Святий Андрій Первозванний був одним з дванадцяти апостолів Ісуса Христа. До цього його вчивІван Хреститель.Народився Андрій у Віфсаїді. Мав брата на ім`я Симон, який зараз є відомим як апостол Петро. Андрійне був одружений і разом зі своїм братом займався рибальством. Ім`я Первозванний святий Андрій отримав ось з якої причини. Згідно з Євангелієм від Івана, він був одним з двох перших учнів Ісуса Христа, яких Спаситель покликав із собою у Галілеї.
Завдяки «Повісті минулих літ», яку написано Нестором-Літописцем, відомі такі факти. Це сталося майже дві тисячі років тому. Після зішестя Святого Духа на апостолів, святий Андрій вирушивз проповіддю Слова Божого у східні країни.Він пройшов Малу Азію, Фракію, Македонію, дійшов до Дунаю і потрапив у землі скіфів. Був також на узбережжі Чорного моря, у Криму, в Причорномор’ї та дійшов до схилів Дніпра.
Одного разу Андрій Первозванний разом з учнями заночував на березі Дніпра під горами.Коли прокинувся, він указав учням на це прекрасне місце та передрік славу і велич «Єрусалиму землі руської». Він сказав: «Чи бачите гори ці? На цих горах засяє Благодать Божа, і місто велике має бути тут, і церков багато Бог поставить». Святий освятив місце та встановив хрест. Згодом на цих землях виник Київ. Місце, де стоїть Андріївська церква – один із символів сучасного Києва. Це саме та гора, на якій апостол Андрій поставив свій хрест.
Існує також інша легенда. Відповідно до неї місцевість, де сьогодні тече Дніпро, була морем. У 55 р. н.е. святий апостол Андрій проповідував у Скифії. Коли він піднявся на київські гори й поставив хрест, море зійшло долілиць. Проте, більша частина морських вод залишилася й сховалася під Андріївською горою. Коли пізніше тут побудували Андріївську церкву, то під престолом відкрився колодязь.В Андріївській церкві немає дзвонів. Згідно легенди, при першому ж ударі вода прокинулася б та затопила не тільки Київ, але й усе Лівобережжя.
Наш український народ шанує апостола Андрія як мученика. Первозванний апостол переніс багато страждань і мук від язичників. Його виганяли з міст і били камінням, але, залишившись неушкодженим, він продовжував проповідувати людям про Спасителя. Трудами святого виникали християнські церкви, яким він ставив єпископів і священиків. Останнім місцем, куди прийшов апостол і де йому довелося постраждати за Христа, було грецьке місто Патри. Під час жорстокої страти апостол прославляв Господа і не припиняв проповіді. Після дводенних страждань святий Андрій возніс хвалу Богу і промовив: «Господи Ісусе, прийми дух мій!» Тоді яскраве сяйво Божественного світла освітило хрест і розіп’ятого на нім мученика. Коли сяйво зникло, душа апостола Андрія Первозванного вже відійшла до Господа. Як відомо, святого було розіп`ято на хресті у вигляді літери «Х». Саме тому такого вигляду хрест називають Андріївським.
Для християн апостол Андрій Первозванний є прикладом відданості у своєму служінні. Коли його покликав Ісус, він покинув усе і не вагаючись, пішов за Христом. Святий Андрій залишив життєві блага і ні на мить не сумнівався у своєму покликанні. До смерті апостолбуввірним святому обов`язку з упованням і надією на Бога звершувати своє служіння.
Ім`я Андрій залишається одним із найулюбленіших чоловічих імен для українців. Ми називаємо на честь святого своїх дітей. Навіть довгі роки панування атеїстичної радянської влади та її сильнішої неправдивої пропаганди не змогли знищити в нашого народу ані віри, ані совісті, ані любові до нашого коріння.