В Дніпродзержинську взяли в оренду кладовище жертв Голодомору

Субота, 10 грудня 2011, 10:01
На Дніпропетровщині родина Циганок взяла в оренду 30 соток землі, на якій розміщене старе кладовище. Родина щодня пильнує за цією ділянкою, і власним коштом встановила паркан. Метою такого кроку є захист кладовища від сусідів, які ховають там померлих. Адже на цій землі – могили жертв Голодомору, які для місцевої влади наче взагалі не існують.
В Дніпродзержинську взяли в оренду кладовище жертв Голодомору

На цьому місці свій останній притулок знайшли три сотні людей. Усі вони – жертви Голодомору. Нині половина їх могил знищена сучасними похованнями.

Циганки стверджують, що були змушені взяти цю ділянку в оренду. Оскільки про кладовище часів голодомору місцева влада чути не хотіла, землю їм віддали під сіно.

"Коли дивишся, як ці кістки валяються і черепа. Дитина іде в школу, буцає цим черепом, як м'ячем. Це ж неможливо терпіти!", - розповідає Людмила Циганок.

Історики підтверджують, що 33-го року жителі села Романкове вмирали цілими родинами.

"Ховали або в одному рові, або просто в ямі. Збирали людей по хатах. Ми писали наші дописи до управління культури. Цьому кладовищу потрібно надавати статус пам'ятки, яка б охоронялася державою", - переконана керівник музею історії Дніпродзержинська Наталя Буланова.

Тим часом на цій ділянці зробили нове кладовище. Місцеві кажуть, що старі кістки люди просто викидали.

"Щодня бачимо. І місцеві, і приїжджі. Тут же не оплачується нічого.  Самі потім розповідають: ось ми натрапили на цілу сім'ю. І в той же час їх нічого не злякало. Вони так само продовжували рити цю яму", обурюється мешканка міста Валентина Клименко.

За паркан навколо кладовища Юрій Циганок віддав пенсію за півроку. Про Голодомор його родина знає не з чуток.

"Бабуся і дідусь померли з голоду. Мати трирічну знайшли. Вона повзала по мертвих батьках. Її здати в дитбудинок. Де могила бабусі і дідуся, нічого не відомо", - розповів Юрій Циганок.

Та щойно з'явився паркан, сусіди, що поховали тут рідних, почали скаржитися до прокуратури.

Місцева влада твердить, що про проблему із цвинтарем чують уперше.  "Цю інформацію необхідно вивчити і затвердити, чи варто увічнювати пам'ять чи не варто", -  виправдовується заступник міського голови Дніпродзержинська  Юрій Белобородов.

Угода оренди в родини Циганок спливає із дня на день. Люди твердять, якщо могили жертв Голодомору не візьметься охороняти міська влада, захищатимуть їх силою.

comments powered by HyperComments