Боротьба українців проти поляків: перемоги і поразки

Жанна Титаренко  |  П'ятниця, 12 березня 2010, 10:24
12 березня 1596 року Наливайко й Лобода перемогли поляків. Якими були втрати і як далі поветралася доля нашої майбутньої України. Хто були союзниками наших визволителів і як розгорталися події, у тій далекій історії. Спробуємо збагнути і уявити її в себе перед очима і зрозуміти, якою ціною діставалася нам незалежність нашої держави, і задуматися чи маємо ми право. нехтувати цим зараз.
Боротьба українців проти поляків: перемоги і поразки

Пiсля поранення Саули повстанцi обрали гетьманом не Наливайка, а Лободу. У Наливайка це викликало невдоволення. З самого початку повстання воз'єднаня козакiв i повстанцiв заважали досить складнi взаємини мiж двома козацькими ватажками. Лобода був запорiзьким гетьманом. А Наливайко вважав, що загальне керiвництво повстанням повинен здiйснювати вiн. От тiльки козаки на своїй радi вiддавали перевагу то Саулi, то Лободi.

Пiсля кiлькох битв i маршiв, пiд час яких повстанцiв переслiдували польськi вiйська, Лобода привiв свою армiю до Лубен, що на Полтавщинi, i там, бiля рiчки Солоницi, в п'яти кiлометрах вiд Лубен, звелiв споруджувати укрiплений табiр. Це було на користь полякам. На допомогу Жолкевському прийшов литовський полководець Огiнський. Поляки i литовцi досить щiльно облягли табiр повстанцiв i безперервно обстрiлювали його з гармат та рушниць. Крiм того, у повстанцiв не було корму для коней, не вистачало продовольства. В таборi виявилося занадто багато жiнок i дiтей, що дуже ускладнювало ситуацiю.

Ранньої весни 12 березня 1596 року Лобода під Києвом об‘єднався з загонами полковника Шаули, який повертався з Білорусі. Біля Білої Церкви всі три повстанські загони об‘єдналися. В березні 1596 року повстанці під натиском переважаючих сил противника відійшли до Дніпра. Біля Трипілля, в урочищі Гострий Камінь, карателі наздогнали повстанців і нав‘язали їм генеральну битву. Саме тут, в ході жорстокого бою Наливайка було поранено кулею, а М.Шаулі гарматним ядром відірвало руку, загинуло чимало повстанців. Але й Жолкевський втратив вбитими і пораненими 60 шляхтичів та 300 солдат і змушений був тимчасово припинити погоню. Він розіслав листи до уряду й магнатів, благаючи про допомогу, бо “вся Україна покозачилася”, і тому треба до кінця викоренити повстання. Отримавши численне підкріплення, Жолкевський знов погнався за повстанцями, які пішли на Київ, а потім на Переяслав та Лубни.

Йдучи разом з сім‘ями, повстанці добре усвідомлювали перевагу ворожих сил, і тому хотіли прорватися до Росії, де і раніше знаходили притулок від польської шляхти, але поблизу урочища Солониця (біля м. Лубни Полтавської області) їх наздогнали передові частини ворога.

В урочищі Солониця повстанці спорудили табір, сподіваючись на допомогу запорожців. Повстанці вирубали дерева понад Сулою та Удаєм, насипали високі вали, зробили дерев‘яні укріплення. Потім вони поставили в декілька рядів вози, з‘єднавши їх між собою, вирили окопи, влаштували гармати. З тилу їхній табір надійно прикривали болота та річки. 16 травня 1596 року Жолкевський почав облогу табору, яка тривала близько 2 тижнів.

Раз за разом повстанці відбивали штурми карателів, завдаючи їм великих втрат. Але ситуація з кожним днем погіршувалася. Танули запаси пороху, провіанту, фуражу. Нестерпна спека призвела до вичерпання запасів води, падежу коней, хвороб, а кинути табір і прориватися, залишивши напризволяще жінок та дітей, повстанці не могли. Тим часом Жолкевський отримав свіжі підкріплення, йому доставили гармати та порох, ядра. 3 червня 1596 року розпочався шалений обстріл табору, який тривав 2 дні. Від ворожої картечі загинуло понад 200 повстанців, чимало було й поранених. Це викликало розпач в таборі. В ніч на 6 червня прихильники капітуляції, в основному прибічники Г.Лободи, якого наливайківці звинуватили в зраді і вбили, схопили Наливайка, Шаулу, деяких інших керівників і видали їх Жолкевському, сподіваючись на мир. Але поляки зірвали переговори й зрадники увірвалися до табору і вирізали майже 10 тисяч душ, в основному жінок та дітей.

Лише частина повстанців на чолі з Кремпським вирвалась із рук карателів і пішла на Січ. Самого Наливайка із його соратниками було привезено до Варшави. Майже всіх їх стратили. Однак С.Наливайка ще катували понад 10 місяців. 20 квітня 1597 року і вождя повстання було страчено. Спочатку кат відрубав йому голову, потім четвертував. Частину тіла Наливайка повісили на площі на страх повстанцям. Народна легенда інакше зображає смерть Наливайка: його нібито спалили на повільному вогні у мідяному бику. Жорстока розправа карателів над українськими повсталими не зупинила народний рух. Назрівали нові повстання.

Северин Наливайко ось уже чотири столiття залишагться одним iз найславетнiших козацьких i повстанських полководцiв України. Про нього написано документальнi i художнi твори, складено пiснi, вiршi. Вiдомий росiйський поет К.Рилггв, захопившись його мужнiстю, створив поему "Наливайко". 

Вже у 1619 році мали місце значні заворушення серед козаків та селян.Визначається значне зростання антифеодальної та визвольної боротьби українського народу, польський агент із Стамбула писав: « .. Вся Русь є нам таким ворогом. що воліли б прожити тисячу років з євреями, турками, татарами, ніж один рік з ними». Отже, перші масові селянсько-козацькі повстання 1591-1596 років, в яких українські народні маси виступили проти соціального і національно-релігійного гніту, за визволення з-під ярма шляхетської Польщі, за свою національну гідність хоч і зазнали поразки, але мали велике історичне значення.

В них народні маси України набували досвіду боротьби, готувалися до більш широких і рішучих битв із своїми ворогами, гартували свою волю і національну свідомість.

Після придушення селянсько-козацьких повстань 1591-1596 років польський уряд, магнати і шляхта продовжували захоплювати українські землі, збільшувати панщину та інші повинності, закріпачувати селян. Козаки були позбавлені всіх прав і оголошені поза законом (баніція). Однак ніщо не могло припинити розгортання визвольного руху українського народу та антифеодальної боротьби трудящих мас. Антифеодальний протест народних мас в Україні на початку XVIIст. вилився насамперед в покозаченні.

Селяни і міщани не визнавши над собою влади королівських старост і феодалів, відмовилися виконувати панщину та інші провинності. Масові виступи селян, міщан і козаків стали частим явищем. Особливо значними стали вони взимку 1613-1614 років на Брацлавщині, а потім наприкінці 1615 - на поч. 1616 років охопили значну територію Східної України. В 1618 році селянські повстання охопили Київщину та Волинь.

 

comments powered by HyperComments