Сквери, станції метро, райони та вулиці. Нові назви на мапі міста
21 травня закінчиться тримісячний термін реалізації норм Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режимів та заборону пропаганди їхньої символіки». Топоніми, що підпадають під дію, але поки не змінені, отримають нову назву за розпорядженням губернатора.
Заступник директора Департаменту масових комунікацій – начальник управління внутрішньої політики ХОДА Ігор Ісаєнко під час круглого столу з представниками громадськості повідомив, що всього в Харкові та області з 20 тисяч топонімів підпадають під дію закону про декомунізацію близько 4000.
«Зараз ця робота — вже на завершальній стадії. Залишається місто Харків. Український інститут національної пам'яті підтвердив 50 топонімів, які не були перейменовані. Тому зараз наше завдання — обговорити нові назви, які напрацьовані та запропоновані громадськими активістами, представниками Харківської топонімічної групи, депутатами. Надалі ми проведемо певну роботу з топонімістами та надамо пропозиції робочій групі при голові ХОДА», — зауважив Ігор Ісаєнко.
Активіст Роман Черемський прокоментував пропозиції громадськості щодо заміни радянських назв вулиць.
«Звичайно, мені б хотілося розширити список вулиць, які потрібно перейменувати, але рано чи пізно це все одно станеться. Ми пропонуємо називати вулиці іменами героїв АТО, Небесної Сотні, козаків та героїв армії УНР», — виразив своє бачення активіст.
Також громадськість радила не забувати про вчених та дослідників — харків’ян, імена яких ще не були увіковічені в назвах вулиць. Наприклад, Йосип Тимченко — механік-винахідник, якій фактично став першовідкривачем кіно. Говорили й про те, що в Харкові повинна нарешті з’явитися вулиця Героїв-чорнобильців. Згадали харківських літераторів, космонавтів, діячів мистецтв і борців за незалежність України.
Крім того, Ігор Ісаєнко озвучив робочі назви парків та скверів. Так, Жовтневий парк пропонують перейменувати на Удянський, сквер «Палац піонерів» — на Юнацький сквер. Громадськість також запропонувала свої варіанти назв станцій метро. Наприклад, станцію «Метробудівників ім. Г.І. Ващенка» пропонують знову зробити просто станцією «Метробудівників», а станцію «Площа Повстання» — «Захисників України» або «Національної гвардії» (поряд з виходом станції знаходиться Національна академія Національної гвардії України). Станцію метро «Пролетарська» пропонують перейменувати на «Чугуївську», «Зелений гай», «Роганську» чи «Східну».
Довідка ХОДА. Як повідомили в управлінні внутрішньої політики Департаменту масових комунікацій ХОДА, в Харківській області, згідно з реєстром Українського інституту національної пам'яті рекомендовано перейменувати 102 населених пункти. На сьогодні рішенням Верховної Ради України перейменовано 64, документи по інших пунктах підготовлені й чекають на затвердження парламенту.
Також згідно з рішенням Міністерства культури України в регіоні в рамках реалізації засад закону «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режимів та заборону пропаганди їхньої символіки» зняті з реєстрів пам’яток культури 183 пам’ятники та пам’ятні знаки. Це, в основному, — пам’ятники Леніну, демонтаж яких в області вже завершено.