ВІЛ-позитивні люди продовжують стикатися з дискримінацією та навішуванням ярликів
«Наш сьогоднішній захід присвячений дискримінації і протидій їй, – розповіла Олена Баєва, керівниця відділу соціального супроводу ХОВ «Всеукраїнська Мережа ЛЖВ», – дискримінація – це таке явище, яке може торкнутися кожного. Це коли людину пригнічують за певною ознакою. Сьогодні ми будемо говорити про ВІЛ-інфікованих. Це та група, яка є дуже дискримінованою. Та взагалі, метою проекту «Дискримінація обмежує. Протидій», яка здійснюється нашою організацією за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», є підвищення обізнаності населення в Харківській області щодо дискримінації, її проявів та шляхів протидії».
Зокрема, дискримінація впливає не тільки на якість життя ВІЛ-позитивних людей, а й на поширення інфекції загалом. Адже люди, керуючись страхом потрапити до дискримінованої групи, не йдуть перевірятися на наявність інфекції чи лікуватися. Крім того, чимало проблем створюють стереотипи, які до сих пір побутують в українському суспільстві. Наприклад, є думка, що підчепити ВІЛ людина може лишень у тому випадку, якщо вона є ін’єкційним наркоманом, гомосексуалом чи займається проституцією. Інші варіанти часом взагалі не розглядаються.
«Так, такі стереотипи існують до сих пір, – зазначила вона, – і не тільки в зовнішньому середовищі, а й серед самих ВІЛ-інфікованих. Коли люди дізнаються про свою ВІЛ-інфекцію, то перша думка, яка а них виникає – «Боже, як це? Я ж не проститутка, не наркоман, не гомосексуаліст. Чому зі мною таке сталося?». Але насправді це – міф. Є групи, які більшою мірою підлягають ризику. Але я хочу сказати, що зараз ВІЛ-інфекція уже виходить з цих груп. Зараз нею можуть заразитися всі люди, що практикують незахищений секс. Це в основному молодь, люди репродуктивного віку».
Крім того, часто йде навішування ярликів: мовляв, якщо людина підхопила ВІЛ-інфекцію, то вона веде маргінальний спосіб життя. «Це якраз дискримінація, – розповіла Олена Баєва, – навішування ярликів і порушення прав людини, яке за цим слідує. Через ці ярлики. Але це не є правдою. Бо зараз більшою мірою інфікованою виявляється молодь. Вік ВІЛ-інфекції – це 20-40 років. І ці люди ніколи не вживали наркотиків. Зараз домінує статеве розповсюдження ВІЛ-інфекції».
ВІЛ-інфіковані люди також стають жертвами насилля. В Україні вже пройшло дослідження Всеукраїнської благодійної організації «Позитивні жінки», де, зокрема, був освітлений гендерний аспект даної проблеми. Воно показало, що після постановки діагнозу значно виріс відсоток насильницьких дій проти жінок з боку працівників медичних установ, а також членів родини та суспільства в цілому.
Цього дня в Україні та, зокрема, в Харкові, проходять заходи, направлені на профілактику та боротьбу зі СНІДом. Зокрема, сьогодні в межах акції «#СтопВІЛ» всі охочі могли безкоштовно перевірити себе на наявність ВІЛ.