Експерти прогнозують, що значну частину коштів витрачених державою на субсидії люди будуть в примусовому порядку повертати назад

Жанна Титаренко  |  Середа, 25 серпня 2010, 14:37
Сьогодні в прес-центрі “Майдан Свободи” представники Харківської Правозахисної Групи в прямому ефірі проінформували мешканців Харкова та області про те, у який спосіб місцева влада починає вимагати вчасну оплату комунальних послуг і як будуть заощаджувати кошти на субсидіях для малозабезпечених сімей.
Експерти прогнозують, що значну частину коштів витрачених державою на субсидії люди будуть в примусовому порядку повертати назад

У засобах масової інформації з’явилися дані, що борги за комунальні послуги в Україні становлять 11 мільярдів 444 мільйони гривень і в зв’язку з цим комунальні служби почнуть активно подавати в суди на всіх боржників.

Але представник Харківської Правозахисної Групи (ХПГ) Михайло Гаєвський зазначив, що такі дані не є правдивими, оскільки немає відкритої статистики боржників за районами, областями, а також статистики боргів підприємств і населення. Саме тому, пан Михайло вважає, що влада просто намагається залякувати людей для того, щоб можна було легше маніпулювати їх свідомістю і примушувати вчасно сплачувати за комунальні послуги, незважаючи на значне підвищення тарифів.

Людмила Клочко, яка теж є членом Харківської Правозахисної Групи (ХПГ) схиляється до думки, що критикувати можна тарифи, якість надання комунальних послуг тощо, але сплачувати за них все ж таки треба, бо пробачати борги, так як це було в 90-роках ніхто не буде, тому розраховувати на те, що їх якось спишуть не варто.  

Представники ХПГ зазначили, що вже є дуже багато судових позовів і рішень, за допомогою яких комунальні служби вимагають своєчасної сплати за надані послуги. У більшості випадків, налякані люди приходять до суду маючи при собі квитанції оплати боргів. Але дуже часто представники суду і комунальних служб зловживають своїми повноваженнями і нічого не повідомляючи боржникові приймають рішення про грошові стягнення не лише за комунальні послуги, а й витрати суду та штрафні санкції за заборгованість.

Михайло Гаєвський радить у таких випадках звертатися до правозахисників, оскільки суд після отримання заяви повинен повідомити про це боржника не пізніше ніж через два дні. Якщо місця проживання не вказано, то така заява судом не приймається. У тому випадку, коли людина знаходиться у відрядженні, чи у відпустці, і її немає за місцем проживання, то все одно суд немає права продовжувати розгляд справи, доки повідомлення не буде надано в руки боржнику. Якщо ж людини постійно на роботі і її вдень немає вдома, то з поштового відділення повинні зателефонувати увечері чи в інший час доби і повідомити про те, що треба забрати листа і прийти до суду.

Із юридичної практики Харківської Правозахисної Групи видно, що комунальні служби можуть подавати до суду навіть за невеликі борги, наприклад, за 250 гривень. Адже в законодавстві ніде не зазначено, за який саме розмір боргу комунальні служби мають право звертатись до суду, а за який розмір боргу суд має право накладати арешт на житло чи інше майно.

Різке підвищення ціни за газ гостро критикується населенням і звісно, виникне категорія таких сімей, які не зможуть платити за опалення дійсно через нестачу коштів. Обіцяна державна субсидія не зможе допомогти всім, хто її потребує. Адже зараз багато людей працює неофіційно і тому претендувати на державну допомогу вони не зможуть.

Крім того, представники комунальних служб у деяких помешканнях уже почали проводити опис майна. Звісно, що мета тут може бути одна – не дати субсидії. До Харківської Правозахисної Групи уже звернулася за допомогою одна сім’я пенсіонерів. У них вимагають звіт про доходи їх дітей, про те, що з побутової техніки вони за останній рік купували, і звинувачують у тому, що вони мають ще якісь доходи крім пенсії, яких не надають.

Подружжя дійсно за останній рік придбало телевізор, вартість якого 2500 гривень і вони були вимушені в цьому зізнатися через те, що в їх квартирі був опис майна. Зараз комунальні служби їх звинувачують у тому, що декларація про доходи подана неправильно і погрожують не дати субсидії. Але залишається невідомим те, скільки часу подружжя пенсіонерів відкладало гроші на новий телевізор, можливо, вони про нього мріяли ще з 1999 року.

Якщо ж в усіх громадян будуть робити такі описи майна, то більшість людей буде платити за комунальні послуги самостійно. Крім того, Михайло Гаєвський вважає, що через деякий час, представники влади можуть прийняти ще якийсь один закон, згідно з якого, люди в примусовому порядку будуть повертати гроші назад у відділ субсидій. Через низку причин і вимог до людей, які претендують на державну допомогу, пан Михайло назвав субсидію комунальним рабством.

Під час обговорення також було зазначено, що незважаючи на трирічні терміни позовних заяв комунальних служб, зараз із людей вимагають сплачувати борги за 2006 рік. Харківська Правозахисна Група готова допомагати всім людям, які мають проблеми із субсидіями або боргами. До них можна звертатися за телефоном: 700 62 81.  

comments powered by HyperComments