У підземних ходах біля Свято-Успенського собору в Харкові хочуть зробити музей (ФОТО)

Понеділок, 2 грудня 2019, 10:31
Підземелля колишнього купецького двору кінця 18-го століття з 2005 року досліджують представники Харківського фонду сприяння історико-культурним дослідженням «Діти підземелля».
У підземних ходах біля Свято-Успенського собору в Харкові хочуть зробити музей (ФОТО)

Як повідомили у прес-службі міськради, 30 листопада разом з волонтерами вони розчищали підземні ходи. До них приєдналися волонтери, була виділена техніка. Роботи велися близько шести годин, було вивезено півтисячі мішків з грунтом.

Як повідомив член правління «Дітей підземелля» Ігор Денисенко, вцілілі після війни підземелля купецького двору - це близько 250 кв. м підвальних приміщень і 90 м підземних галерей, які прокладені на глибині понад 4 м при ширині 2,13 м і висоті 2,25 м. Спочатку там розташовувалися купецькі склади, де зберігали вино і, можливо, контрабанду.

Під час Другої світової війни там облаштували бомбосховище, де ховалися люди, які жили і працювали у цьому районі, а коли місто захопили німці - військові. У 1941-1942 роках купецький двір сильно постраждав від бомбардувань, і після звільнення міста його вирішили не відновлювати. Надземну частину зруйнували, але вцілів фрагмент підвалів, який примикає до Свято-Успенського собору. Зараз це будівля будівельного коледжу.


Ігор Денисенко розповів, що, коли члени організації вперше прийшли на об'єкт, там було близько 45 м ходів. За цей час вони вручну зібрали понад 100 куб. м грунту і подовжили систему підземних галерей вдвічі. Спелестологам (фахівці, які займаються вивченням штучних печер і підземних споруд) часто доводилося повзати по тунелях, бо прохід у деяких місцях був засипаний до стелі, але зараз там майже всюди можна пройти в повний зріст.

У підземеллях знаходили старовинні світильники, залишки електроарматури (на початку 20-го століття туди провели освітлення), пляшки, де зберігалося вино і пиво, залишки гвинтівок, гранати, німецьку рацію. Найцінніші зі знахідок допомагають зрозуміти, як використовувалося підземеллі в різні роки.

comments powered by HyperComments