Станемо братами по крові. 14 червня – Всесвітній день донора
Всесвітній день донора крові – особливий день, що відзначається на честь безоплатних донорів крові. Він координується Всесвітньою організацією охорони здоров'я, Міжнародною федерацією товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Міжнародним товариством з переливання крові та Міжнародною федерацією організацій донорів крові.
Також в цей день...
У 1325 році 21-річний Ібн Батута покинув своє рідне місто Танжер (Марокко) і вирушив у паломництво. Протягом 24 років він подорожував Аравією, Єгиптом, Іраном, Малою Азією, з Сінопу, перепливши Чорне море, досяг Криму. Згодом ібн Батута побував у Хорезмі, Бухарі, Афганістані, Індії та Китаї, пройшовши за ці роки 120 000 кілометрів. Твір ібн Батути «Подарунок споглядачам про дива міст та чудеса подорожей» є цінним джерелом з історії України.
1569 — підписано Люблінську унію, згідно з якою Велике князівство Литовське та Королівство Польське об'єдналися у Річ Посполиту, а українські землі від Литви перейшли до Польщі.
1783 — на березі Ахтіарської бухти адмірал шотландського походження Томас Макензі заснував першу в Криму російську військово-морську базу, через рік на бажання Катерини II названу Севастополем.
1834 – американець Ісаак Фішер запатентував наждачний папір.
1847 – німецький хімік Роберт Бунзен винайшов пальник, названий його ім'ям.
1918 – донські і кубанські козаки уклали договір про співпрацю.
1940 — гітлерівські війська окупували Париж.
1940 — СРСР висунув Литві ультиматум з вимогою відставки уряду, арешту кількох міністрів і посилення радянської військової присутності в країні; наступного дня радянські війська окупували Литву. Сьогодні у сучасній Литві це День трауру та надії.
1951 – у Вашингтоні надійшов у продаж перший комп'ютер – «UNIVAC 1».
1963 – Китай відмовився визнавати за СРСР керівну роль у світовому комуністичному русі.
1965 – Пол Маккартні створив пісню «Yesterday». Її мелодія народилася ще в січні попереднього року, але довгий час вона залишалася без слів. Остаточне народження пісні відбулося в Португалії, де Пол відпочивав разом з Джейн Ешер з 28 травня по 11 червня. Через три дні після їх повернення «Бітлз» за два прийоми записали «Yesterday», що стала найпопулярнішою піснею легендарного квартету.
1995 – банда, очолювана Шамілем Басаєвим, захопила понад 1600 заручників у лікарні міста Будьоновськ (Ставропольський край).
Про знаменитих світу цього...
У 1736 році народився Кулон Шарль Оґюстен, французький фізик, військовий інженер, творець основного закону електростатики.
1811 — Гаррієт Бічер-Стоу, американська письменниця («Хатина дядька Тома»).
1868 — Карл Ландштайнер, англійський імунолог, відкривач основних груп крові людини та резус-фактору крові, лауреат Нобелівської премії (1930) у галузі медицини і фізіології.
1891 — Євген Коновалець, полковник Армії УНР, командант корпусу Січових стрільців, командант УВО, голова Проводу Українських Націоналістів.
1906 – Маргарет Бурк-Уайт, американська журналістка, піонер фотожурналістики.
1928 — Ернесто Че Гевара (Ернесто Гевара де ла Серна), аргентинський революціонер, один із керівників Кубинської революції 1959 р.
1946 – Дональд Трамп, американський мільярдер, автор телевізійного шоу «Apprentice», автор бестселерів «Трамп: Як розбагатіти», «Трамп: Мистецтво угоди» і «Трамп: Думай як мільярдер або все, що потрібно знати про успіх, нерухомості і життя» .
1956 – Олена Сафонова, актриса кіно («Зимова вишня», «Таксі-блюз»).
Не цокаючись...
У 1809 році помер Матвій Значко-Яворський, ігумен Мотронинського Троїцького монастиря, ідеолог Коліївщини.
1919 — Олександр Мурашко, український художник.
1927 — Джером Клапка Джером, англійський письменник.
1931 — В'ячеслав Липинський, видатний український історик, політичний діяч.
1986 – Хорхе Луїс Борхес, аргентинський письменник.
1994 – Генрі Манчіні, американський композитор. Отримав за свою музику 4 «Оскара» і 20 «Греммі» («Рожева пантера», «Велика гонка», «Місячна річка» та ін.) .
1995 – Роджер Желязни, американський письменник-фантаст.
Іменини відзначають...
Устим, Харитон, Віра, Гаврило, Павло, Ельвіра, Валерій, Василь.