Як культурну спадщину Харківщини рятує спільнота міста-побратима

П'ятниця, 16 вересня 2022, 16:16
За даними Міністерства культури та інформаційної політики, на кінець серпня зафіксовано 492 епізоди воєнних злочинів росії проти українських об’єктів культурної спадщини та культурних інституцій. Харківська область йде другою за кількістю руйнувань, перше – у Донецькій області, де зруйновано 129 об’єктів; на Харківщині – 104.
Як культурну спадщину Харківщини рятує спільнота міста-побратима

Найбільше допомоги потребує фізична інфраструктура, особливо напередодні зимового сезону. Зокрема, Національний літературно-меморіальний музей Григорія Сковороди, Харківський художній музей, Харківський літературний музей тощо. І поки держава вирішує, на що саме та які суми надати, жителі міста-побратима Нюрнберга допомагають харків’янам зберегти будівлі, що складають історичний портрет міста та мають культурну цінність.

«Харків та Нюрнберг пов’язують багаторічні тісні стосунки та активна співпраця. Фонд громади Харкова «Толока» став ланкою того ланцюга, що повʼязує ці міста, – розповідає Сергій Політучий, Голова Наглядової ради фонду «Толока». – Тож ми розробили у партнерстві з Товариством побратимства Харків - Нюрнберг Partnerschaftsverein Charkiw-Nürnberg гуманітарний проект, важливою складовою якого є підтримка культури та збереження культурної спадщини. Так, вже перераховано кошти на ремонт даху Харківського художнього музею, роботи по збереженню комори на території Національного літературно-меморіального музею Г. Сковороди».

«Знайомство та партнерство з нюрнберзькими однодумцями відбулося завдяки проведенню кількох ділових зустрічей з представниками місцевих благодійних організацій, які прийняли рішення про допомогу, спираючись на суспільний авторитет та надійну бізнес репутацію Сергія Політучого, – коментує Голова Товариства побратимства Антьє Ремпе. – Нашими головними донорами виявилися не тільки великі фірми у Нюрнберзі, але й школи, культурні діячі та художники. Вони проводили спеціальні акції – концерти, забіги, ярмарки, продажи живопису, щоб збирати кошти для України та для Харкова. Понад 4.500 людей просто жертвували чималі суми».

На сьогоднішній день Фондом «Толока» вже закуплено та доставлено більшу частину будматеріалів для ремонту Національного літературно-меморіального музею Григорія Сковороди, який зазнав нищівних руйнувань в ніч проти 7 травня від обстрілу російських військових.

За словами директорки музею Наталії Міцай, зруйновані об'єкти на території музею  потребують індивідуального підходу, адже вони мають різні ступені пошкоджень.  

«На жаль, сьогодні не йдеться про загальну реставрацію, бо бойові дії тривають, – розповідає Наталія. – Та з огляду на ризики часткового або повного руйнування внаслідок бомбардування, є нагальна потреба якнайшвидшого мінімального ремонту та детального документування їхнього стану із використанням сучасної технології сканування. Вона дасть змогу у разі пошкодження чи руйнування відтворити кожну споруду до деталей. Роботи з мінімального ремонту заплановано на найближчий час – плануємо встигнути до холодів».

У фокусі допомоги фонду «Толока» є і Харківський художній музей, який одним із перших постраждав від злочинних дій рф. Внаслідок ударів вибуховими хвилями двом музейним будинкам, що є пам’ятками історії та архітектури (вони були побудовані за проектами архітектора О. Бекетова в кінці ХІХ – початку ХХ століть), було нанесено шкоду. Випали вікна, пошкоджено покрівельні конструкції дахів та підвісні стелі з системою освітлення.

«У нас велика музейна колекція – близько 26 тисяч експонатів. Коли стався вибух, то, звичайно, порушився весь температурний режим, якого необхідно суворо дотримуватись. І природно, що це відбилося на полотнах та графічних аркушах», – розповідає Лариса Абраменко, заступниця директора Художнього музею. – Завдяки благодійному фонду «Толока», який швидко відреагував на нашу проблему та висловив готовність допомогти, за підтримки Товариства побратимства Харків-Нюрнберг нам прийшли гроші на ремонт даху. І зараз ми на етапі укладання договору із підрядником на проведення його поточного ремонту. Тож сподіваємось, що до настання сезону злив та морозів приміщення музею та його цінні експонати будуть захищені».

Не оминули представники Фонду своєю увагою й Харківську обласну філармонію – один із найстаріших концертних залів України. Заснована на початку ХХ століття, будівля має статус «Пам'ятник архітектури». Ще на початку березня вона зазнала руйнувань, ударною хвилею вибило вікна. Для проведення у філармонії поточного ремонту – відновлення віконних та дверних отворів, ремонту пошкодженої системи електроживлення, було придбано та передано 30 OSB-плит та кілька видів силових кабелів. Крім того, надано кошти для матеріальної допомоги співробітникам філармонії, які найбільше її потребують.

«Харків та область, на жаль, є лідерами за кількістю зруйнованих об'єктів культурної спадщини  – допомагаємо їх захистити, законсервувати, відновити. Приходимо на допомогу одними з перших, – зазначає виконавча директорка фонду «Толока» Марія Горбонос. – Ми розуміємо, що культурна спадщина Харківщини є важливою частиною історичного та культурного надбання України, і, зрештою, Європи. І нам важливо показати цей зв'язок та допомогти залучити благодійні, державні та комерційні організації Європи до проєкту з її збереження та відновлення».

Долучитися та допомогти відбудувати українську культуру може кожен небайдужий, перерахувавши будь-яку суму на спеціальний рахунок фонду «Толока».

Найменування одержувача: БО ФОНД ГРОМАДІ ХАРКОВА ТОЛОКА Код одержувача: 40745926

Рахунок у форматі згідно зі стандартом IBAN: UA403515330000026003052227299

Назва Банку: ХАРКІВСЬКЕ ГРУ АТ КБ "ПРИВАТБАНК"

Призначення платежу: save culture.


Довідка

Фонд «Толока». Місія фонду: творити позитивні зміни у суспільстві, допомагати активним людям змінювати на краще життя Харкова та його мешканців.  Запобігання подальшому пошкодженню історичних будівель, музеїв, та захист матеріальних цінностей, які зберігаються у них – один з напрямків гуманітарного спільного проекту Фонду громади Харкова Толока» та Спілки побратимства Харків-Нюрнберг.

Спілка побратимства Харків-Нюрнберг. Пріоритетне завдання Товариства побратимства Харків-Нюрнберг – надання фінансової допомоги місту-побратиму Харкову у різних напрямках у співпраці з багаторічними партнерами: Будинок Нюрнберга, БФ «Соціальна Служба допомоги», Фондом громади Харкова «Толока», фондом «Соціальне місто».

comments powered by HyperComments