Волонтери розвивають санавіацію на Харківщині — для допомоги у випадках важких травм. ХОДА підтримуватиме проект

Четвер, 3 травня 2018, 11:29
Вже понад два роки на Харківщині працює проект волонтерської санавіації. Проект створений за ініціативою професійного льотчика, співзасновника ГО “Цивільний Повітряний Патруль” Юрій Покусая та співзасновниці БФ “Харків з тобою”, виконавчої директорки “Українсько-Німецької Медичної ассоціації” Вікторії Мілютіної.
Волонтери розвивають санавіацію на Харківщині — для допомоги у випадках важких травм. ХОДА підтримуватиме проект

Цієї весни “Цивільний Повітряний Патруль”, УНМА і Харківська обласна державна адміністрація підписали Меморандум про співпрацю: ХОДА взяла на себе зобов’язання допомагати з координацією з районами області.

Утім, фінансується проект досі за гроші приватних донорів.

Польоти для порятунку життя людей виконуються приватними літаками, що входять до складу ГО “Цивільний Повітряний Патруль”, безкоштовно.
Протягом 2017 року волонтерська санавіація здійснила 31 виліт: перевезла 16 пацієнтів і 15 разів привозила лікарів на консультацію в важких випадках.

Одна з проблем, говорять координатори проекту, — стан злітно-посадкових майданчиків в області.

Що таке санавіація і для чого вона потрібна, пояснює Вікторія Мілютіна: “Як ви знаєте, є певні випадки, в яких людину необхідно довезти до лікарні і максимально швидко, і з максимальною обережністю: наприклад, черепно-мозкові травми, або серйозні пошкодження внутрішніх органів. А певні операції в районних лікарнях робити не можуть, може бути потрібне, наприклад, серйозне обладнання і команда кваліфікованих нейрохірургів.

Якщо таку травму отримує людина, особливо дитина, де-небудь, скажімо, в Барвінково або Зачепилівці, що відбудеться? Її везтимуть до Харкова 3-3, 5 години тільки в одному напрямку, і по землі це не найкращий метод. Літак подолає цю відстань за 15 хвилин”.

На чергуванні стоять три приватні літаки, один із них готовий до вильоту кожного дня. В критичній ситуації можна підключити й інші.

Як це працює. Спочатку виклик надходить до старшого диспетчера обласного центру екстреної допомоги, і якщо він приймає рішення про те, що ані надати допомогу в районі, ані довезти пацієнта по землі неможливо і його життю загрожує небезпека, то зв’язується з оперативним черговим “Цивільного Повітряного Патруля”.

На те, щоб вивести літак на смугу, потрібно 20 хвилин, за той же час до літака “швидкою” дістається лікар з центру екстреної невідкладної допомоги. У районі, як правило, за ті ж 10-20 хвилин постраждалого або хворого довозять до злітно-посадкового майданчика.

Політ до будь-якого району області займає ще хвилин 15-20 і 15-20 хвилин назад.

Загалом від моменту дзвінка до моменту, коли пацієнт опиниться в лікарні, проходить близько 40 хвилин.

Юрій Покусай розповідає, що одна з найбільш проблем, окрім вартості перельотів, стан злітно-посадкових майданчиків в області.

“В деяких районах Харківської області є злітно-посадкові майданчики, але їхній стан непридатний для виконання польотів — влітку вони заростають травою, взимку потрібно розчищати від снігу. На жаль від таких банальних проблем може залежати життя людини. Наш літачки невеликі, це Socata, Sessna, Piper, їм багато не треба. Смуга має бути хоча б 400 метрів завдовжки, 20 м завширшки. Це є в усіх районах. Узагалі це може бути навіть земельна ділянка”.

Юрій розповідає, що зараз виконати політ можна в будь-який район Харківської області. Завдяки підтримці ХОДА питання підтримання в належному стані злітно-посадкових смуг вирішується оперативно.

Санавіація в Україні, говорить Вікторія, розвинена взагалі практично ніяк. На проект у Харківській області Вікторія покладає великі надії. Волонтерка і депутатка Харківської обласної ради переконана: якщо знайти постійне фінансування — можна врятувати десятки життів, у першу чергу — дитячих.

Підтримати проект можна, зробивши пожертву на рахунок ГО “Цивільний Повітряний Патруль” 26001052229653 ЄДРПОУ 40853817 МФО 351533

comments powered by HyperComments