В Харкові буде своя літературна резиденція, яка покаже місто всій Україні

Юлія Гуш  |  Понеділок, 19 листопада 2018, 16:16
Організатори переконані, що дана ініціатива сприятиме популяризації та розвитку харківської культури.
В Харкові буде своя літературна резиденція, яка покаже місто всій Україні

Харківська літературна резиденція є спільною ініціативою Українського представництва Міжнародного ПЕН-клубу за підтримки Харківського літературного музею та ХОДА. Охоплює вона період від 15 листопада до 15 грудня та має на меті надати підтримку письменникам, а також популяризувати харківську культуру як в Україні, так і за кордоном. Загалом, заявки для участі в резиденції подали 11 українських літераторів. Переможницею стала письменниця і перекладачка Люба-Параскева Стринадюк, яка буде жити місяць в Харкові та працювати над твором про Гната Хоткевича.

«На сьогодні в Україні офіційно існує дві літературні резиденції, – розповіла Тетяна Терен, коордінаторка Харківської літературної резиденції, виконавча директорка Українського представництва Міжнародного ПЕН-клубу, – одна з них в Карпатах. Це Літературна карпатська резиденція. Харківська резиденція – це, по суті, другий діючий проект. До цього були спроби робити резиденції в інших містах. Була резиденція в Івано-Франківську. Але на сьогодні вона припинила своє існування. І в цілому, для такої великої країни з розвинутою культурою замало мати лишень 1-2 резиденції».

Проект Харківської літературної резиденції поки що є пілотним. За словами Анатолія Бабічева, заступника голови ХОДА, по його завершенню можна буде підбити певні підсумки, оцінити наявні плюси та мінуси, а також попрацювати над помилками.

«Я певен, що найближчим часом цей проект буде на постійно діючій основі, – розповів він, – щоб не було так: один раз провели – та забули. Буде постійна робота цієї резиденції. Я думаю, що робота цього проекту принесе багато».

За словами Тетяни Пилипчук, кураторки Харківської літературної резиденції,  ідея створення цього проекту виношувалася вже давно. А зараз, незважаючи на досить короткий термін прийому заявок, журі отримало чимало достойних пропозицій.

«Я думаю, що літературна резиденція активізує культурне життя регіону, зробить Харків більш відомим в Україні, – розповіла вона, – і якщо ця резиденція буде міжнародною – то і в світі».

Письменник Сергій Жадан у свою чергу підкреслив, що культура є важливим комунікативним каналом. Саме задки ній люди дізнаються про нові міста та країни.

«Я казав свого часу, що так ми відкриваємо для себе нові регіони, – зазначив він, – мені здається, що це зручно робити саме через культуру. Туристи до нас приїжджають не для того, щоб побачити міського голову. Вони приїжджають для того, щоб побачити архітектуру, театри, галереї, виставки. Коли ми хочемо кудись поїхати, ми гуглимо якісь пам‘ятки, культурні події, концентри, фестивалі тощо. Приїжджаючи в місто, ми часто навіть не знаємо реалій його політичного життя. Мабуть, так воно і треба. Політика – це важлива сфера життя, але вона переважно стосується людей, які живуть в цьому регіоні. Культура в цьому плані доволі універсальна, вона є важливим елементом поєднання».

За його словами, в Західній Європі про Україну часто дізнаються саме через культуру – літературу та концерти. Політикам не всі довіряють, а у діячів культури є більше можливостей бути почутими. Жадан зазначив, що коли іноземці приїздять до Харкова, вони часто дізнаються про нього завдяки культурним проектам та книгам.

comments powered by HyperComments