Олег Кожевець: «В Україні немає жодного реабілітаційного центру для неповнолітніх наркоманів»

Жанна Титаренко  |  П'ятниця, 23 грудня 2011, 00:05
Олег Кожевець є членом Харківського обласного осередку «Молодої Просвіти» і фаховим лікарем наркологом. Працює в наркологічному диспансері, що діє на базі харківської психіатричної лікарні №15.
Олег Кожевець: «В Україні немає жодного реабілітаційного центру для неповнолітніх наркоманів»

Скажіть будь-ласка, чи можливо не будучи лікарем, розпізнати наркомана на вулиці або серед однолітків? Як?

– Так, можливо. Але поведінка наркомана багато в чому залежить від того, що він вживає. Всі наркотики, що існують на сьогодні, умовно можна розділити на декілька груп: похідні конопель, опіатні наркотики, психостимулятори, галюциногени, снодійно-седативні препарати та летючі речовини наркотичної дії.

Враховуючи дешевизну і доступність, найпоширенішими наркотиками є похідні конопель. Ці препарати мають різкий запах і гіркий смак. Як правило, їх палять, забиваючи в цигарки разом з тютюном, і, оскільки, ці наркотики дуже поширені, зустріти людину, що обкурилася коноплями, можна буквально на кожному кроці.

Залежно від прийнятої дози ці ознаки можуть змінюватися. Якщо доза мала або середня, людина виглядає так: її зіниці розширені; обличчя, губи і склери очей червоні; посилюється сухість у роті. Людина весела, рухома, говорить дуже швидко, багато і нечітко. Швидко і не подумавши ухвалює рішення.

І ще одна особливість: якщо наркотик вживається в групі людей, то в цей час у них встановлюється загальний настрій – кожна окрема людина випробовує ті ж емоції, що й інші (якщо всі плачуть – вона теж плаче, якщо сміються – вона сміється разом зі всіма).

У міру того, як протікає дія наркотика, у людини з’являється сильний, не властивий їй апетит. Вона може з’їсти заразом в два-три рази більше, ніж з’їдає в допустимий обід. А потім, вже зовсім під кінець сп’яніння, у людини з’являється виражена сонливість.

Якщо при залежності, що створилася, наркоман вчасно не зміг прийняти наркотик, у нього починається «ломка» (синдром абстинента). Зовні це виглядає так: через 4-5 годин після куріння наркоман починає випробовувати неспокій, у нього зникає сон і апетит, погіршується настрій, досить чітко виражена м’язова слабкість, млявість, озноб, позіхання.

Потім, до кінця першої доби, у наркомана підвищується тиск, частішає дихання, пульс. М’язи напружені, спостерігається їх тремор (тремтіння). На другу добу наркоман стає плаксивим, скаржиться на болі в серці, ускладнене дихання, головний біль.

Друге місце за поширенням в Україні займають опіатні наркотики. Їх вводять у вену, іноді, вдихають через ніс. Ознакою сп’яніння є зіниця – вона буде дуже вузькою і в темряві не розширюватиметься. Шкіра бліда, суха. Больова чутливість понижена – наркоман може, наприклад, отримати опіки сигаретою і не помітити цього. Наркоман в цей час млявий, повільний, загальмований і дуже сонливий, у зв’язку з чим може заснути в незвичний час і в незвичній позі. Мова людини уповільнена, вона розтягує слова, часто говорить невлад, може декілька разів розповідати одну і ту ж історію тощо. Знаходячись в стані сп’яніння, наркоман прагне усамітнитися, зробити так, щоб йому ніхто не заважав.

Стан наркотичного сп’яніння триває від 4-5 до 10-12 годин, після чого поступово наступає «ломка»: наркоман стає неспокійним, дратівливим, нервовим. На спроби з’ясувати, що з ним, може відповісти грубістю. Спостерігається млявість, слабкість, пітливість на тлі сильного розширення зіниць. У наркомана майже завжди буде нежить, може бути блювота, болі в животі, нудота, частий пронос, що дуже схоже на застуду або розлад шлунку, з чим можна легко сплутати «ломку».

Які наркотики є найбільш небезпечними і як вони впливають на організм людини?

– Опіати – одна з найпоширеніших і в той же час найнебезпечніших груп наркотиків. Середня тривалість життя опіатного наркомана в середньому складає 4-5 років. При передозуванні розвивається гостре отруєння, внаслідок чого може наступити смерть. Опіати мають особливу властивість: впливаючи на дихальний центр, наркотики цієї групи пригноблюють дихання, іноді аж до повної його зупинки (часта причина смерті опіатних наркоманів).

При тривалому (більше ніж півроку) прийомі наркотиків виникають порушення роботи мозку. Така людина стає забудькуватою, розсіяною, але найстрашнішим є те, що вона перестає критично ставитися до своїх дій.

Те гальмо, яке стримує здорових людей від необачних вчинків, у наркомана відсутнє. Для нього більше  не існує понять «гарного» і «поганого» – він керується тільки тим, що вигідно або невигідно йому самому.

Печінка з нашого організму виводить багато шлаків, у тому числі й наркотики, тому ушкоджується дуже швидко, протягом декількох місяців.

Таким чином наркоман може заразитися вірусним гепатитом – В, С, Д. За статистикою, від гепатиту протягом 10 років хвороби помирає 70% хворих. Оскільки, наркомани дуже часто використовують нестерильні шприци і голки, часто виникають гнійні ускладнення – абсцеси, флегмони, сепсис (зараження крові).

Чи можете Ви назвати якісь сукупні статистичні дані про кількість наркоманів в Україні?

– За даними МВС, на сьогоднішній день офіційно налічується близько 500000 наркоманів, з них 171600 вживають наркотики регулярно. При цьому близько 5000 наркозалежних не досягли 18 років. Найбільша кількість наркозалежних проживають в південних областях України. Найбільш уражена наркоманією Дніпропетровська, Донецька, Луганська, Запорізька області, Автономна Республіка Крим і Київ. Але реальна кількість наркоманів, на думку експертів, в 10 разів вище.

За статистикою МОЗ України, важкі наркотики вживає близько 550000 людей. Щорічна кількість наркоманів в нашій державі, за даними МВС, збільшується в середньому на 5-10%.

Слід зазначити, що для більшості споживачів наркотиків зараз дуже актуальна проблема якості продукту. Мало того, що самі наркотики небаченими темпами псують здоров`я і психіку наркомана, так ця негативна дія ще й посилюється їх низькою якістю.

Іншою проблемою є те, що в більшості регіонів України через відсутність державного фінансування не забезпечено лікування наркохворих. В Україні для них існує близько 7 тис. ліжко-місць, одночасно на обліку в медичних установах зареєстровано 72 тис. таких людей, на обліку в органах внутрішніх справ – 154 тисячі.

Як, на Вашу думку, можна протистояти поширенню наркоманії?

– Останнім часом багато фахівців доходять висновку, що звичний спосіб боротьби з наркоманією, коли головна увага приділяється поліцейським заходам, – неефективний. У багатьох розвинених країнах, де в боротьбу з наркобізнесом вкладаються величезні засоби, вживання наркотиків стабільно росте. Єдиний спосіб протистояти наркоманії – сильна і гнучка система профілактики розповсюдження наркоманії і соціальної реабілітації людей, що вживали наркотики.

Можливо, соціально-незахищені групи населення та певний прошарок людей наситяться наркотиками і загальна статистика дійде до максимуму й стабілізується?

– Те, що наркоманія в Україні буде рости, не викликає сумніву. Очевидно, вона буде рости за рахунок розповсюдження опіатів – одного з найнебезпечніших видів наркотиків. Коло споживачів героїну розширюватиметься в основному за рахунок підлітків трьох груп: дітей багатих батьків, підлітків з кримінальною спрямованістю і підлітків, що мешкають в районах, прилеглих до центрів продажу героїну.

Недивно, якщо скоро ми дізнаємося, що більше 10% школярів, пробували героїн. Рівень споживання марихуани швидше за все стабілізується (далі рости вже нікуди). Недорогі і неякісні наркотики освоюватимуть ринки спальних районів, де молоді до цих пір нікуди себе подіти.

Тобто найвразливішою групою до звикання є молодь. Чому?

– Частіше потрапляють в небезпечну залежність 15-16-річні підлітки. Причинами цього є прагнення бути такими як всі в компанії, бажання випробувати сильні незнайомі відчуття, нудьга, цікавість. Продавці наркотиків перші порції, зазвичай, дають безкоштовно доки не сформується залежність. А вже потім, на придбання психотропних препаратів потрібні гроші. Наркомани скоюють злочини і самі стають розповсюджувачами наркотичних засобів. Навіть перші пробні дози швидко підпорядковують волю людини - викликають бажання знов і знов "зловити кайф". Спочатку формується психічна залежність від наркотика, а коли приєднується ще і фізична (ломка), людина вимушена приймати наркотик щодня (іноді - неодноразово).

Як дорого обходиться лікування від наркозалежності?

– Від 450 грн. на добу, щонайменше 10 діб.

Як часто застосовується примусове лікування? Чого більше: примусового чи добровільного?

– Примусове лікування застосовується в 10000 разів менше ніж добровільне.

А скільки коштує вивести людину із запою?

– Від 350 грн. до 850 грн.

Скільки є в Харкові та області реабілітаційних центрів і лікарень для наркозалежних?

– 15 – 20 реабілітаційних центрів та лікарень для наркозалежних.

Як держава фінансує лікування дитячої і дорослої наркоманії?

– В Україні немає жодного реабілітаційного центру для неповнолітніх наркоманів. Хоча для дорослих – безліч. Усіх їх держава майже не контролює. Лікування може коштувати від шестисот до двох з половиною тисяч доларів на місяць. Держава гроші на лікування наркоманів не витрачає.

Дуже дякую Вам за змістовну розмову.

comments powered by HyperComments