В українській Вікіпедії вже понад мільйон статей

Сергій Петров, історик, дописувач Вікіпедії, громадський діяч  |  Понеділок, 23 березня 2020, 22:53
Це трапилося сьогодні о 21 хвилині по опівночі. Процес тривав 16 років 1 місяць і 22 дні.
В українській Вікіпедії вже понад мільйон статей

«Колаж: Aced, Святковий логотип: wmq, Atoly, Anntinomy; CC BY-SA 3.0».

Саме стільки часу знадобилось для створення одного мільйону статей в українській Вікіпедії. Перша стаття була створена о 4:42 30 січня 2004 року за київським часом.

Я прийшов до української Вікіпедії у травні 2009 року, коли вона лише наближалась до позначки у 150 тисяч матеріалів. Адже перші 200 тисяч статей писали понад 4 роки (!!). Чому так? Все просто: кількість дописувачів, які робили мінімум одну правку за 30 днів, тоді була близько 1500 і дуже кволо зростала... Коли я став активно займатись Вікіпедією у 2011 році, нас було близько 2 тисяч.

У травні 2014 року ми перетнули позначку у 500 тисяч статей. Отже, понад 10 років пішло на написання пів мільйона статей.

Влітку - восени 2014 року відбулося зростання кількости активних за останні 30 днів дописувачів до 2,5 тисяч. І зараз ми маємо вже стабільно понад 3 тисячі дописувачів, які протягом 30 днів зробили мінімум одну правку. Інші півмільйона написані менше ніж за 6 років. По суті, чим більше українську Вікіпедію регулярно редагує людей - тим швидше вона зростає і кількісно, і якісно.

Приємно бачити, як на твоїх очах та з твоїм внеском (у т.ч. із залучення нових дописувачів) відбулось становлення української Вікіпедії та її перехід у категорію "важковаговиків"-мільйонників.

Чи багато людей редагує Вікіпедію? Загальні цифри наразі я вже наголосив - протягом 30 днів мінімум одну правку робить понад 3 тисячі зареєстрованих дописувачів і, може, сотня - друга не зареєстрованих дописувачів. У середньому новачку треба 3-5 редагувань, щоби створити нову статтю, яка відповідає всім правилам. Дописувачів, які вважаються дуже активними - які зробили понад 10 редагувань – лише понад 800. Кістяк Вікіпедії - тобто тих, хто робив протягом 30 днів понад 100 редагувань, близько 200. А тепер поділіть ці цифри на понад 40 млн, які володіють українською чи порівняйте з кількістю ваших френдів і підписників у фейсбуці, твіттері чи інстаграмі. Або з якимись іншими зрозумілими для Вас цифрами.

Яка наступна мета? По-перше, за кілька місяців наздогнати і перегнати португальську Вікіпедію (мовців португальською десь 220 млн), до якої лишилось менше 25 тисяч статей. А якщо серйозно, то за наступні 10 років перетнути межу в 2 мільйони статей. І, звісно, поліпшувати якість! Чи вийде це? Не знаю. Але вірю, що за допомогою багатьох потенційних дописувачів, тобто з Вашою допомогою, це має вийти!

Адже будь-хто може долучитись до редагування Вікіпедії. Коли я починав, то робив це методом наукового тику: вийшло – не вийшло. Перша моя правка взагалі порушила 5 основних правил Вікіпедії. І нічого: вже 8 років я сам навчаю інших її редагувати. А зараз... Зараз є посібники, презентації, методичні матеріали, кілька десятків вікіпедистів, які можуть приїхати і провести тренінг чи провести індивідуальну консультацію. А зараз, в умовах карантину – без проблем проводити вебінари та консультування онлайн. Хоча, консультування онлайн ми давно практикуємо :)

Тому – долучайтеся! Це не так складно як здається. А за допомоги досвідчених вікіпедистів редагування Вікіпедії буде цікавим та захопливим. Не знаєте з чого почати? Звертайтесь до мене. Я готовий допомогти, підказати, показати. До речі, це те, від чого я також отримую задоволення – вчити інших тому, що сам добре вмію.

А ще я знайшов тут багато друзів-однодумців. Це багато людей, з якими ми знайомі в реалі, а ще більше тих, кого знаю лише за нікнеймами. Вікіпедія змінила моє життя, змінила мене. І я радий, що я є частиною спільноти української Вікіпедії!

Зі святом всіх нас! Ми це зробили! І – до роботи.

Довідка. Ювілейною стала стаття «Одетта (співачка)» про американську громадську активістку та співачку у жанрі фолк і блюз. Автором статті став Олег Кущ, освітянин із Кременчука, який викладає зарубіжну літературу в ліцеї та у коледжі. Він приєднався до української Вікіпедії у квітні 2016 році. Вікіпедія стабільно входить у топ-10 найвідвідуваніших сайтів і є єдиним некомерційним з них. При цьому онлайн-енциклопедію створюють волонтери — будь-хто може долучитися і зробити свій внесок. Вікіпедія існує на пожертви читачів, тому її використання є безкоштовним, а на сторінках немає реклами.

 

comments powered by HyperComments