Ми - харків'яни. Інтерв'ю з відомим харків'янином Юрієм Кальченком
Пане Юрію, розкажіть будь-ласка про Вашу організацію.
- Нас було зареєстровано в жовтні 2009 року. В її складі мешканці Харкова, багато інтелігенції, зокрема, викладачі ВНЗ, лікарі тощо, загалом, люди, які, м’яко кажучи, незадоволені станом справ у нашому місті. Спочатку ми працювали лише на Салтівці, але потім зрозуміли, що ці проблеми стосуються всього Харкова. Тож, щоби назва не асоціювалася з конкретним районом, постала назва “Ми – харків’яни”, а структура під назвою “Щит 520” існує окремо, залишаючись працювати на своєму звичному місці. За цей час уже багато чого було, зверталися до нас з пропозиціями про входження до складу інших організацій, та навіть з пропозиціями припинити свою діяльність за певну чималу грошову винагороду.
Який напрям є основним у Вашій діяльності?
- Основним є розвиток та поглиблення місцевого самоврядування. Нас дуже бентежить ситуація з земельними територіями в нашому місті та постійною необхідністю захищати права місцевих громад, окремих мешканців, працівників різних структур комунальної власності (зокрема, транспорту), а також наші парки та інші зелені насадження від незаконної вирубки тощо. Минулого року ми провели Громадянський форум Харківщини, чим могли допомагали водіям та іншим працівникам харківського трамваю у їхній боротьбі за виживання, право на працю та її належну оплату.
Одним з наших основних завдань вважаємо освідомлення людей в плані участі та взаємодії з органами місцевого самоврядування та спроможності, при потребі, самоорганізовуватися, бо лише організовані та наполегливі люди здатні захистити свої права та розв’язувати поточні проблеми на місцях.
Є у нас інші здобутки, про які судити не нам, а тим, для кого ми працюємо, тобто харків’янам.
Яким чином, на Вашу думку, краще проводити вибори до місцевих органів самоврядування: за мажоритарною системою, за пропорційною, чи за змішаною?
- Ми обговорювали це питання, є свої плюси і мінуси в кожному з варіантів. Але все ж таки на місцевому рівні, я впевнений, повинен бути конкретний депутат, який несе повну відповідальність за певну територію. В ідеалі треба, щоб це був депутат, який мешкає в даному мікрорайоні, це було б краще за все. Гадаю, що пропорційна система, на місцевому рівні є неприйнятною. До речі, на Салтівці депутати, які мешкають в даному мікрорайоні, приховували цей факт від людей.
Чи є у Вас в організації відповідні професіонали, здатні розв'язувати різноманітні проблеми нашого міста?
- Кістяк організації складають сім людей і я певен, що в процесі нашого зростання ми набуватимемо все більше нових людей, спроможних розв’язувати місцеву проблематику будь-якої складності.
Яка Ваша думка про наявну харківську владу?
- Про це й говорити нічого не треба, можна вийти на вулицю і подивитися. Там усе гарно видно, що було зроблено за останні 4 роки. Їх не цікавить, як люди живуть, чим вони живуть, які в них зарплати. Мені здається, їм абсолютно все одно. Вони засіли на верхівці у своєму горісполкомі, спустили все на комунальні підприємства, і прості люди сперечаються з цими комунальними підприємствами. До нас кожного дня приходять і скаржаться, щодо завищених тарифів, водогону, труб, які течуть, козирків, що падають в під’їздах. Коли їм пишуть листи, вони відписують: ваш будинок поставлено в чергу на капітальний ремонт, а жіночка приносить документи і показує, що ця черга має № 67. Кожного року вони розповідають, що так, звісно, там все тече, потребує ремонту тощо, але нічого, як правило, не змінюється. Ми допомагаємо мешканцям писати скарги і заяви належним чином, в той же “Жилкомсервіс”, якщо відповіді немає, то тут же радимо подавати до суду.
Якось приходила мешканка, комісії ніякої не було, ключ від горища в неї, і потрапити туди ніхто не може, а їй дали офіційну відповідь, що була комісія і нічого страшного на тому місці немає. Ось так працює місцева влада. Це ж офіційна відповідь. Там немає ні прізвищ комісії, ні дати, підписався лише керівник відповідної служби. Зараз я допомагаю оформити звернення до суду.
І тим не менш, багато людей підтримує міську владу, чи не так?
- Мене часто пригнічує ставлення мешканців міста до місцевої влади. Все, що вони (можновладці) роблять, це їхні обов’язки. Це все повинно бути прибрано, дахи повинні бути в належному стані. А у нас заасфальтують п’ятачок біля під’їзду, і більшість уже кричить про те, яка гарна влада. Це ж їхній прямий обов’язок. Але дуже багато потрібної роботи вони не виконують. Всі знають, скільки ми сплачуємо за комунальні послуги, але як нараховуються тарифи, це все секретні документи. Якщо це намагатися дізнатися, то вони скажуть, що дана інформація щодо тарифів закрита. На жаль, ми поки що не вибороли прозорої та ефективної влади у нашому місті.