І повіяв огонь з Холодного Яру”

Четвер, 30 квітня 2015, 22:52
У Чигирині та Холодному Яру з великим успіхом пройшли у ювілейні, 20-ті вшанування борців за волю України. Відбулися вони 25 – 26 квітня 2015 р. за участю Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета та легендарних героїв українсько-російської війни 2014 – 2015 рр.
І повіяв огонь з Холодного Яру”

Історичний клуб “Холодний Яр”, полк “Азов”, ДУК “Правий сектор”, “Легіон Свободи”, Українська православна церква Київського патріархату, Черкаська обласна державна адміністрація, ВО “Свобода”, ВО “Батьківщина”, Чигиринська РДА, Національний заповідник “Чигирин”, музейно-етнографічний комплекс “Дикий хутір”, а також вояки “Айдару”, “Донбасу”, батальйонів “Миротворець”, “Золоті ворота”, “Чернігів”, “Полтава”, “ОУН”, батальйону ім. генерала Кульчицького, роти “Східного корпусу”, Національної гвардії та прикордонники з Черкащини гідно вшанували полеглих у Визвольній боротьбі за Українську державність у 1917 – 1920-х та 2014 – 2015 роках.

Участь у вшануваннях узяли Вінницький козацький полк ім. Івана Богуна, Чорні запорожці з Перемишля, Пласт, “Український легіон”, та велика кількість козацьких і молодіжних організацій.

Свято героїв почалося 25 квітня в Чигирині на Богдановій горі, в бастіоні Дорошенка. Вшанування відкрив голова оргкомітету Роман Коваль. “Шановні козаки, дорогі козачки! – звернувся він. – 20 років тому Всеукраїнське політичне об’єднання “Державна самостійність України” встановило перший пам’ятний знак на честь Холодноярських героїв. Освятив його Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. За 20 років ДСУ, Історичний клуб “Холодний Яр” та наші однодумці спорудили багато пам’ятників у Холодному Яру, відродили могили наших героїв, перейменували вулиці на їхню честь. Цього року виповнюється 20 літ відродження слави Холодного Яру. Сьогодні особливий день, бо вклонитися героям Холодного Яру приїхали вояки легендарних вояцьких формацій. Упевнений, що про цих людей історики та письменники напишуть книги, а режисери й оператори створять фільми. Ці люди йдуть у бій під прапорами Холодного Яру та своїх бойових частині, продовжуючи холодноярську традицію лицарського служіння Батьківщини. Слава полеглим, перемога – живим! Слава Україні!”

Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет провів молебень за Україну, благословив вояків на боротьбу за Україну та освятив їхні бойові прапори.

Далі промовляли голова оргкомітету голова Черкаської ОДА Юрій Ткаченко, голова Черкаської обласної ради Валентина Коваленко, командир ДУК “Правий сектор” Андрій Стемпіцький, командир “Легіону Свободи” Олег Куцин, командир 2-ї штурмової роти “Айдару”, народний депутат України Сергій Лапін (“Зола”), народний депутат України, представник полку “Азов” Олег Петренко, заступник командира батальйону “Миротворець” Андрій Бахтов, командир добровольчого батальйону “Чернігів” Віталій Костюченко та заступник командира 1-ї роти батальйону ім. генерала Кульчицького Володимир Пастушок.

Пісню про переможні походи Богдана Хмельницького “Ой Богдане, батьку Хмелю, славний наш гетьмане!” виконав кобзар Тарас Силенко, а козацтво добровольчих частин прийняло присягу на вірність Україні, яку зачитав Володимир Караташ, член ОУН з 1942 р., вояк УПА, учасник Кенгірського повстання. Ось її текст: “Присягаюсь до останньої краплі крові, до останнього подиху вірою і правдою служити українському народові. Якщо ж я порушу цю присягу, нехай впаде на мене кара мого народу і нашого Бога”.

Голова Черкаської ОДА Юрій Ткаченко нагородив командирів батальйонів і полків, які взяли участь у вшануваннях, а також багатолітнього організатора вшанувань Романа Коваля відзнакою “Холодний Яр”.

Після брифінгу Патріарха Філарета Святіший разом з головою Черкаської обласної ради Валентиною Коваленко, головою Черкаської ОДА Юрієм Ткаченком та владикою Черкаським і Чигиринським Іоанном поклали квіти до пам’ятника Богданові Хмельницькому.

У цей час на вулицях міст та на стадіоні відбувся парад учасників АТО.

Другий етап вшанувань відкрив голова Чигиринської РДА Володимир Клименко.

Звертаючись до учасників вшанувань, лідер ВО “Свобода” Олег Тягнибок наголосив: “Українці приїздять у Холодний Яр, бо саме тут живе дух холодноярців, які разом з українськими козаками, січовими стрільцями, бійцями Карпатської Січі, повстанцями, бандерівцями – усіма, хто поклав свою голову за незалежну Україну, – були сподвижниками князя Святослава”.

Олег Тягнибок заявив, що вшанування героїв Холодного Яру має стати державним святом. Зі сцени промовляли також інструктор “Українського легіону” Олександр Голубчик, підполковник прикордонної служби Ігор Іващенко, член Проводу військового-політичного руху “Правий сектор” Андрій Бондаренко, боєць полку “Азов” Дмитро Кухарчук та провідник ДУК “Правий сектор” Дмитро Ярош.

Показову тренувальну евакуацію поранених здійснила ОДЧ “Карпатська Січ” (Юрій Чорнота).

Показовий виступ продемонструвала Волинська молодіжна ГО “Школа козацького гарту” (отаман Олександр Середюк), а “Український легіон” провів військовий і медичний вишкіл для дітей і дорослих, а спеціально для маленьких захисників Вітчизни – ще й стрільбу з пневматичної зброї.

Чигиринські красуні охоче фотографувалися з вояками АТО.

Відбулися книжковий фестиваль “Чигирин-2015”, ярмарок виробів народних майстрів, благодійна виставка-продаж фотокартин Володимира Захарука “Холодний Яр: вшанування героїв. 1995 – 2014”, конкурс дитячих малюнків та інших виробів – подарунків воякам. 1-ше місце посіла Ольга Заїченко (робота “Козацький дух”), 2-ге – Олена Шпичак (“Нескорена нація”), 3-тє – Марія Капуста (“Козак Мамай”).

О 16.00 було урочисто відправлено півсотню добровольців полку “Азов” на фронт. Перед вояками виступив організатор полку, народний депутат України Андрій Білецький. “Ця війна іде не з 2014 року, – сказав він. – Це війна двох цивілізацій. Війна Євразії проти України, яка стоїть на сторожі Європи. Це війна, яка почалася більше тисячі років тому”, – сказав Андрій Білецький під час проводів новобранців полку “Азов” із Чигирина. А його заступник Олег Однороженко дещо пізніше, у Суботові, сказав: “Щоб мати права, потрібно не забувати про обов’язки. Зараз ті, хто пам’ятає про свої обов’язки, виконують їх на Сході України. Адже наразі там іде війна проти одвічного ворога – Московії”.

О 16.30 в Чигирині розпочався Мистецький фестиваль козацької слави “Холодний Яр-2015”. Участь у ньому взяли цимбаліст Василь Палагнюк (Гуцульщина), бандурист і вояк батальйону “Донбас” Данило Мельник, кобзар Михайло Коваль (Черкащина), Олекса Бик (Київ, ДУК “Правий сектор”), Неля Франчук (Київ), Тарас Житинський (Івано-Франківськ), Тарас Силенко (Київ), гурти “Передзвін” (Калуш), “Друже Музико” (Одеса), “Вертеп” (Дніпропетровськ), “Широкий лан” (Калуш), “Рутенія” (Київ),  “Тінь Сонця” (Київ), “Кому вниз” (Київ) та Арсеній Білодуб (Київ, ДУК “Правий сектор”), а Роман Коваль провів конкурс знавців Холодного Яру. Перемогла команда “Холодний Яр” на чолі з Олександром Лущаном. Переможці дістали в подарунок від оргкомітету книжки про Визвольну боротьбу.

 

26 квітня, в неділю, в Мельниках, центр, біля Меморіалу героям Холодного Яру меморіальний мітинг відкрили Роман Коваль та представник полку “Азов”, народний депутат України Олег Петренко, який наголосив: “Холодний Яр готує вояків не тільки тут, на Чигиринщині, а й в усій Україні”.

За ним виступили Юрій Ткаченко, Валентина Коваленко та заступник голови ВО “Свобода” Юрій Сиротюк, який, зокрема, сказав: “Холодний Яр завжди був місцем безкомпромісної боротьби українців за свою, українську за суттю, державу. Україну соціально і національно справедливу. Тому головне завдання воїнів, які в ці дні зібралися в Холодному Яру, – знищити одвічного ворога, Москву. Помститись за низку голодоморів, утиски української мови та знищення мільйонів українців”. На мітингу виступили також вояки полку “Айдар” Євген Городничук (Харківщина) та Сергій Мороз (“Горець-молодший”), сотник Чорних запорожців з Перемишля Роман Боровик, народний депутат України, організатор полку “Айдар” Сергій Мельничук, лідер молоді ВО “Свобода” Юрій Ботнар, барди Тарас Житинський з Івано-Франківська та Микола Більшевич з Ковеля, дочка Юрія Горліса-Горського Леся Янг, народний депутат України Юрій Левченко, а кобзар Тарас Силенко проспівав історичну пісню “Про перемогу козаків Івана Виговського над москалями 1659 р. під Конотопом”.

З благословення і за дорученням Святійшого Патріарха Філарета голова Черкаської обласної ради Валентина Коваленко вручила медаль УПЦ КП “За жертовність і любов до України” Анатолію та Олені Голіковим – батькам загиблого вояка Віктора Голого, нащадка чорноліських повстанців, члена ВО “Свобода”.

– Герої не вмирають! – рознеслося Холодноярщиною...

Для вшанування могили Головного отамана Холодного Яру та братської могили холодноярців Петра Токовенка, Прохора Деркача, Руденка і Гаврилка “Полтавця” на кладовищі с. Мельників було сформовано делегацію на чолі з панотцем Володимиром із Суботова, Олегом Петренком, Юрком Чорнотою та членом Історичного клубу “Холодний Яр” Богданом Легоняком. Вони поклали квіти на могили героїв, священики відслужили літію. Полеглим співав кобзар Михайло Коваль.

Після покладання квітів до пам’ятника поручникові Армії УНР письменникові Юрієві Горлісу-Горському учасники вшанувань вирушили в Холодний Яр. Колони розділилися: перша, на чолі з головою Черкаської ОДА Юрієм Ткаченком та головою Чигиринської РДА Володимиром Клименком, направилася до Мотриного монастиря, де було освячено пам’ятник на могилі холодноярського сотника Івана Компанійця, а друга, на чолі з Романом Ковалем та головою Черкаської обласної ради Валентиною Коваленко, пішла на Гайдамацький став, де владика Іоанн освятив зброю кільком сотням вояків добровольчих батальйонів. Це було величне видовище!

На берегах Гайдамацького ставу промовляли Валентина Коваленко і Роман Коваль, представник ДУК “Правий сектор” друг Беркут, командир ГО “Сокіл” Юрко Чорнота і командир “Легіону Свободи” Олег Куцин, який, зокрема, сказав:

“Сьогодні ми прийшли сюди, щоб віддати пошану героям, які вчили нас нищити ворога. Ми розуміємо, що війна тільки починається. Вона не закінчиться підписанням мирного договору. Завданням нашого покоління є знищити всесвітнє зло – Російську Федерацію”.

Тарас Силенко виконав повстанську пісню, яку співали козаки Степової дивізії Костя Пестушка, “Вже день війни народної”, а Василь Ковтун прочитав вірш про Холодний Яр:

 

Холодний Яр, славетний краю,

Хрестами встелена земля,

До духу предків припадаю,

До твого сина Василя.

 

Тут в кожній хаті гайдамака,

Тут пахне порохом туман,

Тут спочиває Чучупака,

Холодноярський отаман.

 

Тут зріє колос в полі битви,

Политий кров’ю вояків,

Тут тріск набоїв, спів молитви

Ще недозрілих козаків.

 

Тут прахом дихає повітря,

Тут кулю знає кожен дуб,

Жовто-блакитна ввись палітра

Возносить полум’ям тризуб…

 

І знову 90-літній вояк УПА Володимир Караташ зачитав присягу. За ним її повторили сотні вояків-добровольців.

Завершилися урочистості на хуторі Буда. Було покладено квіти до пам’ятника Небесній сотні, а протоієрей УПЦ КП Василь Цириль здійснив заупокійну літію за невинно убієнними за волю України в час важких протистоянь.

Виступили господиня “Дикого хутора” Леся Островська, бандурист Данило Мельник, кобзар Михайло Коваль, сопілкар і цимбаліст Василь Паланюк, барди Тарас Житинський і Микола Більшевич, гурти “Черкаські козаки” (Черкаси), “Передзвін” (Калуш) і “Заспів” (Новомосковськ).

Привіталися прочани і з дубом Максима Залізняка – патріархом української природи.

На хуторі Буда через крайню перевтому членів оргкомітету сталася прикра помилка: воякам не було вчасно роздано талони не безкоштовний обід, відтак багато хто не зміг отримати свою порцію. Просимо вибачення!

 

У вшануваннях у Холодному Яру взяли участь багато достойних людей, серед них – вояки УПА Степан Петраш із Калуша та Теодор Дячун із Білої Церкви, народний депутат України Іван Крулько (“Батьківщина”), народні депутати України від ВО “Свобода” Михайло Головко, Юрій Левченко та Олександр Марченко, політв’язень Василь Овсієнко, командир батальйону “ОУН” Микола Коханівський, колишній міністр екології свободівець Андрій Мохник, журналіст Дмитро Колоша, онучка Федора Петриченка, начальника кулеметної команди отамана Зеленого, Ніна Цвєткова та онук січового стрільця і полтавського отамана Михайла Гаврилка професор Орест Абрагамович зі Львова, сільський голова с. Рунівщини Полтавської області Володимир Сухаренко, який створив Музей Михайла Гаврилка в його рідному селі, та багато інших достойників.

 

Пожертви на організацію вшанувань у Холодному Яру здійснили Історичний клуб “Холодний Яр”, полк “Азов”, ДУК “Правий сектор”, ВО “Свобода”, Черкаська обласна державна адміністрація та ВО “Батьківщина”. Датки також склали Іван Омелянюк (Київ, 10000 грн.), Ігор Гаврищишин (Київ, 7000 грн.), окрема добровольча чота “Карпатська Січ” (Олег Куцин) та Юрій Левченко з Києва (по 200 у. о.), Координаційна Рада громадських організацій і політичних партій міста Калуша (через Ігоря Сметанського, 2000 грн.), поет Владлен Ковтун (1000 грн.), Віктор Кобзар із Дніпропетровщини, ГО “Криворізьке міське правозахисне товариство” (Микола Коробко) та Сергій Руденко (по 500 грн.), Надія Омелян (Львів, 300 грн.) та Олег Голуб (200 грн., Черкащина). А директор ООО “ТРАНСМАРИН” Андрій Хребтов безоплатно надав два автобуси для організаторів і музикантів. Фінансово допомогли Торговельна мережа “МІЛІТАРИСТ” (Олександр Карасьов) і марка молодіжного та спортивного одягу “SVASTONE”. Ці добродії й організації є співорганізаторами свята в Холодному Яру.

Завершилися урочистості вшануванням братської могили козаків Чорного Ворона в с. Розуміївці Олександрівського району Кіровоградської області. Квіти на могилу поклала делегація Історичного клубу “Холодний Яр”. Приєдналася й делегація земляків Чорного Ворона з Криворіжжя на чолі з журналістом Іваном Богуном. Пісню козацтву Чорного Ворона співав Тарас Силенко.

Ось характерні відгуки учасників свята в Холодному Яру.

Валентина Крячко: “Я була там вперше. Це така енергетика, неймовірні відчуття, словами не передати!”

Наталія Салимова: “Вшанування в Холодному Яру – це величезний заряд енергії, це можливість власними руками доторкнутися до живої історії, відчути себе часточкою могутньої української нації, це укорінення почуття гордості за те, що звешся українцем”.

Марина Хаперська, Харківщина: “Яка ідилічна картина – місто, де скрізь ходять “азовці” і “Правий сектор”, де з усіх усюд лунає українська мова, скрізь – добрі, усміхнені люди, ввічливі та виховані, майорять національні та червоно-чорні прапори! Це не мрія, це реальність. Це Холодний Яр-2015”.

Володимир Іваненко: “Там було круто! Я просякнув духом козацтва”.

Валентин Бугрим, академік: “Враження і стан – унікально-патріотичні та надихально-оптимістичні”.

Юлія Козелецька, Київщина, 6 клас: “Мені поїздка до Холодного Яру дуже сподобалась! Я відчула могутню патріотичну енергетику, яка змусила мене ще більше пишатися тим, що я українка і мешкаю в цій славетній країні”.

Надія Нещерет, Київщина, 7 клас: “Черкащина – неймовірний край. Це серце України, її духовний центр. Після поїздки до Холодного Яру, після зустрічей з воїнами АТО я переконалася, що ворог буде вигнаний з нашої землі, оскільки в нас є могутній бойовий дух”.

Олександр Бесєдков, юрист, Одеса: “Свято вийшло чудове! Мілітарно-музичний фестиваль – це те, що треба в нинішній ситуації”.

Прес-служба полку “Азов”: “Два дні “азовці” провели на Черкащині. Відвідали місця, де раніше боролися за волю українського народу наші предки, адже зараз саме вони взяли цей обов’язок на себе. Чигирин, Суботів, Мельники стали святими для нас. Історія Холодного Яру і тепер надихає патріотів на боротьбу”.

Василь Кіндрацький, вояк батальйону “ОУН”: “Чигиринщина, Холодний Яр... Неймовірно енергетична земля, впродовж багатьох століть заряджена українською ратною славою… Ми повернулися до Києва піднесені духом”.

Юрій Ткаченко, голова Черкаської ОДА: “Чудові враження від спілкування з людьми під час Холодноярських вшанувань 25 – 26 квітня: з Патріархом всієї Руси-України Філаретом, воїнами і командирами добровольчих підрозділів, що воюють у зоні АТО, письменниками, священиками, істориками… Тисячі людей, сотні прапорів і мільйони позитивних моментів від двох днів у Чигирині й Холодному Яру – з цими враженнями гості Черкащини вирушили в усі куточки держави. Знаменитий вогонь Холодного Яру запалює серця на нові звершення для блага України!”

Начало формы

Олександр Навроцький, член Історичного клубу “Холодний Яр”, Одеса: “Хочу від усіх одеситів, учасників ювілейних вшанувань у Холодному Яру, подякувати Вам за чудово організовані заходи! У мене в групі було 40 осіб, із них тільки 10 вже побували в Холодному Яру, решта поїхали вперше. Всі без винятку, без перебільшення – вражені! Дуже вражена та задоволена моя мама! Ольга та Святослав, мої дітки, не можуть дочекатись наступного року! Взагалі не хотіли повертатися додому!”

Марина Мірзаєва: “Я зарядилася енергією гайдамацької землі. Було шалено! Хочу ще!”

Отже, до зустрічі в Холодному Яру у квітні 2016 року!

 

Прес-служба Історичного клубу “Холодний Яр”

 

 

 

comments powered by HyperComments