Концерт «Класична Феєрія» на сцені ХНАТОБ відкриє виступ хору дітей з порушеннями зору

Четвер, 20 грудня 2018, 15:24
У п'ятницю, 21 грудня, на сцені Харківського театру опери та балету, хор вихованців Харківського спеціального навчально-виховного комплексу ім. Короленка, для дітей з порушеннями зору, виконає українську народну пісню «Щедрик» в обробці Миколи Леонтовича.
Концерт «Класична Феєрія» на сцені ХНАТОБ відкриє виступ хору дітей з порушеннями зору

 Цією композицією відкриється благодійний концерт світових зірок класичної музики «Класична феєрія». Музиканти з різних континентів вийдуть на сцену, щоб подарувати дітям дві години чарівної музики, а також внести творчий внесок в акцію по збору коштів на принтер Брайля для своїх юних колег-музикантів - дітей з порушеннями зору.

Харківський спеціальний навчально-виховний комплекс імені В.Г. Короленка - спеціалізований навчальний заклад для незрячих і слабозорих дітей, одна з найстаріших освітніх установ подібного роду в Україні. Історія НВК ім. Короленка тісно пов'язана з історією Харкова. "Училище для незрячих дітей" відкрилося в місті в 1887 році, за ініціативою легендарного харківського офтальмолога Леонарда Гіршмана. Училище потребувало приміщенні і незабаром городяни зібрали на його спорудження неймовірну для того часу суму - 300 000 рублів (для порівняння: зарплата робітника в той час становила 12 - 25 рублів на місяць, а вчитель гімназії отримував 80 рублів). У 1894 році споруду збудували за проектом харківського архітектора Сергія Загоскіна. У 20-ті роки саме тут видатний український вчений і педагог Іван Соколянський розробив методику навчання сліпоглухих дітей. А випускниця школи, Ольга Скороходова, будучи єдиним в світі сліпоглухим вченим, створила цілий ряд наукових робіт, присвячених проблематиці розвитку сліпоглухих дітей. Її книга «Як я сприймаю навколишній світ» стала світовим бестселером. У різний час школу закінчило чимало відомих людей, серед них композитор, професор Харківської консерваторії Володимир Подгорний, доктор філософських наук Іосаф Ладенко, журналіст Володимир Носков та інші.

Сьогодні в Харківському спеціальному навчально-виховному комплексі ім. В.Г. Короленка вчиться 197 дітей з обмеженнями по зору з 13 областей України. Учні засвоюють звичайну шкільну програму, а потім на загальних підставах проходять зовнішнє незалежне оцінювання. А ось навчальної літератури, особливо нової, шрифтом Брайля не вистачає - розповідає заступник директора з виховної роботи Андрій Орлов. До того ж, на думку викладача, щоб успішно пройти ЗНО і вступити до вишів, часто потрібно вивчати додаткову літературу. А такі видання шрифтом Брайля - рідкість. Тому принтер, який не тільки друкує цим шрифтом, а й перетворює в нього звичайний текст дуже потрібен дітям.

Але не тільки в навчальному процесі планують використовувати принтер. Адже крім текстів на ньому можна друкувати і ноти, а заняття музикою завжди були важливою частиною життя учнів. Практично разом зі школою з'явився духовий оркестр, а з 1991 року при навчально-виховному комплексі діє філія дитячої музичної школи № 13 ім. Н. Коляди. Сьогодні на базі філії 120 незрячих дітей освоюють понад 20 музичних інструментів, сформований дитячий хор і хоровий колектив «Класик», ансамбль народних інструментів «Слобожанські візерунки»; оркестри шумових інструментів: молодший - «Промініці» і старший - «Пульс».

 «Роль музики в гармонізації внутрішнього світу і розкриття творчого потенціалу дитини важко переоцінити - розповідає викладач сольфеджіо та музичної літератури Олена Подгорнова. - У незрячих дітей найчастіше більш тонкий слух, і хороші музичні здібності, заняття музикою допомагають їм повірити в себе і, часто, це зумовлює вибір життєвого шляху. Деякі з них стають хорошими музикантами, як наприклад недавні наші випускники: Оленка Ковтун – переможниця телешоу «Україна має талант» або дипломант міжнародних конкурсів, піаніст Ваня Мохій». В Україні нотодрукування шрифтом Брайля повністю припинилося ще в 90-х роках минулого століття, стверджує Олена. Тому доводиться користуватися старими радянськими виданнями: «Диктую дітям ноти і вони записують їх вручну, на те щоб записати всього одну пісню потрібно більше години. Це дуже складно і гальмує навчальний процес».

Як зауважив засновник і художній керівник проекту «Класична Феєрія» Олександр Дворніченко, записувати ноти на слух непросто навіть професійному музиканту а тому він  схиляється перед майстерністю вчителів, які, незважаючи на гостру нестачу музичної літератури і нот шрифтом Брайля, досягають таких вражаючих успіхів в роботі з незрячими учнями.

Але не тільки благодійністю примітний цей концерт, «В проекті безкоштовно беруть участь музиканти світового рівня, почути яких в Україні просто неможливо, так як їхні гонорари обчислюються десятками тисяч євро - говорить Олександр Дворніченко. 21 грудня на сцену ХНАТОБ, крім засновників "Класичною Феєрії", самого Олександра (альт, Україна) і його брата Сергія (кларнет, США), вийдуть віолончеліст Ласло Феніо і скрипаль Данило Австрія з Німеччини, вірменський музикант-мультиінструменталіст Арутюн Чколян, а також Молодіжний академічний симфонічний оркестр "Слобожанський", яким диригуватиме заслужений діяч мистецтв України Юрій Яковенко. А в програмі концерту прозвучать не лише відомі класичні твори. Цього року її урізноманітнює звучання вірменського народного інструменту - дудука.

Нагадуємо, що благодійний концерт «Класична Феєрія» відбудеться в п'ятницю, 21 грудня, в ХНАТОБ їм Н.В. Лисенко. Початок о 18:30. Традиційно, 60% місць в залі будуть безкоштовно віддані дітям з інтернатів, дитячих будинків, малозабезпечених і багатодітних сімей. Кошти, зібрані з продажу інших квитків, підуть на придбання принтера Брайля для дітей з вадами зору. Ті, хто в силу різних причин не зможе прийти на концерт, але хоче допомогти незрячим дітям більше дізнатися про навколишній світ та навчиться жити в ньому, можуть зробити благодійний внесок в касі будь-якого банку за наступними реквізитами:

 БФ «Забота»

т / с 26005018742601

ОКПО 38631345

МФО 300346

АТ «АЛЬФА-БАНК»

comments powered by HyperComments