У Міжнародний день пам’яток у Верховній Раді харків’яни закликали нардепів навести лад в охороні культурної спадщини

Четвер, 19 квітня 2018, 13:29
У Міжнародний день пам'яток та історичних місць, 18 квітня у Верховній Раді виступала керівниця всеукраїнського проекту «Ctrl+S. Закон на захисті культурної спадщини», директорка БО «Благодійний фонд "Харків з тобою"» Олена Рофе-Бекетова.
У Міжнародний день пам’яток у Верховній Раді харків’яни закликали нардепів навести лад в охороні культурної спадщини

Після виступу вона та перша заступниця голови Комітету Верховної Ради України з питань культури та духовності Ірина Подоляк поспілкувались та домовились про взаємодію. Харків’янка закликала народних депутатів та Кабінет міністрів України змінити стан речей у сфері охорони культурної спадщини, а саме:

  • розробити та затвердити впродовж трьох місяців порядки надання органами охорони культурної спадщини дозволів, погоджень і висновків, а також відповідних методичних рекомендацій, що не було зроблено з 2010 року;

  • розробити та затвердити зміни до Податкового кодексу, які будуть давати преференції меценатам та інвесторам, що вкладаються в культурну спадщину;

  • підтримати законопроект “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо збереження об'єктів культурної спадщини”, який мінімізує корупційні ризики в сфері збереження культурної спадщини.

За словами Олени Рофе-Бекетової, в ситуації, що склалася, багато винних: чиновники, що нехтують інтересами держави та архітектурні фахівці, які зраджують власну професію.

«Знищення архітектурних, історичних, археологічних об’єктів – це результат роботи корупційних схем, що пов’язують чиновників і фахівців. Саме фахівці складають висновки, завдяки яким будинки, де факто, пам’ятки архітектури або історії, виводяться з охоронних списків; саме фахівці розробляють проекти реконструкції там, де може бути тільки реставрація; і саме фахівці-будівельники вступають в змову з замовником, і на етапі вже виконання робіт змінюють матеріали, постачальників, технології, - наголошує Олена Рофе-Бекетова. - Якщо ми хочемо здвинути з мертвої точки роботу Закону та законодавчих, нормативних актів , присвячених питанню збереження культурної спадщини, ми маємо знайти та виключити всі «сіри зони», які є або прямим запрошенням до корупції, або її завуальованою провокацією».

Вирішити цю проблему мають зміни в законодавстві, які розробили юристи та фахівці проекту «Ctrl+S. Закон на захисті культурної спадщини». В ньому, за словами Олени Рофе-Бекетової:

  • запропоноване чітке і повне розмежування повноважень центральних та інших органів охорони культурної спадщини,

  • Кабінет Міністрів зобов’язаний розробити відповідні регламенти і порядки,

  • запроваджені норми щодо взаємодії з органами архітектурно-будівельного контролю та інформування про пам’ятки, що дозволить усунути корупційні схеми проведення будівельних робіт на пам’ятках.

Відповідний законопроект був переданий першій заступниці голови Комітету Верховної Ради України з питань культури та духовності Ірині Подоляк. Депутатка схвально висловилась щодо виступу Олени Рофе-Бекетової та погодилась, що ситуація потребує змін у законодавстві. Більш предметно законопроект Ірина Подоляк та Олена-Рофе Бекетова обговорять наступного тижня.

Нагадаємо, проект «Ctrl+S. Закон на захисті культурної спадщини» мав на меті підготовку змін у законодавство для збереження архітектурних пам'яток України. Руйнування будівель-об'єктів культурної спадщини в різних містах країни — результат, у першу чергу, недосконалості законодавства, впевнені ініціатори проекту. Щоб її виправити, юристи і фахівці-консультанти проекту провели аналіз у цій сфері, зібрали думки експертів та підготували пропозиції щодо внесення змін до законодавства для Верховної Ради, Кабінету міністрів та Міністерства культури. Ці пропозиції подали днями до Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності. Також в рамках проекту був знятий документальний фільм «Зберегти не можна зруйнувати» - днями його показали на телеканалі «24».

Результати проекту «Ctrl+S. Закон на захисті культурної спадщини» будуть оприлюднені командою проекту 25 квітня на підсумковій прес-конференції.

Виступ на YouTube-каналі RadaTVChannel (з 1:35:28)

Гаряча лінія організаційного комітету проекту:
066 823 999 2 або 097 630 7376

Проект «Закон на захисті культурної спадщини України» був представлений БО «Благодійний фонд «Харків з тобою» в рамках «Програми сприяння громадської активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та реалізується Pact в Україні. Зміст релізу проекту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов'язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) чи уряду США.

comments powered by HyperComments