Україна залишається рекордсменом за найменшими книжками у світі
Книжки з колекції пана Тиберія – унікальні. Їхні розміри різні: від одного-двох квадратних сантиметрів до сірникової коробки і пачки цигарок. Серед них – найменша «Internationale», оригінальні книжки «Москва», «50 лет СССР» та багато інших.
Колекцію пан Тиберій почав збирати з 1968 року, коли із Закарпаття був переведений у Москву в Комітет радіомовлення та телебачення, де очолив угорську редакцію. Протягом 33 років у столиці колишнього СРСР займався видавництвом, пропагуванням угорської культури. У 2001 році повернувся на Закарпаття, працював літературним редактором видавництва «Карпаті ігоз со». З 2008 року був почесним головою Спілки угорськомовних літераторів Закарпаття.
З’явилася інформація про те, що одне з японських видавництв надрукувало найменшу у світі книгу. Довжина і ширина її сторінок – 0,75 міліметра. До кожного примірника книжки-малятка вартістю в 305 до-ларів додається збільшувальне скло.
Насправді найменшою книгою у світі є рідний український «Кобзар», виготовлений у 60-х роках минулого століття українським майстром Миколою Сядристим. Площа цієї мікрокнижечки – 0,6 квадратних міліметрів. Сторінки міні-«Кобзаря» настільки тонкі, що перегортати їх можна лише кінчиком загостреного волоска. Зшито книгу павутинкою. Обкладинка зроблена з пелюстки безсмертника.
Незважаючи на мікроскопічну величину, на сторінках «Кобзаря» ніде не порушена архітектура віршів, немає жодного перенесення рядка.
Товщина букв — 0,0035 міліметра. Звичайною павутиною легко закрити рядок.
У книзі — 12 сторінок, на кожній — 8 віршованих рядків.
Дві сторінки – з ілюстраціями: портрет Шевченка та копія малюнка «Батькова хата». На першій сторінці розміщено уривок з передмови Івана Франка до одного з видань «Кобзаря».