"Лісові озера" - Старосалтівський розплідник тварин і птахів перебуває під загрозою знищення

Середа, 31 серпня 2011, 09:27
Майже два місяці ніхто не годує та не опікується тваринами та птахами, що мешкають у Старосалтівському розпліднику біля Харкова. Екологи закликають обласну владу запобігти зникненню «куточка справжньої природи».
"Лісові озера" - Старосалтівський розплідник тварин і птахів перебуває під загрозою знищення

Коли 1997 року харківський підприємець Юрій Оршанський почав оформлювати документи на оренду землі біля Печенізького водоймища, він хотів побудувати там церкву та монастир. Майже 20 років тому на 43-х гектарах біля водоймища були скрізь болота, багато сміття, небагато дерев та досить не нові будинки турбази, що залишилася з радянських часів. Підприємець розповів Deutsche Welle, що власним коштом висадив кілька тисяч рослин, осушив болота і завдяки вищому, ніж у водоймищі рівню ґрунтових вод, створив 9 озер. Та поки займався перебудовою території та завезенням «червонокнижних тварин» - муфлонів, коней Пржевальського, гвинторогих козлів,- та їх розведенням, не помітив, як його земля перетворилося у те, що науковці називають «місцем спокою диких тварин та птахів».

 Спокусливі для рейдерів "Лісові озера" (вид з  Google)

Як розповідає голова екологічної групи «Печеніги» Сергій Шапаренко, оскільки останні роки територія навколо Печенізького водоймища масово забудовується віллами, диким тваринам не лишилося місця : «Їм ніде вирощувати потомство. І сюди, на цей «шматок затишку», від браконьєрів сховався бобер, сіра та біла чапля знайшли місце для гнізд, деякі дикі качки та лебеді. Але найцікавіше те, що у штучно створених озерах з’явилася рідкісна істота – предок риб, з присоскою замість щелепи - мінога. А вона водиться тільки у по-справжньому чистій воді, та в Україні ії складно знайти», - каже Шапаренко.

"Місце спокою" коней Пржевальського-Оршанського, ймовірно  

«Рейдерське захоплення»

У червні на територію розплідника вдерлися невідомі, які вигнали усіх співробітників на підставі документів про придбання в одного з харківських інститутів напівзруйнованих будинків колишньої турбази. Майже одночасно з цим з’явився висновок Вовчанської районної прокуратури стосовно того, що земля була передана в оренду підприємству Оршанського- «Монтаж-електро» «із порушеннями законодавства, оскільки земельну ділянку не було вилучено зі складу державного лісового фонду». Місцева селищна рада задовольнила протест прокурорів, та скасувала рішення своїх колег 20-річної давнини. А підприємець Оршанський з цього моменту не зміг заходити на «свою» територію, та хоча б годувати тварин.

Чи має закон зворотну силу?

Екологи ретельно вивчили документи та впевнені, що покупці будинків турбази діяли незаконно. «Ще в радянські часи вони існували напівофіційно. Їх не можна було будувати. Це природоохоронна зона водоймища, тому і документи на них отримати неможливо! Це чисте рейдерство», - каже голова екологічної групи «Печеніги» та вважає, що прокуратура має порушити кримінальну справу за фактом захоплення. Також екологи звертають увагу прокуратури на те, підприємство «Монтаж-електро» отримало оренду «на абсолютно законних підставах»: «Зміни до Лісового кодексу були внесені пізніше. І ось по ньому підприємство, маючи документ на оренду землі, мало б отримати право на лісокористування. Тому, у всіх, хто брав землю у 90-х роках, згідно із сучасним законодавством, є помилки та огріхи», - каже Шапаренко та вважає, що документи і на землю, і на сам розплідник, треба привести у відповідність до нового законодавства.

Нині директор «Монтаж - електро» намагається в суді поновити свій договір оренди. «Є роз’яснення Конституційного суду, що без згоди користувачів такий договір селищна рада не може скасовувати»,- каже Оршанський. У позові підприємець вимагає відшкодування своїх витрат, якщо землю в нього остаточно відберуть: «Хай призначають експертизи. Вони мають мені сплатити все, що я витратив»,- каже підприємець. Юрій Оршанський стверджує, що за 15 років вклав в облаштування території парку та розведення тварин декілька мільйонів доларів.

 

Від редакції: ми безумовно на боці тих, хто допомагає природі та жодним чином не заперечуємо заслуги Ю.Оршанського та фаховість діячів з ЕкГ "Печеніги", проте надто вже неоднозначна діяльність бізнесмена Ю.Оршанського в минулому, що неминуче буде використано претендентами на "куточок справжньої природи".

comments powered by HyperComments