Підлітки з прифронтової зони розпочинають подорож Україною

Четвер, 9 серпня 2018, 11:55
З 11 по 22 серпня п’ятнадцять випускників гімназії містечка Золоте Луганської області будуть подорожувати Україною: Харків – Львів – Чернівці – Одеса – Запоріжжя.
Підлітки з прифронтової зони розпочинають подорож Україною

Екскурсії в музеї, на великі підприємства та історичні комплекси, а головне – зустрічі з цікавими людьми та проектами,— все це допоможе дітям зрозуміти, в якій країні вони живуть, зруйнувати стереотипи та свідомо обрати власне майбутнє: чим займатися, де жити, за що варто боротися.

Благодійний фонд Сергія Жадана і «Олені святого Миколая» (відокремлений підрозділ у Харкові ГО «Всеукраїнське об`єднання «Українські рубежі» разом узялися здійснити мрію підлітків із прифронтової зони, котрі у своєму минулорічному листі до Святого Миколая написали, що мріють побачити Україну.

Майже двісті доброчинців долучилися до здійснення дитячої мрії і фондували проект «Мандрівники зі Сходу»  на платформі Спільнокошт «Велика ідея». На подорож вдалося зібрати 122 000 гривень. Ще 20 000 грн. потрібно для виробництва документального фільму, який покаже, як бачать Україну діти з прифронтового містечка. Фондувати можна за реквізитами на сайті zhadancharity.org (там же можна побачити відео, де випускники діляться своїми мріями про подорож).

«Коли лише за перші три дні ми зібрали третину потрібної суми, то переконалися, що люди справді бачать ефективність таких проектів, – говорить Ірина Куніцина, голова БФ Сергія Жадана. – Нам переказували від 50 до 5 000 грн, підтримували, радили, куди в якому місті піти і з ким познайомитися – цей проект уже на старті став таким, що об’єднує.

Велику підтримку ми отримали від Razom for Ukraine – волонтерської організації з Нью-Йорка, що також збирала кошти для «Мандрівників зі Сходу». А  організацію і фінансування проекту в Запоріжжі цілком взяв на себе Благодійний фонд «Покликання серця».

У кожному місті «Мандрівникам» допомагають партнери: транспортом, харчуванням, організацією маршрутів і зустрічей. Програму складено так, щоб діти не просто знайомилися з ландшафтом та історією країни, а дізнавалися, як працюють ті чи інші організації. Наприклад, у Харкові випускники підуть на екскурсію до міжнародної компанії-розробника мобільних і браузерних ігор Plarium, в Одесі відвідають портовий перевалочний комплекс TIS та Художній музей, у Львові познайомляться з діяльністю громадських організацій, побачать сучасну бібліотеку ім.митрополита Андрея Шептицького та дізнаються, як працює радіокомпанія. Чернівці відкриють дітям українську культуру екскурсіями в університет, музеї та церкви, а Запоріжжя — знайомством з козацькою добою і візитом на Хортицю. І це далеко не все.

Діти діляться, що мало подорожують, тому власний досвід відкриття своєї країни для них дуже важливий. «Мені хотілося б побувати усюди, побачити країну, в якій я живу, відкрити справжню Україну. Ця подорож — шанс познайомитися з різними містами, адже раніше я був лише в Харкові і в Києві», — говорить випускник Нікіта Коваленко.

Випускниця Влада Кордюкова зізнається, що раніше бувала лише у Харкові. Цього літа дівчина вступила на митну справу в Харківський національний економічний університет. Найбільше вона мріє побачити історичні місця – наприклад, замки на Львівщині.

«Ми з дітьми пройдемося культовими точками, пов’язаними з літературою 20-30 х років минулого століття, - говорить Сергій Жадан. - Припускаю, діти щось мають знати про харківське Червоне Відродження, бо воно викладається в школі, але спробую показати їм щось незвичне і щось не надто офіціозне. Це будинок Блакитного, будинок Слово, харківська стометрівка, Сумська... - таким чином діти зможуть і подивитися історичний центр Харкова, і зрозуміти, наскільки він вплетений в літературний контекст. Зайдемо на Пушкінську, подивимося на будинок, де була Харківська письменницька комуна, де жили Михайль Семенко, Олександр Довженко, Микола Бажан - цікава будівля з цікавою історією».

Партнери чекають на дітей із радістю: “Дуже важливо дати шанс дітям побачити, що життя буває різноманітним, що вони можуть вибирати, як їм будувати Всесвіт навколо себе, і що він сповнений добра і любові, що їм раді всюди. Нагодувати їх - це найменше, що можно зробити”,— говорить Олена Єфіменко власниця ресторанів Beerlin і пиріжкових Тьотя Мотя, які пригощають дітей обідами

«В Україні є проблема масової еміграції, багато хто після закінчення навчання виїжджає з України, — вважає Олександра Рибальська, помічниця директора благодійного фонду «Покликання серця», який приймає випускників у Запоріжжі. — Тому важливо показати випускникам, що в Україні хорошого. А для дітей з прифронтової зони це ще й можливість виїхати з того напруження, в якому вони живуть».

Керівник студентської організації Українського католицького університету (УКУ) «Україна-єдина» зі Львова Юрій Мурин говорить, що вже не раз переконувався в ефективності подібних проектів: «Ми запрошуємо дітей із прифронтової зони до Львова на три дні і бачимо, скільки нового для себе вони відкривають, як самі розкриваються. Це об’єднує країну, руйнує ізольованість регіонів. Багато дітей досі не виїжджали зі своєї області, для них подорож — досвід, нові друзі, контакти. Хочеться, щоб вони свідомо підходили до вибору професії, думаю, ми їм у цьому поможемо, адже УКУ – вуз новітнього, європейського зразка».

Анастасія Жук, голова PR-департамету TIS — порту в Одесі, впевнена, що діти будуть вражені тим, як працює найбільший порт у країні: «Вони побачать, як працює велике сучасне підприємство, зможуть поспілкуватися з працівниками і дізнатися, що потрібно вміти, щоб працювати в порту».

Всю  мандрівку буде знято на відео медіапроектом «Накипіло», оператор Кирил Гончар. Враження дітей, їх досвід пізнання власної батьківщини та роздуми про те, яку Україну вони хочуть будувати, ляжуть в основу документального фільму.

comments powered by HyperComments