Олена Фісенко: Епідемію грипу варто чекати в традиційні терміни

Середа, 28 жовтня 2009, 17:52
Лікар-епідеміолог – про те, чим відрізняється грип від ГРВІ, про епідемію грипу, вакцинацію і профілактичні заходи.
Олена Фісенко: Епідемію грипу варто чекати в традиційні терміни

Настання холодів незмінно супроводжується розгулом вірусних інфекцій і респіраторних захворювань. Коли чекати сезонної епідемії грипу?

Грип варто чекати в традиційні терміни – це, як правило, січень-лютий. Бували випадки, коли епідемії виникали з кінця грудня, але таке трапляється рідко і цього року не очікується.

Виходить, що епідемія грипу проходить один раз в рік – в січні?

Так воно і є. Як правило, це навіть не епідемія, а епідемічний підйом захворюваності: кількість хворих зростає до п'яти-восьми тисяч чоловік в день.

А такі захворювання, як ГРВІ, ГРЗ, зазвичай супроводжують епідемічний підйом грипу. Фактично під час так званої епідемії ми фіксуємо 60% захворювань ГРВІ, 40% – грип або поєднання грипу з іншими респіраторними вірусами.

Як сильно ці захворювання відрізняються один від одного?

Ці захворювання відрізняються, як правило, тяжкістю течії, хоч і серед звичайних респіраторних інфекцій бувають важкі випадки, які зараз стали називати важкими респіраторними інфекціями. Під ними найчастіше подразумеваєтся грип, але не виключена і аденовірусная інфекція. Поки не зробиш лабораторний аналіз, достовірно визначити вид інфекції неможливо.

Чому тоді в поліклініці без всяких аналізів ставлять діагноз ГРВІ?

Клініцисти орієнтуються на тяжкість перебігу захворювання. У грипу є деякі особливості: він, як правило, протікає з вираженою лихоманкою і інтоксикацією.

При ГРВІ ці симптоми не яскраві.

Що робити для того, щоб не захворіти ні грипом, ні ГРВІ?

Найнадійніший і перевірений спосіб – це щеплення, тому що вона не тільки запобігає захворюванню грипом, але і в 30% випадків попереджає захворювання ГРВІ. Навіть якщо щеплення не гарантують повного виключення захворювання, то у будь-якому випадку тяжкість захворювання буде менша. Крім того, близько 40% пацієнтів захворюють із-за присутності в організмі декількох вірусів. Якщо людина буде захищена хоч би від одного вірусу, грипу, то ризик захворіти у важкій формі буде значно нижчий.

Не потрібно забувати і традиційні засоби профілактики, народні засоби. Необхідний також прийом вітамінів, профілактичний прийом таких засобів, як ремантадін, оксолінова мазь.

Крім того, під час підйому захворюваності грипом потрібно робити часті провітрювання приміщень, менше користуватися переповненим транспортом, тому що саме він є основним джерелом інфекції.

Чому щеплення від грипу починають вже зараз, якщо епідемія доводиться тільки на січень?

Річ у тому, що щеплення повинне бути закінчене як мінімум за два тижні до початку епідемічного підйому, щоб забезпечити максимальний захист. Можна щепитися навіть під час епідемії, тому що не всі люди хворіють одномоментно.

Значить, вже зараз відомо, який штам вірусу буде у нас в січні?

Так. Це визначається Усесвітньою організацією охорони здоров'я. Вона видає рекомендації по формуванню вакцин, і вакцини, якими щеплять населення, містять ті штами, які циркулюватимуть у нас в січні.

Кому протипоказані щеплення від грипу?

Протипоказання існують в основному для живої вакцини: не можна щепити нею вагітних жінок, дітей у віці до трьох років, людей з іммунодепрессивним станом. Все це враховується при призначенні живої вакцини.

Чи проводилися дослідження ефективності щеплення від грипу?

Такі дослідження проводилися минулого року. У порівняльному аналізі брали участь два підприємства. У тому колективі, в якому щепилися більше 35% співробітників, було зафіксовано в три з половиною рази менше хворих, а економічний ефект на кожного прищепленого склав близько 70 доларів.

Чи може грип A/H1N1 якось проявити себе згодом?

Раз цей грип вже є в нашій країні, очікується, що він циркулюватиме і під час сезонного епідемічного підйому простудних захворювань. Якась частина хворих, звичайно, хворітиме на цей вірус грипу. У нас існує достатньо могутня лабораторна база, ми проводимо постійний моніторинг, і на підставі отриманих даних ми робитимемо висновки про найбільш поширені у нас віруси.

Говорять, що під час сезонного грипу свинячою може якось змішатися з людським, і ця нова форма може стати найнебезпечнішою...

Якщо така вірогідність і є, то вона мінімальна, оскільки мутації відбуваються не із-за одночасної циркуляції декількох видів вірусу. Мутації, як правило, відбуваються не в нашому регіоні, а в азіатському. До нас приходять віруси, які закінчили свою циркуляцію в південній півкулі, і ми наперед бачимо нові варіанти вірусів у разі їх появи. Як свідчать учені, мутації свинячого, пташиного вірусів відбуваються під час переходу через видовий бар'єр. В даному випадку вірус A/H1N1 хоч і носить назву свинячого, є абсолютно людським.

comments powered by HyperComments