Протест під вікнами Добкіна: мітінгувальники грали на піаніно "Червону руту" (ФОТО)

Сашко Костакуртенко  |  Неділя, 9 лютого 2014, 16:54
Дві години звучав “Інструмент свободи” у Харкові 9 лютого, на однойменному Майдані Свободи. Послухати піаніно перед харківськими обласною адміністрацією (ОДА) та облрадою зібралося близько трьохсот людей.
Протест під вікнами Добкіна: мітінгувальники грали на піаніно "Червону руту" (ФОТО)

Частина учасників акції прийшла одразу на площу, частина долучилися після традиційного мітингу біля пам'ятника Шевченку. Акція пройшла мирно і без перешкод, хіба що на початку міліціонери намагалися зсунути місце проведення подалі від будинку ОДА і ближче до екрану на готелі “Харків”, з якого весь час лунає музика, — пояснюючи, що в центральній частині площі готуватимуться до ярмарку. Коли акція розпочалася, люди, що відповідали за ярмарок, площу залишили.

Аналогічна акція  одночасно відбулась з ініціативи євромайданівців  ще в 11 містах України: Донецьку, Луганську, Житомирі, Запоріжжі, Києві, Кіровограді, Львові, Рівному, Ужгороді, Черкасах, Чернівцях.



Ідея акції належить Громадському секторові Євромайдану (Київ), а назва — харків'янам. “Початково акція мала називатися “Піаніно по всій Україні”, — розповіла Марія Заіченко, одна з організаторок події. — Але коли ми домовилися робити її на площі Свободи, вирішили змінити назву для Харкова. Нова назва так сподобалась ініціаторам, що вони попросили назвати так і всеукраїнський захід. Приємно і те, що, як ми бачимо, деякі міста вирішили скористатися і харківським дизайном, який дуже швидко зробила для нас Марічка Рубан”.

“Інструмент свободи” —  свого роду продовдження акції  “Піаніно для “Беркута”, зініційованої Маркіяном Мацехом, котрий 7 грудня протягом кількох годин грав перед кордоном міліції на вулиці Банковій, перед Адміністрацією Президента.

Прикрасили піаніно національними прапорами. Протягом двох годин на площі Свободи один одного змінили більше десяти піаністів.

Акцію проводили на площі Свободи, а не біля пам'ятника Шевченкові, навмисне. “Ну, по-перше, це красиво, — посміхаються організатори. — Коли ми ще пограємо на піаніно — посеред найбільшої площі країни. А якщо серйозно: це нагадування про те, звідки все починалося. Перші протести нашого Євромайдану збиралися саме тут, це наша площа, її неможливо замурувати від нас парканами. Ми починали як цивілізаційний протест і ми продовжуємо ним бути.  Сьогодні ми стоїмо перед вікнами харківської ОДА як абсолютно мирні люди і ми відверто говорим тим, хто за вікнами: нам непотрібно брати вас штурмом. Цивілізованість і культурність завжди так чи інакше перемагають свою протилежність”.

Імпровізована програма складалася з класичних музичних творів, пісень, значимих для українського національного руху, на кшталт “Дороги іншої не треба” або “Лента за лентою набої подавай” та відомих народних пісень — “Черемшина”, “Гуцулка Ксеня, “ Червона рута”  тощо. Починали і закінчували, традиційно, з українського гімну.

Організатори кажуть, що зараз саме час згадати, що ми живі, що ми не втратили бажання простих людських радостей — музики, любові, дружніх зустрічей.

На закиди про те, що харківський протест настільки мирний, що навіть схожий на виїздний Будинок культури, організатори  “Інструменту свободи” посміхаються: “Почекайте.  Коли так звані варвари зруйнували Рим, Рим асимілював їх і зрештою вибухнув Ренесансом. Навіть після сьогоднішньої деструкції ми візьмемо реванш саме тому, що ми орієнтуємося на право і на культуру”.

Ініціатори підкреслюють: навіть за існуючих обставин харківський протест рухається виключно в правовому полі, дотримуючись кожної букви закону, подаючи всі необхідні документи для проведеня акцій тощо. Нагадують: один з головних рушіїв харківського Євромайдану — це та культурна потенція, яка існує в місті, і яку неможливо ані знищити, ані применшити.

За ідею акції дякують Громадському сектору Євромайдану (Київ) і говорять, що готові підтримувати красиві мирні проекти в рамках Євромайдану і далі.

comments powered by HyperComments