10 червня – День Першого Універсалу Центральної Ради
Універсал урочисто проголошував новий порядок вільної автономної України, в якій «з цих пір самі будуватимемо наше життя».
І хоча на той час бажаного не досягли, привід випити залишився...
Також в цей день...
У 978 році князь Володимир сів на київський престол.
1793 – в Парижі для широкої публіки відкритий перший зоопарк.
1907 – французькі інженери брати Люм'єр винайшли спосіб друкування кольорових фотографій, який планується використовувати для виробництва кольорового кіно.
1909 – пасажирський корабель «Славонія», що зазнав катастрофи біля Азорських островів, вперше в світі використав сигнал SOS.
1917 — у Києві розпочав роботу I Всеукраїнський селянський з'їзд.
1934 — при НКВС УРСР створено Головне управління виправно-трудових таборів і трудових поселень (українське відділення ГУЛАГу).
1943 – угорський журналіст Ласло Біро отримав патент на кулькову ручку.
1964 — у Москві відкритий пам'ятник Тарасу Шевченку.
1984 — американці провели перше успішне випробування протиракетної системи в космосі.
Про знаменитих світу цього...
1819 — Гюстав Курбе, французький художник, провідний представник реалізму у малярстві («Хатина в горах», «Людина із трубкою», «Поранений», «Гамак»).
1832 — Ніколаус Отто, німецький конструктор, який створив 4-тактний двигун внутрішнього згоряння.
1865 – Фредерік Кук, американський дослідник, який заявляв, що він першим у світі досяг Північного полюса.
1913 – Тихон Хренніков, російський радянський композитор. Популярність і популярність у глядачів Тихона Хреннікова принесли музичні твори різних жанрів, серед них: музика до кінофільмів «Свинарка і пастух» (1941), «О шостій годині вечора після війни» (1944), «Гусарська балада» (1963); опери « Фрол Скобеев» (1950), «Мати» (1957),«Золоте теля» (1957); балет «Любов'ю за любов» (1976), оперету «Сто чортів і одна дівчина» (1963).
1923 — Ян Максвелл, англійський бізнесмен, творець видавничої і газетної імперії.
1929 – Людмила Зикіна, співачка, художній керівник і соліст Державного академічного Російського народного ансамблю «Росія».
1941 – Аїда Ведіщева, радянська естрадна співачка, виконавиця «Пісеньки про ведмедів» у фільмі «Кавказька полонянка» і «Допоможи мені!» У фільмі «Діамантова рука».
1944 – Валентин Смирнитський, актор театру і кіно, знаменитий Портос.
1952 — Стівен Сігал, американський режисер, продюсер, сценарист, актор, майстер єдиноборств.
1965 – Елізабет Херлі, британська топ-модель і актриса («Шахраї», «Остін Пауерс»).
1965 — Лінда Евангеліста, канадська топ-модель.
1974 – Євген Стичкін, російський актор і телеведучий.
1984 – МакSим (справжнє ім'я – Марина Абросимова), російська співачка.
Не цокаючись...
323 до н. е. – Олександр Македонський, македонський цар, полководець.
1531 — Предслав Лянцкоронський, організатор українського козацтва.
1580 — Луїс Ваз де Камоенс, поет, що вважається найбільшим португальським поетом в історії. Його твори є класичними поряд із творами Гомера, Вергілія, Данте Альєгрі. Він написав багато ліричних та драматичних поетичних творів португальською та іспанською мовами, але найвідомішим його твором є «Лузіади». Жоден з європейських народів не має національного епосу, подібного «Лузіадам».
1836 – Андре Ампер, французький фізик, математик і хімік. Він відкрив магнітний ефект котушки зі струмом; запропонував використовувати електромагнітні явища для передачі сигналів; винайшов комутатор, електромагнітний телеграф; він сформулював поняття «кінематика». Ампер висловив думку про те, що в майбутньому, ймовірно, виникне нова наука про загальні закономірності процесів управління. Він запропонував іменувати її «кібернетикою» і його передбачення справдилося.
1858 – Роберт Броун, британський ботанік, на честь якого названо броунівський рух.
1926 – Антоніо Гауді, знаменитий іспанський (каталонський) архітектор, більшість химерно-фантастичних робіт якого, немов виліплених руками, зведено в Барселоні.
1944 — Олег Ольжич (Олег Кандиба), український поет і археолог, син Олександра Олеся.
1944 — Омелян Грабець (псевдо: «Батько»), командир військового з'єднання УПА-Південь.
1951 — Катерина Білокур, українська художниця.
1959 – Віталій Біанкі, російський письменник-натураліст («Лісова газета»).
1982 – Гала Далі (справжнє ім'я Олена Дмитрівна Дьяконова), російська дружина французького поета Поля Елюара, потім живописця Сальвадора Далі.
2008 – Чингіз Айтматов, киргизький письменник («І довше століття триває день», «Плаха»).
У Харкові...
10 червня 1862 року царським указом закриваються всі існуючі недільні школи аж до утворення їх на нових підставах. Закриття шкіл було тяжким ударом і для учнів, і для вчителів. Згадуючи про це, Х. Д. Алчевська писала: «Картина цього закриття була воістину драматична: молоді дівчата-учениці ридаючи кидалися на шию своїм улюбленим вчителькам та й кричали з відчаєм:« Куди ж ми тепер підемо вчитися?! »Сльози вчительок змішувалися зі сльозами учениць і уражені, знiяковiлi, безсилі допомогти горю, вони не знали, що відповідати їм на ці крики...»
Іменини відзначають...
Гнат, Микита.