Перший день роботи Форуму Євромайданів: гра у «козаки –розбійники», спроба штурму Храму і розтрощена книгарня
До Харкова з’їхалися євромайданівці з усієї України. З’їхалися щоб взяти участь у першому загальноукраїнському Форумі Євромайданів. Делегати представляли більшість областей України. Багато з них прибули з маленьких міст та містечок. Були також окремі делегації від кількох громадських організацій – «Праві», «Ми європейці», УНСО, а також від партії «Демократичний альянс». Мене дещо здивувало, що Київ був представлений відразу кількома делегаціями – від Громадської Ради Майдану, від Громадського Сектору Майдану, та від Спільноти революційних літературних марафонів. Це певною мірою порушує територіальний принцип, але головне щоб для роботи Форуму була користь. За словами організаторів, головним здобутком Форуму стало те, що його вдалося провести, незважаючи на спротив влади та чималі провокації. Напередодні форуму кілька відомих політиків, таких як Володимир Філенко та Арсен Аваков, висловили побоювання, що Форум може стати провокативною технологією адміністрації президента для розколу протестного громадського середовища. У мене теж такі побоювання були. Але зараз я можу впевнено констатувати, що вони не справдилися.
Харківська влада доклала величезних зусиль щоби зірвати проведення Форуму, забезпечивши цим підвищену увагу до Форуму не лише український, а й закордонних ЗМІ.
Форум працював за сценарієм дитячої гри у козаки-розбійники. Напередодні Оргкомітет отримав відмову від власників всіх великих конференц-залів Харкова. Традиційне місце збору харківського Євромайдану біля пам’ятника Тарасу Шевченку ще з ночі зайняла ПР, яка змонтувала руками комунальників сцену для власного мітингу.
На ранок 11 січня було відомо лише місце, до якого належало з’явитись для реєстрації. Звідти журналістів, які отримали акредитацію і спостерігачів на таксі відвозили за невідомою адресою. Місцем призначення виявився Автодорожній технікум на околиці міста. Але як тільки учасники Форуму почали розміщуватись у залі, перелякані працівники технікуму повідомили, що зал надати не можуть і попросили залишити приміщення.
Після блукання околицями Клочківської, заплутування "тітушек" і спільної молитви у Церкві Іоанна Богослова, Форум нарешті розпочав свою роботу у трапезній залі Свято-Дмитрівської церкви. Але хлопці спортивної зовнішності вислідкували нове місце проведення Форуму. І не просто вислідили, але й пішли на штурм церковної споруди. Протягом кількох хвилин Свято-Дмитрівський Храм УАПЦ перетворився на середньовічну церкву-фортецю, мури якої захищали хлопці з самооборони Майдану. На диво швидко прибув міліцейський підрозділ «Грифон» і знешкодив тітушок, поклавши їх пиками на асфальт. В результаті було затримано 18 нападників, але навряд чи вони понесуть належне покарання.
Форум нарешті відкрився і провів своє пленарне засідання, на якому виступали письменник Сергій Жадан, правозахисник Йосиф Зісельс, дипломат Володимир Огризко і один з братів-письменників Капранових. Після пленарного засідання делегати Форуму і спостерігачі роз’їхалися за різними адресами, щоб попрацювати у групах за сімома напрямками. Я обрала групу з розробки плану дій для встановлення в Україні відповідальної демократії.
Обговорення в робочих групах Форуму триває, а бандюки поки мають час на перепочинок
Саме цією групою розглядалися питання, щодо яких були побоювання втручання з боку «агентів Банкової». Але відразу ж, окрім проекту декларації від Оргкомітету, делегати запропонували ще як мінімум три власні проекти і узгоджений варіант мало нагадував так звані «темники Банкової». Нашій секції пощастило, працювали спокійно.
Як і заповідав П.Тичина: "... нам своє робить". Делегати працюють у секції ...
Коллегам, які зібралися у книгарні "Є", пощастило менше. На книгарню, як відомо, того вечора вчинили напад "тітушки".
Моторошно дивитись на що перетворюється місто Харків, яке колись вважалося містом інтелектуалів, вчених, митців, поетів. А тепер у нас чинять напади на церкви і трощать книгарні. Найстрашніше, що відбуваються ці злочини за потурання міської влади.
У своїх марних спробах зірвати Форум Євромайданів харківська влада вивела на вулиці кілька тисяч працівників-бюджетників. На холод. Під дощ. У вихідний день. Бюджетникам роздали гасла на кшалт: "Хватит майданить - идите работать!" Так і стояли ці нещасні, у більшості своїй немолоді жінки, з ранку до вечора вздовж вулиці Сумської.
Соромно за наше місто, соромно, що Харковом керують жорстокі і цинічні можновладці. Але Форум Євромайданів відбувся, громадянський опір злочинному режиму триває і це вселяє надію, що царювати йому лишилося недовго.
Фото автора, "Радіо Свобода"