Україні потрібен закон про раннє втручання - експерти. В Харкові почалася міжнародна конференція Європейської Асоціації з раннього втручання

П'ятниця, 12 жовтня 2018, 13:05
Близько трьохсот українських та міжнародних експертів (з-понад п’ятнадцяти країн), батьків дітей з особливостями розвитку та представників органів місцевого самоуправління зібралися на конференцію з раннього втручання, яка відбувається в Харкові протягом трьох днів, 10-12 жовтня.
Україні потрібен закон про раннє втручання - експерти. В Харкові почалася міжнародна конференція Європейської Асоціації з раннього втручання

Цю конференцію Європейська Асоціація з раннього втручання (далі – РВ) проводить щороку в іншій країні Європи. Повна програма конференції – за посиланням.

“Послуга раннього втручання не “може”, а має бути зафіксована на законодавчому рівні, – зазначив під час прес-конференції завідувач відділу забезпечення діяльності Уповноваженого Президента України з прав людей з інвалідністю Адміністрації Президента України Павло Ждан. – Тоді її надання перестане бути прерогативою окремих ентузіастів, органи місцевого самоуправління не будуть діяти за принципом “можемо – надаємо”, а вона стане обов’язковою і її можна буде отримати в будь-якому куточку країни, як початкову освіту або послуги первинної медицини”.

Про необхідність зафіксувати послугу РВ законодавчо під час відкриття конференції також говорили директор департаменту соцзахисту населення ХОДА Юрій Шпарага, директорка БФ “Інститут раннього втручання” Ганна Кукуруза, голова Європейської асоціації з РВ Ана Серрано та інші.

Ана Серрано нагадує: робота спеціалістів із РВ має наукове підѓрунтя та доказову базу, а отже варто стимулювати співпрацю громадських організацій – із науковими інституціями, як це, зокрема, відбувається між харківським БФ “Інститут раннього втручання” та державною установою “Інститут охорони здоров’я дітей та підлітків НАМН України”. “Ситуація може бути різною для різних сімей, тому це має бути гарантована комплексна соціальна послуга. Це має бути об’єднання зусиль сфер медицини, соціального захисту, освіти”, – переконана міжнародна експертка.

“Ця послуга була започаткована в середині системи охорони здоров’я, але зараз ми розуміємо, що необхідна комплексна співпраця між медициною, освітою та соціальним захистом. Інакше цю проблему не вирішити, – говорить проф. Георгій Даниленко, директор ДУ “Інститут охорони здоров’я дітей та підлітків НАМН України”. – Ми проводимо дослідження для виявлення найбільш дієвих практик. Громадські організації допомагають розвитку батьківського руху. Батьки сьогодні свідомі, мають освіту. Те, що вони роблять, має вплив на все”.

“Саме батьки є рушієм розвитку, – говорить консультантка HealthProm, міжнародна експертка з розвитку батьківського руху Арморер Вейсон. – Саме батьки домагаються дотримання законів та прав дитини. Вони працюють зі спеціалістами РВ, але вони самі є експертами, бо як ніхто знають свою дитину. В Британії свого часу саме батьки змінили систему, й чудово, що я бачу батьків в Україні, які можуть зробити те ж саме. Тут, на конференції, є представники п’ятдесяти батьківських організацій, вони працюють із місцевою владою, різними секторами та спеціалістами”.

Ганна Кукуруза переконана: “Окрім батьків, влади, фахівців, ранньому втручанню необхідна підтримка ЗМІ. Ми відкриті, ми готові спілкуватися, щоб розповідати про РВ – адже чим більше батьків і фахівців знатимуть про цю послугу, тим швидше дитина, яка того потребує, потрапить до спеціалістів, і тим краще ми зможемо їй допомогти. Адже найширше вікно можливостей у дитини відкрите в перші чотири роки і вкрай важливо їх не пропустити”.

comments powered by HyperComments