Придушення бунту в’язнів у харківської колонії: били в першу чергу тих, хто скаржився правозахисникам

Неділя, 26 січня 2020, 15:34
У момент так званого «придушення бунту» в Олексіївській колонії Харкова не працювали відеокамери.
Придушення бунту в’язнів у харківської колонії: били в першу чергу тих, хто скаржився правозахисникам

Як пише Depo.Харків, про це йдеться в заяві «Харківської правозахисної групи»,

Правозахисники нагадали, що, за словами засуджених, вночі 8 січня бійці групи швидкого реагування у повному спорядженні, витягнули частину засуджених, які перебували лише в спідній білизні, з камер, завели руки за спину та наділи кайданки або зв’язали й доправили до штабу. Їх поклали обличчям у підлогу.

Окремі засуджені залишалися на дворі більше години при мінусовій температурі повітря. У штабі засуджених примусили повзти на животі по сходах на вищі поверхи – другий, третій і четвертий, деяких при цьому жорстоко били.

«У них сильно обідрані лікті, коліна та живіт. В такому стані засуджених протримали з 3 години ночі до обіду. За даними джерела, били в першу чергу тих, хто скаржився працівникам «Харківської правозахисної групи» 3 січня. 22 засуджених, яких сильно побили, примусили написати пояснювальні записки – під диктовку або зі зразка, що спецназ ввели до колонії після 6:00, що вони чинили опір та перешкоджали обшуку, і тому проти них була застосована фізична сила і спецзасоби, і що вони не мають претензій», - зазначили правозахисники.

У «ХПГ» додали, що, незважаючи на те, що лікарям та адвокатам має бути наданий доступ до катованих осіб, які утримуються під вартою, а особам, які стверджують, що піддавалися катуванням, має бути дозволено мати адвоката та створені ефективні умови для їх опитування, адвокатів правозахисної групи багато разів не впускали до колонії для надання правової допомоги потерпілим під час слідчих дій. «Не пустили й лікаря. І тільки після втручання Генеральної прокуратури з 20 січня до колонії впускають по одному адвокату на день – на більше в колонії немає умов», - сказано в заяві.

З допитів потерпілих стає зрозумілим, що адміністрація не перешкоджає засудженим розповідати про минулі злочини, але щодо подій 8 січня залякала їх настільки, що переважна більшість підтверджує версію, викладену тоді в поясненнях. Знайшлося декілька засуджених, які проігнорували залякування. Один засуджений відмовився свідчити на допиті без участі адвоката.

Правозахисники підкреслили, що під час введення груп швидкого реагування в колонії не працювали як стаціонарні, так і індивідуальні відеореєстратори. «І це може мати єдине пояснення – умисне їх відключення під час застосування ГШР. З цього випливає, що адміністрація колонії чи територіального управління не бажала, щоб ці події були зафіксовані технічними засобами, тобто було бажання приховати обставини цих подій. Отже, у цей час мали місце порушення закону! Адже адміністрації було б, навпаки, вигідно продемонструвати відеозапис, на якому зафіксований опір засуджених бійцям ГШР», - зазначили правники.

Вони вважають, що за вказаним фактом необхідно відкрити кримінальне провадження щодо втручання в роботу комп’ютерів і/або комп’ютерних систем, а також за фактом зловживання службовим становищем усіх посадових осіб, хто відповідно до чинних правил мав здійснювати відеозапис.

«Також викликають сумніви результати судово-медичної експертизи потерпілих, проведеної в колонії», - додали в «ХПГ».

Нагадаємо, в Олексіївській виправной колонії №25 з 8 січня посилюється охорона, нагляд за засудженими, здійснюються інші додаткові режимні заходи.

За дорученням Уповноваженого ВРУ з прав людини Людмили Денісової, Представник Уповноваженого у східних областях Сергій Красноперов, провідний спеціаліст Відділу регіонального представництва в східних областях Андрій Бохвалов, представник громадськості Костянтин Ключарьов та Костянтин Алтухов 9 січня здійснили візит до ДУ «Олексіївська ВК (№25)» щодо вивчення ситуації, яка виникла внаслідок конфлікту між адміністрацією колонії та засудженими.

 

comments powered by HyperComments