Сьогодні святкують видавці

Субота, 25 травня 2013, 07:30
Щорічно в останню суботу травня в Україні відзначається День працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження.
перша українська друкарня

Першою українською друкарнею можна вважати краківську друкарню Швайпольта Фіоля, в якій у 1491 році надруковані перші книги кирилицею. Друкарня Фіоля видавала книги для України та суміжних країн, вона розпочала видання книг на кирилиці в тій формі, яку продовжили друкарні в Україні.

Одну з перших друкарень власне в Україні заснував у Львові Іван Федоров-Федорович. Вона діяла протягом 1573-1575 рр.. А першою точно датованою книгою, виданою на українських землях, став «Апостол» (1574 р.). Справжнім шедевром друкарського мистецтва стала Острозька Біблія, завершена в 1581 р. Острог став також першим в Україні центром видання тогочасної публіцистики, яку пізніші дослідники назвали «полемічною літературою».

Одним з осередків книгодрукування в Україні була Печерська Лавра. Заснована в 1616 р., Київська лаврська друкарня працювала три сторіччя.

Крім друкарень кириличного шрифту, в Україні працювали і латинсько-польські: першою була невелика друкарня у Львові, що діяла в 1592 – 1602 р.

Всього в Україні в 1574 – 1648 рр. працювало 25 друкарень. Головними центрами видавничої діяльності були великі торговельні міста – Київ, Львів, Острог: тут зосередились не лише кадри ремісників, книжників, редакторів, але й можливості ширшого збуту.

А 25 травня 1963 року на 1-й конференції урядів африканських країн в Аддіс-Абебі (Ефіопія) була створена міждержавна Організація африканської єдності (ОАЄ, зараз – Африканський Союз). Цей день, коли тридцятьма африканськими країнами був підписаний її статут, за рішенням ООН, щорічно відзначається як День визволення Африки.

Ну і звільнившись від пут забобонів, можна приступати до святкування Дня рушника. Це чудове свято відзначається кожен рік 25 травня як день пам'яті відомого британського письменника, автора гумористичних фантастичних творів Дугласа Адамса. В цей день шанувальники його творчості носять з собою рушник. У своєму романі «Автостопом по Галактиці» Адамс описав рушник як незамінну для автостопника річ.

Також цього дня...

996 – в Києві освячена перша на Русі кам'яна церква Успіння Пресвятої Богородиці, знаменита Десятинна церква.

1810 – у Буенос-Айресі відбулася Травнева революція,  з якої розпочалась війна за незалежність Аргентини.

1926 – у Парижі Самуїл Шварцбард вчинив змах на життя Симона Петлюри.

1953 – в США з'явився перший у світі освітній телеканал.

1973 – екіпаж есмінця «Велос», яким командував капітан Ніколаос Паппас, відмовився повертатись до Греції після участі в маневрах НАТО. Військові моряки так висловили протест проти репресій диктатури, яка правила тоді в Греції.

1977 – в кінотеатрах почався показ фільму «Зоряні війни. Епізод IV: Нова надія», що став першим за розмірами касових зборів. А рівно через 6 років на екрани США вийшов фільм «Зоряні війни. Епізод VI: Повернення джедая».

1996 – в Києві відновлений пам'ятник княгині Ользі, зруйнований у 1919 році.

2000 – Ізраїль вивів свої війська з території Лівану, які перебували там з 1978 року.

2001 – у Сан-Франциско з'явився зовсім новий вид палива для автомобілів – фруктовий бензин.

2003 – мультиплікаційний фільм «Їжачок у тумані» Юрія Норштейна визнали кращим мультфільмом всіх часів і народів. Про це оголосили організатори «Мультиплікаційного фестивалю Лапута» в Токіо . Оргкомітет фестивалю звернувся до 140 мультиплікаторів і кінокритиків з різних країн світу з проханням назвати кращих 20 мультфільмів.

Про знаменитих світу цього...

У 1821 році народився Микола Гулак, український вчений, громадський і політичний діяч, педагог, публіцист, один з засновників Кирило-Мефодіївського братства.

1889 – Ігор Сікорський, авіаконструктор, творець перших російських важких літаків і перших американських гелікоптерів.

1890 – Сергій Канарський, український вчений-правознавець.

1939 – Йєн МакКеллен, британський актор, визнаний майстер шекспірівського репертуару. Втім, пересічному глядачу він більше відомий як маг Гендальф з «Володаря кілець» або мутант Магнето з «Людей Х».

1941 – Олег Даль, російський актор театру і кіно.

1948 – Клаус Майне, вокаліст «Scorpions».

1963 – Майк Майєрс, канадський актор, комік, сценарист і продюсер (Остін Паверс та Доктор Зло у серії фільмів про пригоди Остіна Паверса).

Не цокаючись...

У 1681 році помер Педро Кальдерон де ла Барка, іспанський драматург і поет.

1917 – Максим Богданович, білоруський поет, перекладач і літературознавець.

1926 – Симон Петлюра, український громадський і військовий діяч, глава Директорії УНР, головний отаман армії УНР.

1946 – Персі Джон Даніелл, британський математик, який розробив узагальнену теорію інтегрування та диференціювання.

1946 – Патті Сміт Хілл, американський дитячий педагог, яка написала разом із старшою сестрою Мілдред найвідомішу американську пісеньку «Happy Birthday to You».

1991 – Віра Свєнціцька, український мистецтвознавець.

2000 – Олег Єфремов, російський актор і режисер.

У Харкові...

25 травня 1831 року відбулося перше засідання Харківського «піклувального про в'язниці комітету». Губернатор займає посаду віце-голови комітету, інший віце-голова – єпархіальний архієрей, члени носять звання директорів. «До участі в комітеті було залучено головним чином заможне купецтво, яке привабили титулом директора і медалями, які тут можна було дістати...».

Іменини відзначають...

Герман, Денис.

comments powered by HyperComments