День радіо: за Незнайомку в Залі слави роботів
Подія, покладене в основу цього свята, пов'язана з діяльністю видатного російського фізика і винахідника Олександра Попова.
25 квітня (7 травня за новим стилем) 1895 року на історичному засіданні фізичного відділення Російського фізико-хімічного товариства в Санкт-Петербурзькому університеті, О.С. Попов продемонстрував створену ним першу в світі іскрову бездротову приймально-передавальну радіосистему, придатну для надійного обміну інформаційними сигналами. Цей факт був прийнятий за точку відліку початку радіозв'язку. Однак шлях до свята радіо розтягнувся на кілька десятиліть. Значення відкриття було оцінене нащадками лише через багато років.
Також в цей день...
У 1663 році в центрі Лондона відкрився Королівський театр. Через дев'ять років він згорів, але був знову зведений на своєму нинішньому місці на Друрі-Лейн. Нині це найстаріший театр Англії.
1906 – поет Олександр Блок написав вірш «Незнайомка».
1920 — підписаний мирний договір між РРФСР і незалежною Грузією
1920 — до Києва вступили українські війська на чолі з Симоном Петлюрою і польська армія
1941 – оркестр Гленна Міллера записав одну з найпопулярніших своїх мелодій – Chattanooga Choo Choo.
1945 – 1-а Піхотна Дивізія РВА (рос. РОА) Сергія Буряченка, перейшовши на бік празьких повстанців, вступає в бої з німецькими силами
1945 – о 2:41 ночі в Реймсі, був підписаний акт про беззастережну капітуляцію Німеччини.
1954 — уряди США, Франції і Великобританії відмовились прийняти СРСР у члени НАТО
1956 – міністр охорони здоров'я Великобританії відмовився почати кампанію по боротьбі з курінням, заявивши, що він особисто не переконаний в його шкоді.
1992 – прийнята Конституція Автономної Республіки Крим.
1995 — Національний банк України випустив монету вартістю 200 тисяч карбованців.
1997 – на Каннському кінофестивалі пройшла прем'єра фільму Люка Бессона "П'ятий елемент». З тих пір на пострадянському просторі картина ця практично набула статусу «Іронії долі», так як чомусь щорічно транслюється під новий рік на всіх каналах.
1999 – вперше після розколу християнської церкви в 1054 році Папа Римський відвідав православну країну (Румунію).
2003 – жителі Землі могли спостерігати рідкісне астрономічне явище, що відбувається всього кілька разів на століття. Меркурій рухався між Землею і Сонцем. За допомогою звичайного бінокля можна було побачити чітку контрастну крапку, повільно рухалася вздовж сонячного диска.
2003 – представники університету Карнегі-Меллона оголосили про намір створити Зал слави роботів з метою віддати данину поваги як самим роботам, неважливо – реальним або вигаданим, так і їх творцям.
Про знаменитих світу цього...
У 1774 році народився Френсіс Бофорт, англійський моряк, який розробив 12-бальну шкалу сили вітру. У 1838 році шкала Бофорта був прийнята на британському флоті, а потім моряками всього світу. Нуль за шкалою Бофорта – штиль (безвітря), 4 бали – помірний вітер, 6 балів – сильний вітер, 10 балів – шторм (буря), 12 балів – ураган.
1812 – Роберт Браунінг, англійський поет (і пістолети тут не до чого), який увів в англійську поезію жанр монологу-сповіді.
1833 - Йоганнес Брамс, німецький композитор, піаніст, диригент.
1840 - Марко Лукич Кропивницький, український драматург, з його ім`ям пов`язане створення українського театру.
1840 – Петро Ілліч Чайковський, великий російський композитор («Лебедине озеро», «Лускунчик», «Євгеній Онєгін», «Спляча красуня», «Пори року» та інші шедеври світової музичної класики). За це і танець маленьких лебедів станцювати не гріх.
1900 - Юрій Липа, український філософ, поет, лікар Української повстанської армії.
У 1901 – Гері Купер (Франк Джеймс), американський кіноактор. Був втіленням міцного, щирого американця, скупого на слова, але здатного дати відсіч «поганим хлопцям». У 1960 р. він отримав спеціальний приз «Оскар» за внесок у розвиток кіномистецтва.
У 1940 – Пітер Бенчлі, американський письменник, автор бестселера всіх часів і народів «Щелепи».
У 1946 – Володимир Володимирович Бортко, кінорежисер («Блондинка за рогом», «Собаче серце», «Бандитський Петербург», «Афганський злам»).
Не цокаючись...
У 399 році до н. е., випивши келих з отрутою, помер Сократ, давньогрецький філософ.
1073 – Антоній Печерський, святий православної церкви, засновник Києво-Печерської Лаври.
1825 – Антоніо Сальєрі, італійський композитор.
1966 – Станіслав Єжи Лец, польський сатирик, поет, автор афоризмів.
У Харкові...
Після пожежі 7 травня 1809 р. (згоріло вщент 69 будинків, збиток склав 152 тис. рублів) харківський поліцмейстер наказує зняти солом'яні дахи не лише в центрі міста, але й на околицях. Солом'яні дахи замінюють дерев'яними або солом'яними з глиною, «а тим мешканцям, які не могли це зразу зробити, було дозволено зробити на кроквах палітурка з хворосту і засипати дахи землею...»
Іменини відзначають...
Олексій, Валентин, Єлизавета, Сава, Фома.