Бунін знімав кімнатку у єврейського кравця, а Пушкіну у Харкові не сподобалось – Макс Розенфельд розповів, як про Харків писали відомі письменники.
У 80-х роках позаминулого століття в Харків частенько заїжджали російські письменники. Наприклад, мало хто знає, що за місцевого поміщика-революціонера понад сто років тому сюди приїжджав клопотати сам Лев Толстой. У нас на Сабуровій дачі приблизно в той же час лікувався від шизофренії письменник Всеволод Гаршин. А майбутній нобелівський лауреат Іван Бунін саме в Харкові пробував свої сили в якості журналіста.
Жив в Харкові і Іван Бунін. У наше місто тоді ще початківець репортер переїхав в 1889-м - до брата Юлія. Той знімав невелику кімнатку у єврейського кравця в двоповерховому будинку №12 по вулиці Воробйова. До слова, будівля збереглася до наших днів, в ньому, як і 100 років тому живуть люди, але встановити, в який же квартирі зупинялися брати Бунін, вкрай складно. Сьогодні кожен мешканець будинку впевнений, що саме він живе в кімнатах нобелівського лауреата. Опис Харкова в його романі «Життя Арсеньєва» - один з найбільш ліричних образів цього міста в світовій літературі.
Іван Бунін щоранку ходив читати книги і газети в громадську бібліотеку, яка 100 років тому перебувала там, де пізніше був магазин" Мелодія "(на площі Конституції - авт.)", - Розповів Красиков. Одне з найяскравіших вражень Буніна - харківські візники. Їх він навіть описує в романі "Життя Арсеньєва" (1933): "В Харкові я потрапив в абсолютно новий для мене світ. Я вийшов з вокзалу, сів у извозчичьи сани, візники, виявилося, їздили тут парою, з глухарями-бубонцями, і розмовляли один з одним на "ви", - озирнувся навколо і відразу відчув у всьому щось не зовсім наше, більш м'яке і світле, навіть начебто весняне ". "Бунін намагався проявити себе в Харкові як журналіст, але без особливих результатів. Відомо лише, що якось він прийшов в гості до літераторки, абсолютно третьосортної, і, піднімаючись по сходах, відчував хвилювання від зустрічі з цією письменницею А в наприкінці 1889 го майбутній письменник прийняв пропозицію видавця Семенової про роботу в "Орловському віснику" і переїхав з Харкова в Орел.
У 1880 році на Сабуровій дачі півроку лікувався знаменитий письменник Всеволод Гаршин. У письменника на грунті переживання через страту приятеля-революціонера розвинулася шизофренія. Гаршина помістили спочатку в Орловську, а потім в Харківську і Петербурзьку психіатричні лікарні. Саме на Сабуровій дачі Гаршин придумав сюжет оповідання "Червона квітка" (1883), в якому герой ціною власного життя знищує зло, сконцентроване, як малюється його запаленого уяві, в трьох квітках маку, що ростуть на лікарняному дворі.
На півстоліття раніше Толстого в Харкові збирався побувати проїздом Олександр Пушкін. "Мені стояв шлях через Курськ і Харків, але я віддав перевагу курській ресторації, ніж харківському університету", - писав поет в одному з листів. Він в цей час прямував на південь, до Криму, і запросто міг би з явитися в нашому місті, тим більше, що в селі Кам'янець під Ізюмом жив однокашник Пушкіна по Царскосельскому ліцею Іван Маліновський. "За однією з версій, наш університет не зацікавив Пушкіна, тому що незадовго до подорожі Харків відвідав один поет Антон Дельвіг. І він з гумором розповідав Пушкіну, що професора харківського університету шанують поета не менше, ніж популярного тоді белетриста Булгаріна (детективні романи Булгаріна продавалися величезними тиражами - як зараз Маринина). Пушкіну не сподобалася нерозбірливість харківської професури, і до Харкова він вирішив не заїжджати ".
Російський поет Микола Гнєдич, відомий своїм перекладом "Іліади", в 12 років став студентом Харківського колегіуму. Його батьки померли рано, і хлопчик залишився сиротою. "Умови навчання в Харківському колегіумі в ті роки були дуже суворими. Відомо, що взимку в аудиторіях стояла мінусова температура - в класах не було системи опалення, мерзли і викладачі, і студенти. З харчуванням теж були проблеми, хоча колегіум і опікали меценати. Словом, спогади Гнедича про навчання в Харкові пронизані мотивом голодної та холодної юності .
Багато цікавого можна дізнатися з книги «Харків в дзеркалі світової літератури». У ній представлені ці та інші факти, оповідання письменників про Харків, наше місто постає як не тільки провінційне малороське містечко, але і як частина життя відомих світових письменників.
Нагадаємо, що феcтиваль Kharkiv BookFest проходить з 18 по 28 травня на різних майданчиках нашого міста,