Рятувальники попередили харків’ян про небезпеки на льоду

Вівторок, 4 грудня 2018, 10:22
ГУ ДСНС в Харківській області нагадує громадянам, які слід поводити себе на лоьоду та уникнути при цьому проблем.
Рятувальники попередили харків’ян про небезпеки на льоду

Рятувальники для початку радять знайти  стежку або сліди на льоду. Якщо їх немає, позначити з берега маршрут свого руху та подивитися заздалегідь, чи немає підозрілих місць: 

 • лід може бути неміцним біля стоку води (наприклад, із ферми або фабрики); 

 • тонкий або крихкий лід поблизу кущів, очерету, під кучугурами, у місцях, де водорості вмерзли у лід; 

 • обминайте ділянки, покриті товстим прошарком снігу - під снігом лід завжди тонший; 

 • тонкий лід і там, де б'ють ключі, де швидкий плин або струмок впадає в річку; 

 • особливо обережно спускайтеся з берега: лід може нещільно з'єднуватися із сушею, можливі тріщини, під льодом може бути повітря. 

Рекомендується взяти з собою палицю для того, щоб перевіряти міцність льоду. Якщо після першого удару палицею на ньому з'являється вода, лід пробивається, потрібно негайно повернутися на те місце, звідки людина прийшла. Причому перші кроки треба робити, не відриваючи підошви від льоду. 

в жодному разі не перевіряти міцність льоду ударом ноги. Слід пошукати, чи немає вже прокладеної лижні, якщо людина на лижах. Якщо немає і треба її прокладати, кріплення лиж слід відстебнути (щоб, у крайньому випадку, швидко від них позбутися), палиці тримати в руках, але петлі лижних палиць не накидати на кисті рук. Рюкзак повісити лише на одне плече, а краще волочити на мотузці на 2-3 метра позаду. Якщо люди йдуть групою, відстань між лижниками (та й пішоходами) не можна скорочувати менше, ніж на 5 метрів. 

Слід пробити лунки по різні боки переправи, щоб виміряти товщину льоду, (рекомендується відстань між ними п'ять метрів) і проміряти їх. Варто мати на увазі, що лід складається з двох прошарків - верхнього (каламутного) і нижнього (прозорого і міцного). Виміряти точну товщину, можна лише знявши спочатку верхній (каламутний) прошарок від снігового, зовсім уже неміцного льоду. 

Безпечним вважається лід: для одного пішоходу - лід зеленуватого відтінку, товщиною не менше 7 сантиметрів; для обладнання ковзанки - не менше 10-12 сантиметрів (масове катання - 25 сантиметрів); масова переправа пішки може бути організована при товщині льоду не менше, ніж 15 сантиметрів. 

Варто кататися на ковзанах лише у перевірених та обладнаних місцях. Якщо лід почав тріщати та з'явилися характерні тріщини - негайно повертатися. Не бігти, а відходити повільно, не відриваючи ступні ніг від льоду. 

Рятувальники наголосили, що зимова підлідна ловля риби потребує особливо суворого дотримання правил поводження, це диктує багаторічний досвід не самих щасливих рибалок: 

 • не пробивайте поруч багато лунок; 

 • не збирайтеся великими групами на одному місці; 

 • не пробивайте лунки на переправах; 

 • не ловіть рибу поблизу вимоїн та занадто далеко від берега, яке б клювання там не було; 

 • завжди майте під рукою міцну мотузку 12-15 метрів; 

 • тримайте поруч з лункою дошку або велику гілку. 

Якщо людина таки провалилися на льоду річки або озера, то рятувальники дають наступні поради: 

 • Широко розкиньте руки по крайкам льодового пролому та утримуйтеся від занурення з головою. Дійте рішуче і не лякайтеся, тисячі людей провалювалися до вас і врятувалися. 

 • Намагайтеся не обламувати крайку льоду, без різких рухів вибирайтеся на лід, наповзаючи грудьми і по черзі витягаючи на поверхню ноги. Головне - пристосовувати своє тіло для того, щоб воно займало найбільшу площу опори. 

 • Вибравшись із льодового пролому, відкотіться, а потім повзіть в той бік, звідки ви прийшли і де міцність льоду, таким чином, перевірена. Незважаючи на те, що вогкість і холод штовхають вас побігти і зігрітися, будьте обережні до самого берега, а там не зупиняйтеся, поки не опинитеся в теплі. 

Якщо на льоду провалилася інша людина, слід негайно сповістити, що їй ідуть на допомогу. Потрібно підкласти під себе лижі, дошку, фанеру (це збільшить площу опори) і повзти на них. Наближатись до ополонки тільки повзком, широко розкидаючи при цьому руки. До самого краю ополонки не підповзати, інакше у воді опиняться вже двоє. Ремені, шарфи, дошка, жердина, санки або лижі допоможуть врятувати людину. Кидати пов'язані ремені, шарфи або дошки треба за 3-4 метра. 

Якщо рятувальників двоє чи більше, потрібно узявши один одного за ноги, лягти на лід ланцюжком і рухатися до пролому. Дійти рішуче і швидко - постраждалий швидко мерзне в крижаній воді, мокрий одяг тягне його донизу. 

Подавши постраждалому підручний засіб порятунку, слід витягти його на лід і повзіть з небезпечної зони. Потім укрити його від вітру і якнайшвидше доставити в тепле місце, розігріти, переодягти в сухий одяг і напоїти чаєм.

comments powered by HyperComments