Американські вчені створили програму для розшифровування давніх мов
Створена програма допоможе реконструювати прото-мови — прадавні мови, з яких розвивались сучасні — такі, як протоіндо-європейську, протоафразійску та протоавстронезійську.
Поки що в базі програми є 140 тисяч слів протоавстронезійської мови, і ту роботу, яку виконували лінгвісти вручну, програма може виконати з 85% точністю самостійно, вважають розробники. Далі дослідники планують використовувати ту ж обчислювальну модель для відновлення корінних північноамериканських протомов.
«Що мене приваблює в цій системі — це те, що вона використовує багато великих ідей, які лінгвісти напрацювали для історичної реконструкції, і ця програма автоматизує їх у новому масштабі: більше даних, більше слів, більше мов, але менше часу», — говорить Ден Клеін (Dan Klein), професор комп’ютерних наук в Каліфорнійському університеті в Берклі.
Комп’ютерна модель розшифрування мов працює на основі лінгвістичної теорії, яка стверджує, що розвиток мов можна представити у вигляді генеалогічного древа з прадавніми мовами у вигляді коріння та сучасними у вигляді листя. В програмі також використовується принцип ланцюга Маркова з математики, який допомагає знаходити в різних мовах однокореневі слова, слова з однаковими звуками та складами, а також ймовірність існування для кількох мов спільної протомови.