Роковини декларованого суверенітету: призабута подія нашої новітньої історії
З тих пір пройшло рівно 23 роки. І от, на роковини цієї визначної дати, громадські активісти Харкова зібралися біля каменю, встановленого в честь проголошення незалежності України , щоб вшанувати знакову для держави подію. На мітинг прийшло приблизно 25 чоловік, багато хто з яких був не тільки прямим свідком, але й учасником тих подій. Це були переважно члени громадських та політичних об’єднань, таких як Конгрес українських націоналістів, «Політв`язні і репресовані», «Молода Просвіта», а також Народний Рух України, який колись брав безпосередню участь в розбудові української державності.
- Треба нагадувати, тому що багато людей забуло, як це відбувалось, - розповів Дяків Богдан, голова КУНу в Харківській області, - в дев’яностому році, коли ще була комуністична система, проголошення таких акцій мало велике значення для створення української держави.
Учасники мітингу встановили біля каменю прапори і покладали туди квіти. І багато говорили, згадуючи не тільки події дев’яностих років, а й про ті, що їм передували – про Коліївщину, Громадянську і Другу світову війну, про попередні намагання відновити українську державність, про політичних діячів минулого - Винниченка, Грушевського, Бандеру та Скоропадського. Критикували владу та клятих депутатів за їх антиукраїнську діяльність. Закликали українців до єдності і консолідації…
Без сумніву, ця дата для учасників мітингу бала справді визначною. Але, за словами професора Івана Белебехи, українці не змогли досягти того, що було написане в Декларації і не побудували національну державу, адже вони дали притулок КГБістам і чекістами, які протягом 70 років «нищили український народ».