«Година папуги» у книгарні "Є"
Мені подобається книгарня «Є». Подобається своєю атмосферою. Подобається, що це не просто магазин з продажу книжок, а місце, де можна обговорити цікаві книжки, зустрітись з авторами і просто випити кави. Цього понеділка особливо пощастило. По-перше, презентація нової книги в улюбленій книгарні. По-друге, автор книги мій давній друг і ця книжка у нього перша. Додатковий бонус – книжка історична і зміст її пов’язаний з Харковом.
Події, яким присвячена книга Олександра Зінченка «Година папуги» трагічні і сумні. Але так вже повелося, що за Харковом 20 сторіччя міцно закріпилася слава «столиці голодомору», «столиці репресій». Саме у нашому місті сталінський тоталітарний режим проявив себе у всій своїй кровожерливий суті.
То про що ж книга? Про знищення більшовицьким режимом тисяч полонених польських офіцерів у 1940 році. Видання, присвячене катинській трагедії, з’явилося в Україні вперше. Переповідати зміст справа невдячна. Впевнена, кожен читач сприймає прочитане по своєму, так буде і з цією книгою. Скажу тільки, що є у книзі і архівні матеріали, зібрані автором у музеях та архівах України, Росії, Польщі, і навіть Великої Британії. Так, сумлінний історик Олександр у своїх пошуках добрався аж до Лондона. Є і спогади родичів загиблих та офіцерів, яким дивом вдалося врятуватися. Є історії сумні, є зворушливі. Єдине, що можу стверджувати точно – твір Олександра нічим не схожий на нудний наукоподібний трактат.
Олександр не просто історик, він ще й тележурналіст. Роботу з дослідження катинського злочину він розпочав приблизно півтора роки тому під час зйомок документального фільму для телеканалу «Інтер». Олександр зібрав величезний обсяг матеріалу, вистачило і на фільм, і на книгу. Прем’єра фільму, до речі, відбулася 5 квітня. Але традиційно цікаві документальні фільми показують пізно вночі, бо ж праймтайм відданий примітивним серіалам і шоу. Перевага книги у тому, що її можна прочитати і перечитати будь коли.
Процес презентації пройшов цікаво і дещо незвично. Разом з автором процесом керував ще один історик і журналіст – Пилип Дикань. Захід був організований у стилі ток-шоу – питання і дискусія автора з гостями, гостей між собою. Завдяки майстерності ведучого дискусія була хоч і досить гострою, але в той же час коректною, позбавленою політичних спекуляцій і відхилень від основної теми. Вільних місць у залі не було. Мені і ще кільком людям довелося стояти.
На жаль, тираж «Години папуги» надто малий, лише 800 екземплярів. Не весь тираж піде у вільний продаж, частину отримають бібліотеки. Значну частину книжок розкупили у перший же день. Тому, раджу поспішити придбати «Годину папуги» Олександра Зінченка у книгарні «Є», бо незабаром книга стане бібліографічною рідкістю.