Презентація книги професора Сергія Сегеди: з’ясовували походження українців
Доктор історичних наук Сергій Сегеда узагальнив у своїй новій книзі дані з антропології історичних українських земель від найдавніших часів до сьогодення.
Вступне слово автора плавно перейшло в дискусію з аудиторією. І ось звучать найголовніші запитання, що цікавили чи не кожного присутнього: «Так звідки ж походять праукраїнці? Яка культура дала їм початок?"
«Немає такого поняття «праукраїнці». Закони формування етносу і формування фізичного типу – це зовсім різні речі. Коли я намагаюся це пояснити студентам, кажу: он дивіться, на «5 каналі» про погоду розповідає Габріела Масанга. Ну, хто може сказати, що вона не справжня українка? Що вона не патріотка України? Але її зовнішність абсолютно не є типовою для українців. Можна бути білявим, чорнявим, можна бути високим, можна бути низьким… І вважати себе українцем або не вважати.» - відповідає антрополог.
Етнологи стверджують, що сучасні етноси сформувалися дуже пізно, у XIX ст., але антропологія може сказати, чи залишилися в нас фізичні риси трипільських племен, чиї риси в нас переважають.
Також Сергій Сегеда розповів про перешкоди, які стоять на шляху науковців: «Про трипільську культуру є дані, які стосуються пізнього етапу. От коли будуть проведені генетичні дослідження українців і вивчені кісткові рештки трипільців. От тоді ми можемо сказати більш чітко, яку роль грав фізичний тип трипільського населення. Ще одна біда антропології - обряди поховання. Там, де було трупопокладання, кістки є, і можна їх вивчати. Але було й тілоспалення. Там, де залишається одне вугілля, ми не можемо робити ніяких висновків. Тому цілі епохи випадають. Вдається простежити ланцюжок тільки в Центральній Україні до ямної культури. Не зважаючи на міграції, головне антропологічне ядро у регіонах Лісостепової зони і Полісся збереглося».