50 років тому відкрили пам'ятник Тарасу Шевченку у Вашингтоні

Цей монумент на гранітному постаменті, з бронзи, висотою понад 7 метрів (24 фути), вагою у 45 тон, було урочисто відкрито 27 червня 1964 р. екс-президентом США Дуайтом Д. Ейзенхауером. Дозвіл на зведення статуї Тараса Шевченка надали у своїй резолюції Сенат Сполучених Штатів та Палата представників США.
Цікава історія появи монумента Шевченку в столиці США Вашингтоні. Встановлений він силами українців США. Але до його відкриття причетні п'ять американських президентів. Гаррі Трумен був почесним головою комітету зі створення пам'ятника Т. Шевченку, а Рональд Рейган входив до складу цього комітету. Тогочасний чинний президент Девід Ейзенхауер підписав схвалений парламентом закон про будівництво пам'ятника. Джон Кеннеді допоміг реалізувати задум, а спеціальна заява президента Ліндона Джонсона вмурована під постаментом пам'ятника. Ще одна цікава деталь: під час закладання пам'ятника використано спеціальну лопату, якою до того користувалися при закладанні пам'ятників Джорджу Вашингтону і Аврааму Лінкольну в американській столиці.
Також цього дня...
У 860 році флот київських князів Аскольда і Дира напав на Константинополь.
1583 – зафіксоване перше страхування життя: в Лондоні Ричард Мартін застрахував життя Уїльяма Гіббонса на суму 383 фунти.
1637 – запорожці разом із донцями здобули турецьку фортецю Азов.
1651 – Визвольна війна 1648–1657 рр. розпочалася битва під Берестечком.
1709 – зруйновано Чортомлицьку Січ.
1754 – закладено фортецю святої Єлисавети, пізніше – Єлисаветград, тепер – Кіровоград.
1815 – англійські та прусські війська перемогли армію Наполеона Бонапарта у битві при Ватерлоо (сучасна Бельгія).
1889 – американець Річардсон запатентував дитячий візочок.
1908 – спущений на воду перший у Російський імперії підводний човен – «Дельфін».
1917 – незважаючи на заборону військового міністра Росії Олександра Керенського, у Києві розпочав роботу 2-й Всеукраїнський Військовий з'їзд, у роботі якого взяло участь близько 2500 делегатів з усіх фронтів, флотів і флотилій, а також запасних частин. З'їзд ухвалив важливі постанови про детальний план українізації війська. Головою Українського Генерального Військового Комітету переобрано Симона Петлюру.
1932 – на першій Женевської міжнародної конференції національних баскетбольних асоціацій було ухвалено рішення про створення Міжнародної Федерації - FIBA.
1934 – заарештовано Романа Шухевича у зв'язку з вбивством міністра польського уряду Пєрацького (відплата за так звану пацифікацію).
1939 – на могилі Тараса Шевченка в Каневі встановлено бронзовий пам'ятник.
1940 – виступаючи по Бі-Бі-Сі за тиждень після падіння Парижа, генерал де Голль заявив, що програна лише битва, але не війна, а він з частиною армії евакуюється до Британії. Це стає сигналом для створення загонів Опору на території Франції.
1946 – Міністерство внутрішніх справ СРСР розробило докладний план максимального розгрому оунівського підпілля та його збройних формувань.
1946 – проголошення Італії Республікою після референдуму.
1956 – у радянських вузах обов'язковими дисциплінами стали діалектичний матеріалізм і історія КПРС.
1964 – встановлено пам'ятник Тарасові Шевченку в столиці США Вашингтоні.
2006 – запуск першого казахського геостаціонарного супутника КазСат з космодрому Байконур.
Про знаменитих світу цього...
У 1681 році народився Феофан Прокопович, український теолог, письменник, поет, ректор Київської академії.
1812 – Іван Гончаров, російський письменник («Обрив», «Обломов», «Звичайна історія»).
1869 – Сергій Кулжинський, командир Окремої волинської кінної бригади, командир 4-ї Подільської кінної дивізії, начальник Кінної старшинської школи, інспектор кінноти Армії УНР, Генерального штабу генерал-хорунжий Армії УНР.
1881 – Олександр Пучківський, творець першої української школи оториноларингологів. 12 жовтня 1937 р. вченого заарештувало НКВС і розстріляло у Києві. Всі його книги було вилучено з обігу, а його ім'я викреслено з історії української медичної науки та освіти. Реабілітований 1957 р.
1877 – Джеймс Монтгомері Флегг, американський художник, який намалював під час Першої світової війни знаменитий плакат з дядьком Семом «I Want You».
1918 – Василь Забашта (народився у с. Бабенкове Харківської обл.). Український живописець. Народний художник України, член Національної Спілки художників України, член Народного Руху України, Товариства української мови, Товариства охорони пам'яток історії та культури України.
1919 – Юрі Ярвет, естонський актор («Мертвий сезон», «Король Лір», «Соляріс»).
1935 – Юрій Соломін, російський актор театру і кіно (фільми «Ад'ютант його превосходительства», «Дерсу Узала», «Звичайне диво», «Летюча миша», «ТАРС уповноважений заявити»).
1942 – сер Джеймс Пол Маккартні, британський рок-музикант, співак, композитор, мультиінструменталіст і продюсер, один із засновників гурту The Beatles.
1952 – Ізабелла Росселліні, італійська та американська фотомодель і актриса («Смерть їй до лиця», «Блакитний оксамит»).
1955 – Ізабель Аджані, французька актриса театру і кіно, володар двох вищих французьких кінематографічних призів «Сезар».
Не цокаючись...
У 1037 році помер Абу-Алі Ібн Сіна (Авіценна), видатний перський дослідник.
1668 – гетьман Іван Брюховецький (в козацькому таборі біля Опішні).
1928 – Руаль Амундсен, норвезький полярний дослідник, мандрівник і першовідкривач, який першим досяг Північного полюсу..
1936 – Максим Горький, російський письменник.
1952 – Юхим Боголюбов, український та німецький шахіст.
1981 – Віктор Іванов, український кінорежисер, сценарист, письменник.
1993 – Іван Гончар, український скульптор, історик, графік, маляр, етнограф.
2010 – Жозе Сарамаґо, португальський письменник, Нобелівський лауреат 1998 року.
У Харкові...
«...У червні 1868 року у Вознесенському провулку двома скромними молодими людьми, глухонімими, що закінчили курс в С.-Петербурзькому училищі глухонімих – Андрієм Федоровичем Бахметьєвим і Олександром Григоровичем Прозоровим – була відкрита приватна школа для глухонімих...».
Іменини відзначають...
Ігор, Костянтин, Леонід, Анастасія, Аполлон, Арій, Василина, Віктор, Галина, Дорофій, Іона, Кіндратій, Маркіян, Ніка, Никандр, Павло, Федір, Альжбета, Марк.