16 травня: за канонізацію Жанни д'Арк та перемогу під Жовтими Водами
Також в цей день...
У 1648 році — під Жовтими Водами військо Богдана Хмельницького завдало поразки польському війську Стефана Потоцького.
1703 — на болотистому березі річки Неви на Заячому острові Петром I була закладена фортеця Санкт-Пітер-Бурх, яка пізніше стала називатися Петропавлівської. Ця дата вважається днем народження Санкт-Петербурга.
1836 – 27-річний Едгар Аллан По одружився зі своєю 13-річною кузиною Вірджинії Клем, хворою на туберкульоз.
1849 – прусський уряд, скориставшись тим, що Карл Маркс ще в 1845 – вийшов з прусського підданства, видало наказ про висилку його з Пруссії як іноземця. Маркс виїхав до Парижа, звідки незабаром також буде висланий і буде змушений переїхати до Лондона, де проживе до кінця своїх днів. Так привид комунізму і почав своє славне бродіння по Європі.
1902 – у Мадриді було відсвятковано сходження на престол короля Альфонса XIII, вчинене в день його шістнадцятиріччя. У зв'язку з цією подією король оголошується повнолітнім.
1924 – вийшов перший номер журналу «Мурзилка» для дітей від 6 до 9 років. У 2011 році він занесений до Книги рекордів Гіннесса як видання для дітей з найбільш тривалим терміном існування.
1929 – вперше пройшла церемонія вручення нагород Американської академії кіномистецтв. Призи стали називатися «Оскарами» тільки з 1931 р., а тоді приз за кращу жіночу роль отримала Джанет Гейнор, за чоловічу – Еміль Яннінгс, а «Крила» режисера Вільяма Уеллмана стали фільмом-переможцем. У цьому німому фільмі розповідалося про закоханих в одну жінку (її грала Клара Боу) двох американських льотчиків під час Першої світової війни.
1966 — У Китаї оголошений початок «культурної революції».
2004 — українська співачка Руслана Лижичко здобуває перемогу в музичному конкурсі «Євробачення» 2004, здобувши переможних 280 балів на підставі телеопитування, яке проводилось в 36 країнах.
2008 — Україна стала 152-м членом Світової організації торгівлі.
Про знаменитих світу цього...
У 1718 році народилася Марія Агнезі, італійський математик, філософ, перша жінка, що стала професором математики.
1817 – Микола Костомаров, історик. «Справжня любов історика до своєї Батьківщини може виявлятися тільки в строгій повазі до правди», – писав Микола Іванович. А взагалі, написав він 21 том творів.
1887 – Ігор Северянин (Ігор Васильович Лотарев), поет Срібного століття, основоположник егофутурізма.
1905 – Генрі Джейнс Фонда, американський актор. Завдяки своєму яскравому стилю ідеально виконував роль американських першовідкривачів і людей честі. Батько актриси Джейн Фонди та актора й режисера Пітера Фонди.
1910 – Ольга Бергольц, ленінградська письменниця і поетеса. Її фраза «Ніхто не забутий, ніщо не забуте» стала класичною.
1938 – Мстислав Запашний, радянський і російський артист цирку, дресирувальник хижих тварин.
1953 – Пірс Броснан, англо-американський актор, передостанній за рахунком Джеймс Бонд.
1957 – Юрій Шевчук, поет, композитор, співак і лідер групи «ДДТ».
1966 – Джанет Джексон, американська співачка і актриса, що прославилася, тому що її брат – Майкл Джексон.
Не цокаючись...
У 1703 році помер Шарль Перро, французький письменник-казкар.
2007 – Тетяна Лаврова, актриса театру і кіно («Випробувальний термін», «Час, вперед!», «Втеча містера Мак-Кінлі», «Денний поїзд», «Дні хірурга Мішкіна», «Довга дорога до себе», «Вишневий сад»).
У Харкові...
16 травня 1816 року на засіданні міської думи «у присутності новопризначеного губернатора Муратова дума постановила очистити всі міські площі від куренів, побудованих без дозволу начальства і поза планом, так як вони неподобство місто і загрожують пожежними лихами...». Ярмаркові балагани виносять на Захарківська площа, знищують «міняльні столики», а балагани для торговців «червоним» товаром вирішують будувати на площах на розсуд губернатора.
Іменини відзначають...
Петро, Тимофій.