Останні зміни в законодавстві поставили перед переселенцями нові виклики

Четвер, 7 липня 2016, 13:37
У червні Кабміном була прийнята постанова про введення перевірок ВПО, які отримують соціальні виплати та пенсії.
Останні зміни в законодавстві поставили перед переселенцями нові виклики

Тепер так звані робочі групи отримують право здійснювати перевірки переселенців за місцем реєстрації. Після оцінки матеріально-побутових умов вони складають акт, на підставі якого потім буде виноситися рішення про призначення соціальної допомоги чи пенсії. «До постанови є багато питань, – зазначила Любов Бутенко, голова Харківського офісу проекту «Адвокація та правова допомога», – адже є великі підозри, що вона буде порушувати права внутрішньо переміщених осіб. Вона вже це робить».

«За останні півроку внутрішньо переміщені особи, які проживають на території України, зіткнулися з цілою низкою проблем, пов’язаних саме з призупиненням соціальних виплат,– розповіла Анна Кірвас, фахівець із захисту прав Агентства ООН у справах біженців (UNHCR), – їх позбавлення нерідко ставить родини на межу виживання. Адже для особливо вразливих категорій вони є єдиним джерелом прибутку. Їм доведеться після цього шукати інші шляхи вирішення цієї ситуації. Нерідко ними виявляються ті, які не задовольняють людську гідність. Коли людину змушують робити щось всупереч власному бажанню та силам. Особливу тривогу у нас викликає становище пенсіонерів, для яких отримання пенсій чи соціальних виплат пов’язане з отриманням статусу ВПО».  

За її словами, держава не повинна прив’язувати отримання пенсій до отримання певного статусу. Пенсіонер має право отримати свою пенсію незалежно від цього. А щодо інших соціальних виплат – стипендій, виплат по безробіттю, адресної допомоги для ВПО – то механізм їх поновлення повинен бути чітким та прозорим. Щоб кожна людина знала, як це можна зробити.

«Нерідко перевірки виявляються неякісно підготовленими, – зазначила Катерина Бабич, менеджер по обробці інформації Харківського офісу проекту «Адвокація та правова допомога внутрішньо переміщеним особам», – і дуже важко знайти людей, які по факту там проживають. Адже вони можуть знаходитися на роботі чи просто бути відсутніми…Таким чином, дуже багато людей залишилось без соціальних виплат, в тому числі і пенсійних».

Вона зазначила, що люди пенсійного віку страждають від цієї ситуації більше всього, адже вони були позбавлені своїх виплат та адресної допомоги. І, по факту, залишилися без джерел для  існування. На даний момент після змін в законодавстві було виявлено близько 60 заявок від пенсійного фонду, направлених на поновлення виплат. Проте навіть після подання цих документів виплат доводиться чекати до 2 місяців.

comments powered by HyperComments