У Харкові підлітки обговорять дорослі питання

Вівторок, 4 лютого 2020, 17:22
Чи мають громадські організації бути представлені у Верховній Раді? Відповідь на це питання шукатимуть українські школярі та школярки: фіналісти національного проєкту «Молодь дебатує».
У Харкові підлітки обговорять дорослі питання

Дебати полуфінального та фінального етапів відбудуться 7-8 лютого (п'ятниця та субота), як завжди, у Харкові, у Національному юридичному університеті імені Ярослава Мудрого (вул. Пушкінська, 106). 16 дебатантів були відібрані на міжрегіональних дебатах у грудні минулого року. Це школярі та школярки з Харкова, Конотопу, Чернігова, Розсошенців, Полтави, Львову, Хмельницького, Тернопіля, Слов’янська, Запоріжжя, Кривого Рогу, Южноукраїнська, Одеси та Херсону. Щоб побачити фінал, у Харкові приїдуть учасники різних етапів проєкту: 125 школярів та школярок та 45 педагогів.

Проєкт «Молодь дебатує» проходить в Україні з 2016 року. Це - навчання по німецькому дебатному методу для старшокласників, в якому зараз вже беруть участь біля 1000 школярів та школярок з 54 навчальних закладів по всій Україні. Кожного разу його учасники дискутують на найактуальніші теми. Цього разу у двох півфіналах шукатимуть відповідь на питання «Чи варто запровадити в Україні проект екологічно-чистого міста на державному рівні?».

Координаторка «Молодь дебатує» в Україні Ольга Борисенко вважає це дуже широкою, але цікавою темою. «Треба розібратися з складним явищем емісії вуглецю. Як це відбувається у побуті, на транспорті та у промисловості, як людина впливає на забруднення води та повітря. Як можна організувати утилізацію та переробку відходів. І взагалі, чи варто це робити у межах окремого міста? Є багато аргументів з обох боків».

Не менш цікава тема фіналу: «Чи варто виділити частину місць у Верховній Раді представникам неурядових громадських організацій (НГО)?». З одного боку, вплив громадськості на прийняття рішень недостатньо виписаний у законодавстві. З іншого боку, суспільство обирає своїх представників у парламенті — ними можуть бути представники НГО. Чи варто змінювати існуючу систему — важко сказати, вважає Ольга Борисенко.

Пошук аргументів «за» чи «проти» — частина підготовки дебатантів. Бо яку позицію вони будуть відстоювати, учасники та учасниці не знають до самого початку жеребкування перед півфіналом. Тому мають розглянути  тему з усіх боків. Це спонукає школярів до критичного мислення, пошуку доказів і даних досліджень, до виокремлення обґрунтованих думок з-поміж тисяч повідомлень у ЗМІ.

Навчити підлітків критичному мисленню та прийняттю зважених рішень — одне з головних завдань методиці “Jugend debattiert”, яку розробили у Німеччині майже 20 років тому. Дебатний Фінал школярів у Німеччині відвідує саме президент ФРН. Його основна відмінність від інших форматів дебатів: перемагає той учасник або та учасниця, хто представить в процесі дискусії всі можливі аргументи по темі, використовуючи думки експертів та наукові дослідження.

«Коли кажуть про дебати, вважається, що все вирішується під час самої дискусії — хто більш яскравий, харизматичний, винахідливий. Але наша методика вимагає не менше уваги приділяти саме підготовці, бо фундамент перемоги закладається ще до оголошення про початок дебатів, — вважає керівниця  проєкту та голова журі Ольга Пішель. — І це важливо для нас — бо так формується те саме критичне мислення, про яке говорять педагоги, науковці, провідні ЗМІ у всьому світі. Тільки людина з критичним мисленням здатна змінювати суспільство, країну, світ на краще, і саме таких людей ми шукаємо серед наших дебатантів та дебатанток».

Цього року серед півфіналістів та півфіналісток — діти з усіх куточків України, від Львову до Слов’янську. А обиратимуть переможців будуть представники організаторів та партнерів проєкту та переможці дебатів минулих років:

Яна Григанська — тренерка, експертка програми «Jugend debattiert» — голова журі, українська переможниця «Jugend Debattiert International» 2006 року, Франкфурт, Німеччина

Ольга Пішель — керівниця проекту «Молодь дебатує», Берлін, Німеччина

Віталіна Ніжинська — студентка КНЕУ, українська переможниця «Jugend debattiert International» 2015 року, Київ

Наталія Кідалова — переможниця конкурсу Global Teacher Prize Ukraine 2019, Мелітополь

Максим Чеботарьов — переможець «Молодь дебатує» 2017 року.

Гостями фіналу будуть:

Віола фон Крамон — депутатка Європейського парламенту, заступниця голови делегації ЄС-Україна, голова громадської організації «Internationales Haus Sonnenberg»

Д-р Штефан Кайль — Генеральний консул Федеративної Республіки Німеччина у Донецьку/офіс Дніпро

Олександр Ярема — заступник Міністра молоді та спорту України

Тетяна Гавриш — Почесна консулка Федеративної Республіки Німеччина у Харкові

Проєкт проходить за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини і методичної підтримки Jugend debattiert.

Довідка
Проєкт «Молодь дебатує» з'явився в Україні в 2016 році. Унікальну методику німецьких молодіжних дебатів Jugend debattiert її автори вперше дозволили використовувати на іншій мові. І в 2016 році в українській версії проекту брали участь 113 учнів з 8 шкіл 4 регіонів країни: Харківської, Дніпропетровської, Запорізької та Миколаївської областей. Переможцем фіналу став Едуард Бєлоусов з Дніпра.

У 2017 році проект продовжився в набагато більшому масштабі — вже 400 українських школярів спробували свої сили в дебатах. Вони представляли 25 навчальних закладів з 8 регіонів: Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Житомирської, Львівської, Миколаївської, Сумської та Харківської областей. Переміг Максим Чеботарьов з Дніпра.

У 2018-2019 роках в проекті взяли участь 42 школи та близько 800 дітей з 12 областей України: це Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Житомирська, Миколаївська, Львівська, Харківська, Сумська, Чернігівська, Херсонська, Полтавська, Вінницька області. Перемогла Марина Хоменко з Миргорода Полтавської області.

Сайт проекту: https://www.ukraineyouthdebates.de/

Facebook-сторінка: https://www.facebook.com/debattiertUKR/

comments powered by HyperComments