Як Харків опинився серед лідерів європейських міст за ефективністю інвестицій

У цьому чимала заслуга мера Харкова Геннадія Кернеса і Президента України Петра Порошенка.
Нове життя економіки
У вересні 2018 року, в ході візиту до Харкова, Петро Порошенко заявив, що торговий оборот області зріс на 21%. Це сталося за рахунок того, що підприємства змогли в складних умовах знайти нові ринки збуту і не просто врятувати промисловість Харківщини, а й вивести її на більш високий рівень.
У 2016 році після майже річного простою Харківського тракторного заводу (ХТЗ) в ситуацію втрутився голова держави. Петро Порошенко підтримав стратегічний інноваційний план розвитку підприємства, і вже на початку січня 2017 року на ХТЗ приступили до модернізації приміщень, обладнання, впровадження новітніх технологій. До кінця року завод випустив перші 794 трактора. У його розвиток на початковому етапі було інвестовано 300 млн грн. Відновлення повноцінної роботи ХТЗ вдихнуло друге життя і в численні підприємства суміжних галузей.
Підсумок спільних зусиль мера і Президента у наявності: з початку 2018 року в Харкові і області створено понад семи тисяч робочих місць. Люди повертаються на промислові підприємства. Харківський тракторний завод завантажений, виробляє реальну продукцію, яка дуже потрібна сільгоспвиробникам.
Нині Харківська область є єдиним промислово розвиненим регіоном України, в якому виробництво зростає безперервно вже два роки поспіль. Зростання становить більше 6%, а в машинобудуванні - майже 10%.
Марафон інфраструктури
Наприкінці вересня відбулася ще одна знакова подія. В експлуатацію після капітального ремонту здано траса державного значення Харків - Охтирка ». По дорозі щодоби проїжджають до 20 000 автомобілів. Однак з 1950-х років вона жодного разу не ремонтувалася. Петро Порошенко акцентував увагу на необхідності повноцінного ремонту в найкоротші терміни. І завдяки відповідальним, злагодженим діям міської і обласної влади, роботи були виконані менш ніж за рік. Відремонтовано 103,4 км дорожнього покриття. Вартість проекту склала 1,4 млрд грн.
До 2023 року в міжнародному аеропорту «Харків» з'явиться новий термінал, що дозволить збільшити пасажиропотік до 1,8 млн осіб на рік. Крім того, в 2018 році Харківська міська рада привернула відразу кілька великих інвестицій: Європейський банк реконструкції та розвитку і Європейський інвестиційний банк виділили € 320 млн на продовження будівництва метрополітену і закупівлю нових вагонів. Всесвітній банк вкладає $ 40 млн в будівництво багатофункціонального комплексу з переробки та утилізації побутових відходів. Триває реалізація програм іноземних інвесторів з реконструкції очисних споруд, модернізації тепломереж, підвищення енергоефективності житла, оновлення рухомого складу наземного громадського транспорту.
Завдяки настільки активному розвитку промислово-соціальної інфраструктури провідне світове видання FinancialTimes визнало Харків найефективнішим містом в Європі в сфері інвестиційної діяльності.
«Повноваження Харківської міської ради дозволили ініціювати ряд пропозицій щодо вкладення в інфраструктуру для найбільших інвестиційних банків Європи та світу. І нині, після складних переговорів, за підтримки Президента та центральної влади, дуже професійному, ці проекти працюють, і стають прикладом для інших міст України», - говорить Геннадій Кернес.
Як підвищити соціальний добробут
Нещодавно міська рада Харкова затвердила амбітну, але абсолютно реалістичну програму соціально-економічного розвитку на 2019 рік. На особливу увагу заслуговують перспективи розвитку житлового будівництва і створення понад 20 тисяч робочих місць.
Очікується введення в експлуатацію 400 тис.кв.м житла, що на 7,2% більше, ніж в 2017 році. Це дозволить більш ніж 15 тисячам харків'ян поліпшити свої житлові умови.
Крім того, місто продовжить реалізовувати муніципальні програми пільгового іпотечного кредитування, надавати безкоштовне житло сім'ям, в яких народилася трійня. Щасливими багатодітними новоселами в 2019 році стануть 120 сімей. Триватимуть роботи по ремонту покрівель, реконструкції скверів, будівництва спортивних майданчиків та облаштування внутрішньо квартальних територій. І те, що це не порожні обіцянки, кожен з нас знає на власному досвіді.
Гроші йдуть в регіони
Позитивна динаміка розвитку Харкова і впевнене зростання макроекономічних показників України в цілому стали можливими завдяки децентралізації влади, реформи місцевого самоврядування. Протягом багатьох років політики всіх мастей і президенти лише говорили про необхідність посилення повноважень органів місцевого самоврядування та надання їм фінансових преференцій. Адже раніше кожну копійку містах доводилося буквально видирати в київських кабінетах. Однак зробити реальний прорив в цьому стратегічному для українських міст напрямку вдалося виключно завдяки принциповій позиції Петра Порошенка.
Харків вперше отримав право самостійно розпоряджатися левовою часткою зароблених коштів: вкладати гроші в будівництво нових шкіл і дитячих садів, ремонтувати дороги, підтримувати стратегічні об'єкти економіки регіону, реалізовувати актуальні соціальні програми, розвивати медицину, належним чином дбати про ветеранів та багатодітних сім'ях. Децентралізація дозволила збільшити бюджет розвитку Харківщини в кілька разів. Завдяки цьому вже до нового року буде завершено реконструкцію Харківської філармонії. У ній з'являться три зали, в тому числі зал органної музики, музей музичної культури, бібліотека, студія звукозапису. Розпочато будівництво нового сучасного онкологічного центру, безліч інших масштабних проектів. За оцінками європейських і вітчизняних експертів, децентралізація влади стала найуспішнішою реформою, ініційованої Президентом України Петром Порошенко.
Без оглядки на рейтинги
Говорити про позитивні зміни в Харкові, як і в Україні в цілому, за п'ять останніх років можна довго. Країна перетворилася до невпізнання. Медична реформа дозволила забезпечити людей доступними за ціною ліками. Стало можливим персоналізоване медичне обслуговування у сімейних лікарів. У сільській місцевості почали відкриватися обладнані за європейськими стандартами фельдшерсько-акушерські пункти та поліклініки. А головним підсумком реформування освіти стало виявлення і розвиток творчих індивідуальних здібностей кожної дитини. Все це було втілено виключно завдяки тісній співпраці держави і територіальної громади Харкова.
Війна не додає влади рейтингів. Однак безумовна повага до Петра Порошенка викликає те, що він не боїться нападок і критики, діє без оглядки на політичні ризики, приймає нестандартні управлінські рішення, навіть якщо вони здаються комусь непопулярними. Діяти інакше сьогодні не можна. Головне те, що закладено міцний фундамент європейського майбутнього України.