За найбільш близьких та рідних. Сьогодні – День матері
Цьому святу вже більше ста років. У 1907 році американка Анна Джарвіс розпочала свою національну кампанію із встановлення святкування Дня матері в США. Рівно два роки тому померла її мати Ганна Рівз-Джарвіс, яка виростила 11 дітей. Підтримана друзями, Анна в розісланих священикам, бізнесменам і конгресменам листах запропонувала відзначати національний день пам'яті матерів у другу неділю травня.
Через рік, 10 травня, були проведені церковні служби пам'яті її матері у Філадельфії і рідному місті Анни – Графтона (Західна Віргінія). Починання отримувало все більшу підтримку, і 9 травня 1914 року президентом Вудро Вілсон підписав звернення до Конгресу вважати другу неділю травня національним Днем матері.
І, як часто трапляється, оригінальна ідея зазнала змін. На зміну релігійному, стриманому (якщо не скорботного) прояву почуттів прийшло понад веселе відзначення весняного свята з даруванням квітів, вітальних листівок та подарунків.
В Україні святкування Дня матері в Україні введене в 1999 році указом президента. Відзначається свято кожної другої неділі травня.
День Червоного Хреста і Червоного півмісяця заснований 8 травня на честь швейцарського гуманіста Анрі Дюнана, який народився в цей день в 1828 році.
У середині минулого століття з ініціативи Дюнана вперше стали створюватися групи добровольців, які надавали допомогу пораненим на полях битв. У 1863-му за його ініціативою була скликана конференція, що поклала початок міжнародному товариству Червоного Хреста. Сьогодні Червоний Хрест працює в 176 країнах світу. Його завдання – надання допомоги пораненим, хворим і військовополоненим під час збройних конфліктів, допомога жертвам стихійних лих.
22 листопада 2004 Генеральна Асамблея проголосила 8 і 9 травня Днями пам'яті і примирення і, визнаючи, що держави-члени можуть мати свої дні перемоги, звільнення і святкування, запропонувала всім державам-членам, організаціям системи Організації Об'єднаних Націй, неурядовим організаціям і приватним особам щорічно відповідним чином відзначати один із цих днів або обидва ці дні як данину пам'яті всім жертвам Другої світової війни.
Також в цей день...
У 1429 році французьке військо під проводом Жанни д'Арк зняло англійську облогу з Орлеана, другого за значенням міста тодішньої Франції. Французи, що надихнулися прикладом одягнувшись у лати Жанни, почали атаку оточували місто англійців 4 травня і протягом декількох днів вибили їх з укріплень. У бою Жанна була поранена, але незважаючи на це боролася до повної перемоги. Звільнення Орлеана стало поворотним пунктом у Столітній війні, а Жанну д'Арк французи шанують як національну героїню.
1541 – іспанський мандрівник Ернандо де Сото відкрив велику ріку Міссісіпі, глибоко шановану як дорогу життя всіма хіпі світу.
1709 — російське військо зруйнувало Запорізьку Січ у відповідь на перехід запорожців на бік гетьмана Мазепи
1886 – вперше була виготовлена кока-кола – напій, який створив доктор Пембертон з Атланти та продавав всього лише по дев'ять двохсотграмових порцій на день. У 1988 році прибуток від продажу цього напою становив 1 мільярд доларів.
1945 – у передмісті Берліна Карсхорсте в 22:43 за центральноєвропейським часом був підписаний остаточний Акт про військову капітуляцію Німеччини. Від імені німецького Верховного головнокомандування акт підписують начальник штабу верховного головнокомандування вермахту генерал-фельдмаршал В. Кейтель, головнокомандуючий військово-морськими силами адмірал фон Фрідебург, генерал-полковник авіації Г.Ю. Штумпф. Радянський Союз представив заступник Верховного головнокомандувача маршал Радянського Союзу Г.К. Жуков, союзників – головний маршал авіації Великобританії А. Теддер. У СРСР про капітуляцію Німеччини буде оголошено в ніч з 8 на 9 травня, тому День Перемоги відзначається 9 травня.
1945 – у Галіфаксі (Канада) святкування Дня Перемоги урочисто завершилося масовим мародерством магазинів.
1950 – обкладинку нового номера французького журналу для жінок «Elle» прикрасила фотографія 15-річної Бриджіт Бардо. Вона привернула увагу початківця кінорежисера Роже Вадима, який незабаром зняв її в своєму першому фільмі. У 1952-му вони одружилися, а після стрічки Вадима «І Бог створив жінку» (1956) Бардо стала зіркою французького екрану.
1961 – в Англії був засуджений до 42 років тюремного ув'язнення 38-річний дипломат Джордж Блейк за шпигунство на користь Радянського Союзу. Дев'ять з половиною років він передавав СРСР документи, що проходили через його руки. Співпрацювати з радянською розвідкою він став після того, як у роки корейської війни був захоплений комуністами в Сеулі, де займав посаду британського віце-консула. Восени 1966-го Блейк зробить приголомшливу за зухвалістю втечу з в'язниці і опиниться в СРСР.
1962 – у столиці Англії Лондоні припинили ходити останні тролейбуси.
Про знаменитих світу цього...
У 1903 році народився Фернандель, французький актор, знаменитий комік.
1906 – Роберто Росселліні, італійський кінорежисер, один з найбільш значущих персон кінематографічного руху італійського неореалізму і батько відомої моделі і актриси Ізабелли Росселліні.
1961 – Володимир Шевельков, актор театру і кіно («У моїй смерті прошу винити Клаву К.», «Серця трьох», «Гардемарини, вперед»).
1981 – Потап (він же Олексій Потапенко), український виконавець «колгоспного репу» і «жюріст» шоу «Суперзірка».
Не цокаючись...
У 1880 році помер Гюстав Флобер, французький романіст, який стверджував: «Пані Боварі – це я!»
1903 – Поль Гоген, французький живописець, пост-імпресіоніст.
1984 — Борис Антоненко-Давидович, письменник
1988 — Роберт Енсон Хайнлайн, американський письменник-фантаст
1992 – Сергій Образцов, театральний діяч, актор і режисер, засновник театру ляльок в Москві
2009 — в автокатастрофі загинув Ігор Пелих, український журналіст, телеведучий.
У Харкові...
У 1873 році Харківське ветеринарне училище перетворене на інститут. «Згідно з положенням, Височайше затвердженим 8 травня 1873 року, Інститут названий вищим навчально-практичним закладом для освіти вчених ветеринарів...»
Іменини відзначають...
Марк, Віктор, Станіслав.