Свободівець через суд оскаржуватиме рішення Харківської облради про дозвіл Shell видобувати газ на Юзівській площі
Депутат повідомив, що в наступний понеділок, 4 лютого, відповідний позов буде направлено до Харківського окружного адміністративного суду. І.Швайка також зазначив, що ВО «Свобода» планує організувати проведення міжрайонних та міжобласних громадських слухань, на яких буде обговорюватися питання видобутку на Юзівській площі вуглеводнів із ущільнених порід піщаника методом гідророзриву.
«З приводу цього ми плануємо 16 лютого проведення міжрайонних та міжобласних громадських слухань. Орієнтовне місце проведення – Ізюм. Щоб це був Балаклійський, Барвінківський, Ізюмський райони і сусідні райони Олександрійський, Краматорський, Дружківський Донецької області. Це саме ті райони, які потрапляють на територію Юзівської площі», - зазначив І.Швайка.
За його словами, наступним кроком буде подача позову про скасування «фарсом підписаної в Давосі угоди» про розподіл продукції між Shell, урядом України і «Надра Юзівська».
«Ми виступаємо послідовно за розвиток альтернативних джерел енергопостачання, але робити це на шкоду людям, робити це без екологічних експертиз, ми вважаємо неприпустимим», - підкреслив І.Швайка.
Як відомо, у лютому 2012 року Україна оголосила конкурси на укладення про розподіл продукції щодо Юзівської (Донецька і Харківська області) і Олеської (Львівська область) площ. У травні 2012 року переможцями конкурсу на укладення угоди про розподіл продукції на видобуток газу на Олеській і Юзівській площах стали компанії Сhevron і Shell.
17 січня 2013 року Харківська облрада схвалила проект угоди про розподіл вуглеводнів, що видобуватимуться на ділянці Юзівська, частина якої розташована на території області.
Одразу після сесії ВО «Свобода» заявила, що оскаржить це рішення Харківської обласної ради. І.Швайка, зокрема, акцентував, що видобування компанією Shell газу з ущільнених порід піщанику методом гідророзриву з використанням хімічних речовин може призвести до забруднення водоносних горизонтів і втрати підземних питних джерел.
Депутат наголосив, що така технологія, як правило, призводить до вилучення великих земельних площ із ризиком незворотної втрати родючих ґрунтів, до вилучення значних об`ємів води (від 5 до 20 тис. кубометрів на одну свердловину), до забруднення водоносних горизонтів і втрати підземних питних джерел.
Крім того, за словами І.Швайки, розробка свердловин альтернативного газу може призвести до деформацій поверхні, підвищення сейсмострушуваності (так звані техногенні землетруси), винищення рідкісних видів флори і фауни.
23 січня 2013 року Кабінет Міністрів схвалив проект угоди про розподіл продукції від видобутку сланцевого газу на Юзівській площі між Україною, компанією Shell Exploration and Production Ukraine Investment B.V. і «Надра Юзівська».
Згідно з документом, Кабмін уповноважив міністра енергетики і вугільної промисловості Едуарда Ставицького підписати зазначену угоду, дозволивши вносити у разі потреби до її проекту зміни, що не мають принципового характеру.
24 січня 2013 року в Давосі (Швейцарія) в присутності Президента України Віктора Януковича та прем’єр-міністра Нідерландів Марка Рютте було підписано угоду між компанією Shell та компанією «Надра Юзівська» про розподіл продукції від видобутку сланцевого газу на Юзівській площі у Харківській і Донецькій областях.
Довідка. Прогнозні ресурси Юзівської площі оцінюються в 4,054 трлн. куб. метрів газу. Прогнозні ресурси Олеської площі - в 2,98 трлн. куб. метрів газу.