Байбаки Тимко і Мишко нафантазують прихід весни в Україну

Неділя, 2 лютого 2014, 07:30
2 лютого в США і Канаді відзначають День бабака. Вважається, що потрібно спостерігати за гризуном, який вилазить з нори – за його поведінкою можна судити про близькість настання весни.
байбак тимко

Якщо день похмурий, бабак не бачить своєї тіні і спокійно залишає нору – значить, зима скоро закінчиться, і весна в цей рік очікується ранньою. Якщо ж день сонячний, бабак бачить свою тінь і ховається назад у нору – буде ще шість тижнів зими.

До речі, у Стародавньому Римі 2 лютого відзначався День їжака. Метеорологічний прогноз цього дня грунтувався на поведінці розбудженого їжака, який бачив або ж не бачив свою тінь. Народи Західної Європи зберігали цю традицію і у пізніші періоди. У північній Німеччині, вихідці з якої заселяли штат Пенсільванія, в цей час прокидався борсук. У Північній Америці, де не водилися ні їжаки, ні борсуки, роль метеоролога перейшла до бабака.

Офіційним американським святом День бабака став у 1886 році. Бабаку дали ім'я «великий Філ – провидець з провидців, мудрець з мудреців, провісник з провісників». А «Світовим центром погоди» стало місто Панксатон, штат Пенсильванія. До речі, «офіційний» американський бабак і сьогодні проживає в містечку Панксатоні і його завжди називають Філ.

Згідно зі статистикою, передбачення Філа неправильні. Починаючи з 1886 року, свідки записують, чи побачив Філ свою тінь, але прогноз бабака збувся лише в 39 % випадків.

Віщування Великого Філа набули широкої слави в світі завдяки романтичній комедії «День бабака» (1993 р.). Цей популярний голлівудський фільм також сприяв популяризації Дня бабака в тих країнах, де ця традиція раніше не була відома, зокрема і в Україні.

В Україні зараз «діють» два бабаки-«метеорологи» – слобожанський Тимко (живе на біостанції Харківського національного університету ім. В.Каразина в с. Гайдари Зміївського району) і галицький Мишко (з 2009 р. живе у Львівському дитячому еколого-натуралістичному центрі ).

Сьогодні можна відзначити ще одне свято: Всесвітній день водно-болотяних угідь

Також цього дня...

У  1274 році у Флоренції  вперше зустрілись  Данте й Беатріче, чий образ протягом всього життя надихав творця «Божественної комедії».

1536 – на західному березі ріки Ла-Плата іспанський конкістадор Педро Мендоза заснував місто Буенос-Айрес, нинішню столицю Аргентини.

1589 – у Москві засновано патріархію, першим патріархом якої став московський митрополит Іов.
 
1852 – у Лондоні на Фліт-стрит відкрився перший громадський туалет.

1870 – агентство Reuters, підписавши угоди з двома іншими агентствами, вперше в історії створило всесвітню інформаційну мережу.

1922 – вперше опубліковано роман Джеймса Джойса "Улісс".

1962 – відбувся парад планет, в якому брали участь сім з восьми планет Сонячної системи.

1970 – у Мюнхені вперше в історії відбулася операція з трансплантації нерва.

Про знаменитих світу цього...

У  1812 році народився Євген Гребінка, український письменник, байкар, автор роману «Чайковський» та романсу «Очі чорні». В історії української культури Гребінка залишився навічно як щирий учасник вирішення  Шевченкової долі, коли брав участь у викупленні його з кріпацтва та допоміг видати «Кобзар» 1840 р.

1829 – Альфред Брем, німецький учений-зоолог, автор науково-популярної книги «Життя тварин».

1838 – Кастусь Каліновський (Вінцент Костянтин Каліновський ), національний герой Білорусі, Литви та Польщі, один з керівників національно-визвольного повстання 1863 – 1864 років; публіцист, поет.

1882 – Джеймс Джойс, ірландський письменник.

1901 – Валеріан Підмогильний, український письменник, перекладач.

1934 – Отар Іоселіані, грузинський кінорежисер і сценарист.

1977 – Шакіра Ріполл, колумбійська співачка, танцівниця, автор пісень, композитор.

Не цокаючись...

У  1907 році помер Дмитро Менделєєв, російський учений, автор періодичної системи хімічних елементів.

1908 – Микола Дашкевич , літературознавець, історик, учень Володимира Антоновича, професор Київського університету.

1920 – Роберт Едвін Пірі, американський полярний дослідник, який першим досягнув Північного полюсу.

1936 – Євген Плужник, український поет, драматург, перекладач.

1942 – Даниїл Хармс (Ювачов), російський письменник-абсурдист.

1951 – Антін Синявський, український політичний і громадський діяч, економіко-географ, історик, економіст.

1970 – Микола Шраг , український економіст і громадсько-політичний діяч. Заступник голови Центральної Ради УНР (1917-1918 рр.).

1987 – Алістер Маклін, британський (шотландський) письменник, ветеран Другої світової війни, автор пригодницьких романів ("Гармати острова Наварон", "На південь від Яви", "Золоте рандеву").

1989 – Юрій Богатирьов, російський актор театру і кіно.

У Харкові...

У 1768 року при Харківському Колегіумі відкрилося нове училище. Учні Колегіуму могли безкоштовно відвідувати його класи, а інші повинні були вносити помірну плату, незаможні ж не тільки нічого не платили, але навіть отримували повне казенне утримання. Викладалися в ньому французька і німецька мови, математика, геометрія, малювання і «переважно інженерство, геодезія і артилерія». У 1773 році додано клас вокальної та інструментальної музики. На утримання училища призначено було спочатку 3000 рублів, а потім на клас музики додано ще 1000 рублів.

Іменини відзначають...

Юхим, Інна, Лаврентій, Римма, Овсій, Євтихій, Захар, Мирослав.

comments powered by HyperComments