Наталка Сняданко – лауреатка премії імені Джозефа Конрада-Коженьовського

Неділя, 25 грудня 2011, 14:04
Минулої п’ятниці Наталці Сняданко було присуджено літературну премію ім. Джозефа Конрада-Коженьовського, засновану Польським інститутом у Києві. Церемонія вручення відбулася в одному з приміщень готелю «Рів’єра», а про рішення журі оголосив директор Польського Інституту в Києві Ярослав Ґодун.
Наталка Сняданко – лауреатка премії імені Джозефа Конрада-Коженьовського

Наталка Сняданко вже втретє ввійшла в шорт-ліст премії ім. Конрада, але в попередні роки (2007 й 2009) відзнаку отримували Тарас Прохасько й Сергій Жадан. Утім, цього разу письменниця також мала поважних конкурентів – Андрія Бондара й Маріанну Кіяновську, однак на відміну від Наталки Сняданко у фінал вони потрапили вперше. Отож втретє вивести письменницю у фінал і не присудити їй премію було б просто жорстоко, однак, хочеться думати, не лише це вплинуло на рішення журі. В кожному разі відгук Моніки Шнайдерман (польського видавця Наталки Сняданко) про творчий доробок письменниці прозвучав цілком переконливо...

Моніка Шнайдерман: Наталка Сняданко – це жінка-оркестр, жінка-інститут, справжній посол української культури й літератури в багатьох країнах Європи, а разом з тим посол літератури зарубіжних країн, таких як Німеччина, Польща й Росія – в Україні. Вона перекладала з польської мови Чеслава Мілоша, Збіґнєва Герберта, Юліана Тувіма, Ярослава Івашкевича, з німецької – Ґюнтера Ґраса, Ельфріду Єлінек, Франца Кафку й Герту Мюллер. Але, передовсім, вона сама є чудовою письменницею, знаною не лише в Україні, але й у Польщі, Росії, Німеччині, Чехії й Франції. Як мало хто вона вміє поєднувати елементи високої й популярної культури, завдяки чому її книжки читаються зі справжньою приємністю, з них можна багато чого навчитись.

Сама лауреатка зізналася, що здобуття премії імені Джозефа Конрада має для неї особливе значення: Напевно найважливішим для мене особисто в цій премії є те, що її приємно не тільки вигравати, але й програвати. Це одна з небагатьох українських премій, яка не викликає сумнівів. Тобто тут фіналісткою не стане Ганна Герман, я сподіваюсь.

У рамках премії Джозефа Конрада-Коженьовського Наталка Сняданко отримала 3000 євро у гривневому еквіваленті, а також піврічну стипендію в Польщі на умовах програми Gaude Polonia.

 

Фото: www.maniafilm.pl

Польський Інститут у Києві — культурно-освітній державний заклад, що є представництвом Міністерства закордонних справ Республіки Польща. Його діяльність полягає в популяризації польського наукового і культурного життя, презентації важливих подій та явищ, пов'язаних з Польщею. Як структура, Польський інститут у Києві аналогічний до подібних закладів інших країн (Британська Рада, Французький культурний центр, Інститут Данте Аліґ'єрі, Інститут Сервантеса).  Польський інститут в Києві — це один з понад 20 подібних закладів у різних країнах світу. У Києві Польський Інститут виконує завдання відділу з питань культури та науки Посольства Польщі. Головними завданнями інституту є промоція польскої мови й культури, співпраця з місцевими осередками культури та участь у міжнародних культурних проектах. 

Інститут очолює: з 2011 р. - Ярослав Ґодун, перший радник посольства Республіки Польща в Україні.
Адреса Польського інституту в Києві: 01030, Київ, вул. Б. Хмельницького, 29/2, оф. 17.

comments powered by HyperComments