За українських археологів: 40 років тому вони викопали один з шедеврів античного мистецтва
Пектораль виявлено о 14 годині 30 хвилин 21 червня 1971 року під час археологічних досліджень поховання у кургані скіфського періоду Товста Могила поблизу м. Орджонікідзе Дніпропетровської області. Її вага - 1150 г, діаметр - 30,6 см, виконана із золота 958 проби. Вважають, що пектораль виготовили давньогрецькі майстри-ювеліри на замовлення знатних скіфів, і датують IV століттям до н. е.
Композиція пекторалі складається з трьох рівнів. Найнижчий — анімалістичні сцени за участю міфологічних та реальних звірів. Середній — флористичні мотиви. Верхній — сцени за участю скіфів та домашніх тварин.
Є кілька версій-інтерпретацій зображених мотивів. За деякими, на пекторалі зображено побутові сцени з життя скіфів. За іншими — скіфська легенда про Золоте руно та двох братів, що вирушили на його пошуки.
Також в цей день...
217 рік до н.е. — військо Карфагена під командуванням Ганнібала завдало вражаючої поразки римлянам у битві біля Тразіменського озера (Центральна Італія). Дорога на Рим була відкрита.
1621 — внаслідок поразки у битві на Білій горі у Празі було страчено 27 найвидатніших представників гуситської шляхти. В Чехії почався масовий католицький терор, країна майже на три століття потрапила під владу Габсбургів.
1919 — останні жертви Першої світової війни: через сім місяців після закінчення війни німецькі моряки власноруч затопили свій флот (52 бойові кораблі). Дев'ять моряків загинуло, опираючись англійцям, які намагались зупинити затоплення.
1942 — Друга світова війна: японський підводний човен обстріляв тихоокеанське узбережжя США.
1957 – до уряду Канади вперше призначено жінку.
1971 — під час розкопок кургану Товста Могила український археолог Борис Мозолевський відкрив славнозвісну скіфську пектораль.
Про знаменитих світу цього...
1805 — Микола Закревський, український історик, фольклорист, етнограф, лінгвіст, письменник.
1882 — Давид Бурлюк, російський живописець українського походження.
1882 — Роквел Кент (Rockwell Kent), американський художник.
1890 — Петро Франко, український письменник, командир авіазагону УГА, син Івана Франко.
1897 — Юрій Кондратюк (Сергій Шаргей), інженер, конструктор, винахідник, теоретик ракетобудування українського походження.
1905 — Жан-Поль Сартр (справжнє ім'я — Еріх Пауль), франузький письменник, філософ, який 1964 р. відмовився від Нобелівської премії.
1935 — Франсуаза Саган, французька письменниця.
1948 — Анджей Сапковський, видатний польський письменник, автор фентезійної саги про Відьмака та Відьмачку, «Трилогії про Рейневана».
1955 — Мішель Платіні, французький футболіст, тричі володар «Золотого м'яча». Президент УЄФА від 2007.
1962 — Віктор Цой, російський рок-співак.
Не цокаючись...
У 1527 році помер Нікколо Макіавеллі, політичний мислитель і державний секретар Флоренції.
1653 — Маруся Чурай, легендарна співачка та поетеса.
1789 — Поль Анрі Гольбах, французький філософ німецького походження, письменник, просвітитель, енциклопедист.
1860 — Микола Маркевич, український історик, етнограф, фольклорист, поет і композитор.
1970 — Сукарно, перший президент незалежної Індонезії.