Як патронатні сім‘ї зберігають право харківських дітей на родину

Юлія Гуш  |  Вівторок, 4 вересня 2018, 16:14
З 2017 в Харківській області діють патронатні родини, куди потрапляють діти, позбавлені батьківського піклування.
Як патронатні сім‘ї зберігають право харківських дітей на родину

Минулого року на Харківщині стартував проект по створенню патронатних сімей. Туди потрапляють діти, які з тих чи інших причин були позбавлені батьківського піклування. Такі родини являють собою чудову альтернативу інтернатним закладам, адже дитина потрапляє в умови, максимально наближені до сімейних.

Як розповіла Олена Хватінець, директорка харківського обласного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, патронат також дає можливість родинам, з яких були вилучені діти, подолати свої труднощі та зібрати необхідні ресурси для їх виховання. Наприклад, їм допомагають волонтери з лікуванням, пошуком роботи, ремонтом. Тобто, роблять все необхідне для того, щоб дітей можна було повернути в родину. У цей час про них дбають люди, які мають досвід виховання та необхідні для цього ресурси. Крім того, всі вони свого часу пройшли необхідну підготовку.

В Харківській області на даний момент налічується шість патронатних сімей, які прийняли до себе 17 дітей. У чотирьох випадках було вирішено позбавити родину батьківських прав. Всі інші змогли подолати свої проблеми задля подальшого виховання дітей. А що стосується дітей, які вже потрапили в інтернат, то вони можуть залучитися підтиркою куратора. Ця доросла людина на волонтерських засадах підтримує та наставляє дитину.

Як розповіла Ольга Шевченко, начальниця служби з прав дітей ХОДА, Харківська область входить в п‘ятірку регіонів з найбільшою кількістю дітей, позбавлених батьківського піклування. При чому, тільки 27% є сиротами. Всі інші ж мають батьків, які з тих чи інших причин не могли виконувати свої обов‘язки. У той же час Харківщина є найкращою в плані залучення таких дітей в умови, які максимально наближені до сімейних. Загалом, в 2017 році 97,7% дітей потрапили в такі родини.

«Наше завдання – зробити так, щоб права дітей не порушувались, – підкреслила Шевченко, – і у разі, коли дитині неможливо залишитись в рідній біологічній родині, ми повинні зробити все можливе для того, щоб забезпечити право на сім’ю».

У свою чергу Вікторія Тищенко, президент БФ «Волонтери: Дорослі – дітям» пригадала два випадки, коли діти потрапили в такі патронатні сім‘ї. В одному жінка зловживала алкоголем та не змогла виховувати двох дітей. Малечу хотіла взяти їх тітка, але це був непростий крок. Тому патронатна родина подбала про дітей, поки жінка отримувала необхідні знання та оформлювала документи. В другому випадку жінка не могла дбати про свою півторамісячну дитину та вирішила відмовитися від батьківських прав. Малюку знайшли тимчасову патронатну родину, де йому дали сімейну турботу та виховання. Тепер дитину мають усиновити.

За словами Тищенко, патронат – це чудовий варіант для дітей, які були позбавлені батьківського піклування. Адже діти, які до повноліття жили в інтернатах, не мають всіх необхідних соціальних та побутових навичкок, які можна здобути саме в родині.

comments powered by HyperComments