Відповідальну владу довезли до Харкова. Безвідповідальна вже є
«Можливості відкликання чиновників - це не є «ноу-хау» розроблене нами, ця практика поширена у демократичних країнах. Для прикладу, 13 жовтня у Варшаві відбувся референдум щодо відставки нинішнього мера Ганни Гронкевич-Вальц ініційований громадянами. Ми мали можливість знаходитися у центрі подій, які відбувалися у Варшаві, вивчили польський досвід щодо запровадження інститутів виборних осіб і врахували його у своїй роботі», - зазначив Ігор Курус.
На сьогодні ми бачимо, що діючі партії довели свою нездатність формувати відповідальну владу, тому до формування влади і контроль за владою слід долучити громадян. На думку ініціаторів зібрання, ефективним механізмом посилення відповідальності посадовців перед громадою є Закон «Про владу в Україні». Тоді громадяни матимуть можливість контролювати усю вертикаль влади і такі поняття, як безкарність і вседозволеність посадовців зникнуть.
«На сьогодні досить часто українських виборців звинувачують у пасивності та інертності. Проте причина такої пасивності – у відсутності реальних механізмів впливу громадян на політиків, на владу у міжвиборчий період. Інститут відкликання та вотуму недовіри – це той інструмент, який дозволить громадянам ефективно впливати на чиновників, відчувати свій реальний внесок у розбудову українського суспільства», - зазначив голова політради партії «Вся Україна» Ярослав Погарський.
Під час дискусії кандидат юридичних наук Леонтій Шипілов зазначив, що в разі прийняття цього Закону парламентом, окремі високопосадовці спробують знайти виходи, щоб його обійти.
Завершуючи дискусію, Ігор Курус підкреслив, що «ми маємо обговорити цей законопроект з громадами і спільно запропонувати ефективний рецепт, який вб’є вірус безвідповідальності в державному організмі країни».
Відповідаючи на запитання журналістів Ігор Курус повідомив, що наразі проект Закону «Про владу в Україні» знаходиться в стадії розробки і запросив усіх учасників круглого столу до співпраці, заявивши, що подібні заходи будуть відбуватися в усіх областях України.
***
Тема обговорення учасників круглого столу – питання безвідповідальності влади як основи системної кризи в Україні. На думку ініціаторів кампанії «За відповідальну владу», нинішнє становище - це наслідок безвідповідальності представників влади і нездатності опозиції контролювати владу. Таке переконання - результат кількамісячного обговорення проблеми в соціальних мережах.
Особливістю представленого законопроекту, закладеною авторами в його основу, є те, що запровадження механізмів відкликання депутатів, звільнення суддів та чиновників не потребує внесення змін до Конституції України.
Основними положеннями запропонованої концепції законопроекту є: визначення і закріплення на тривалий період виборчої системи в Україні; відсутність двозначностей; наявність чітких кваліфікаційних ознак злочину за невиконання цього закону; наявність переліку посадових осіб, до яких застосовується механізм відкликання мандату чи вотум недовіри, що тягне за собою звільнення з посади; встановлення механізму звільнення посадовців, призначених на посаду та відкликання мандату обраних громадами осіб; гарантії незмінності та тривалої дії закону.